Washington 20. februára 2023 (HSP/rmx.news/Foto:Pixabay)
Z uniknutého dokumentu FBI vyplýva, že katolíci pracujúci v pro-life organizáciách, modliaci sa ruženec alebo navštevujúci kázne v latinskom jazyku boli klasifikovaní ako extrémisti a označovaní skratkou RTC (Radically Traditional Catholic), informuje portál REMIX News
Vo filmovom trháku Sedem režiséra Davida Finchera z roku 1995 sa objavila scéna, ktorú kritici považovali za zábavnú a nepravdepodobnú. Ukazovala rozhovor dvoch detektívov – hrali ich Morgan Freeman a Brad Pitt – o tom, že FBI má prístup do amerického knižničného systému a aktívne monitoruje čitateľské návyky ľudí, ktorí si požičiavajú “označené knihy”, medzi ktoré patria: “Mein Kampf” od Adolfa Hitlera, Danteho “Božskú komédiu” alebo “Stratený raj” od Johna Miltona. Podľa takéhoto scenára by to znamenalo, že kresťania, ktorým záleží na ich tradícii, sú považovaní za nebezpečných extrémistov rovnako ako neonacisti.
Neprešli ani tri desaťročia a to, čo sa vtedy zdalo byť zábavnou hollywoodskou fikciou, sa teraz ukazuje ako desivá realita. Vďaka americkej webovej stránke UncoverDC, ktorá zverejnila dôverný dokument FBI z 23. januára tohto roku, sa ukázalo, že FBI klasifikovala katolíkov pracujúcich v pro-life organizáciách ako extrémistické hrozby. Okrem toho úkony ako modlitba ruženca alebo účasť na kázňach v latinskom jazyku sú radikálnymi aktivitami, pričom FBI tieto praktiky označuje skratkou RTC (Radically Traditional Catholic).
Obsah dokumentu unikol z úst bývalého agenta FBI a rýchlo sa dostal do pozornosti 20 amerických prokurátorov, ktorí poslali spoločný list generálnemu prokurátorovi USA Merrickovi Garlandovi, v ktorom ho žiadajú, aby začal vyšetrovanie tejto záležitosti a zakázal infiltráciu kresťanských skupín federálnymi agentmi kvôli náboženským praktikám. Americký prokurátor z Virgínie Jason Miyares uviedol, že dôverný dokument by sa skôr očakával v autoritárskom režime na Kube ako v krajine, ktorá je považovaná za otčinu náboženskej slobody.
Príbeh 48-ročného Marka Houcka z Kintnersville v Pensylvánii ukazuje, že nejde len o teoretickú záležitosť. Dňa 23. septembra 2022 o 6.45 hod. ráno sa k jeho domu priblížila polícia v 15 vozidlách vrátane príslušníkov jednotky SWAT, ktorí vtrhli do jeho domu a vyvliekli muža von, pričom mu mierili na hlavu, zatiaľ čo sa na to pozerala jeho manželka a sedem plačúcich detí. Houckovi susedia si boli istí, že ide o sériového vraha alebo aspoň pedofila.
Ukázalo sa však, že jediný dôvod, prečo sa SWAT objavila pred jeho dverami, bol ten, že sa 13 mesiacov predtým pokúsil odradiť tehotnú ženu od zabitia jej nenarodeného dieťaťa. To stačilo na to, aby s ním orgány činné v trestnom konaní zaobchádzali ako so zločincom. Nakoniec ho 30. januára 2023 porota vo Filadelfii jednomyseľne oslobodila.
Za zmienku stoja Houckove slová po tom, ako ho polícia priviedla späť domov.
“Neboli by ste tu, keby bol Trump v Bielom dome,” povedal policajtom.
Skutočne je to pravda: odkedy sa Biden stal prezidentom, v USA narástla agresia štátu voči ochrancom života, pričom na túto úlohu sa využívajú federálne orgány činné v trestnom konaní. Predtým sa na podporné centrá pre slobodné matky alebo napríklad tehotné ženy zameriavali len ľavicové organizácie.
Republikáni, ktorí v súčasnosti kontrolujú väčšinu v Snemovni reprezentantov, oznámili, že túto záležitosť nenechajú bez vysvetlenia. Dúfajme, že majú dostatok síl na to, aby podnikli nejaké kroky.