Washington a Rijád ani v najčiernejšom sne nečakali, že Rusko si bude takto dôrazne brániť svoje vlastné ekonomické záujmy a odmietne ďalšie reštrikcie vlastných ťažobných kapacít v rámci formátu OPEC+, ktoré mali udržať ceny ropy na úrovni prijateľnej pre amerických súkromných producentov čierneho zlata. Šéfovi Rosnefti Igorovi Sečinovi došla trpezlivosť s Američanmi, ktorí pri svojich vysokých nákladoch na ťažbu parazitujú na cenách ropy, udržiavaných vďaka dobrovoľnému znižovaniu ťažby v Rusku a v Saudskej Arábii. Rusko nemieni ďalej hrať túto hru a svojim konkurentom odkázalo, že odteraz sa bude hrať podľa pravidiel, ktoré určí Moskva.
Pre Američanov je to obrovský šok, pretože by to znamenalo, že v priebehu najbližších dvoch rokov zbankrotuje približne 50% ich firiem ťažiacich bridlicovú ropu. A nepomôže im ani finančný sektor, ktorý podľa Wall Street Journal kvôli nízkym dividendám z ťažby bridlicovej ropy stratil záujem o tento zadĺžený sektor americkej ekonomiky.
V zúfalej situácii tak Američania zmobilizovali svojho saudsko-arabského vazala, aby sa drastickým znížením ceny ropy pokúsil priviesť Rusov k rozumu. Ani táto americká taktika však zrejme neuspeje, nakoľko Saudská Arábia už ide na doraz a jej štátny rozpočet dlhodobo nevydrží astronomické straty spôsobené dumpingovými cenami na ropu.
Ruský expert Oleg Barabanov nepochybuje o tom, že v tejto vojne nervov nemá Saudská Arábia prakticky žiadnu šancu, aby vytlačila ruskú ropu z európskych trhov. Ruským dodávateľom totiž nerobí žiadny problém znížiť ceny svojej ropy na rovnakú dumpingovú úroveň ako Sauďania, avšak Rosnefť dokáže v podobnej cenovej konštelácii vydržať aj šesť rokov, zatiaľ čo napnutý saudsko-arabský štátny rozpočet to v priebehu najbližších 3-4 rokov načisto zruinuje.
V ruských médiách rezonuje neoficiálna informácia o tom, že americký minister financií bez dodržania diplomatického protokolu telefonicky kontaktoval ruského veľvyslanca vo Washingtone a naliehal na neho, aby Rusko upustilo od presadzovania vlastných ekonomických záujmov.
Riaditeľ ruského Centra politických informácií Alexej Muchin v tejto súvislosti konštatoval, že Rusko je vždy ochotné sadnúť si k rokovaciemu stolu za predpokladu, že aj druhá strana bude rešpektovať princípy spravodlivosti, ktoré by sa museli aplikovať v širšom kontexte, čím zjavne narážal na poškodzovanie ruských záujmov zo strany USA, ako je to v prípade Severného prúdu 2 a iných ruských energetických projektov.