Špeciálny vyslanec vlády USA pre Západný Balkán Matthew Palmer vyhlásil, že USA sú znepokojené tým, že Srbsko na svojom území rozmiestňuje ruské zbrane, a pohrozil uvalením sankcií na Belehrad za to, že nakupuje ruské systémy. Žeby išlo iba o „bežnú obchodnú konkurenciu“?… O výhradách Washingtonu porozprával v rozhovore pre severomacedónsku televíznu stanicu Alsat M: „Nákup ruských zbraní Srbskom predstavuje riziko uvalenia sankcií na túto krajinu, a preto dúfame, že naši srbskí partneri budú opatrní v otázkach podobných nákupov,“ nie celkom diplomaticky podčiarkol.
Na podobné vyhlásenia Washingtonu, ktoré letia, ako na bežiacom pase, nikdy nereagujú žiadni svetoví politici, analytici či médiá. Rétorická otázka: boli by tiež ticho, keby Moskva aspoň raz vyslovila podobné vyhrážky voči krajinám, ktoré nakupujú americké zbrane alebo umiestňujú ich na svojom území? Odpoveď je úplne jasná: dvojitý meter stále úraduje…
V rozhovore pre severomacedónsku televíznu stanicu Alsat M sa dotkol aj srbsko-kosovskej otázky: „Konečné urovnanie medzi Kosovom a Srbskom zostáva jednou zo strategických priorít Spojených štátov amerických. Nová vláda by okrem práce v záujmu ľudí mala oživiť dialóg a rokovania.“ Poukázal na dôležitosť dialógu so Srbskom a uviedol, že táto krajina by mala zastaviť svoju kampaň s cieľom ovplyvniť iné krajiny, aby zrušili uznanie Kosova a blokovali členstvo Kosova v medzinárodných organizáciách.
„Americký Charge d’Affaires pre západný Balkán v piatok popoludní v besede s kosovskými študentmi povedal, že vyriešenie dialógu so Srbskom zostáva strategickou prioritou Spojených štátov,“ cituje osobitného zástupcu ministra zahraničia USA pre západný Balkán Matthewa Palmera severomacedónsky Alsat M.
„Hovoril tiež o mimoriadnych voľbách, ktoré sa konali 6. októbra v Kosove, a o tom, čo, podľa neho, bude robiť nová kosovská vláda. V rozhovore pre kosovských študentov Palmer uviedol, že nová vláda by mala oživiť dialóg a rokovania a podčiarkol, že Spojené štáty podporia suverenitu a štátnosť Kosova. Okrem toho zdôraznil, že kosovská štátnosť je nerozbitná,“ prízvukuje Alsat M.
„V súvislosti s normalizáciou vzťahov so Srbskom zdôraznil, že tento proces ponúka väčšie hospodárske príležitosti. Podniky sa zdráhajú investovať v Kosove z dôvodu vnímania, že krajina je stále v konflikte a riskuje. Okrem toho uviedol, že Srbsko by malo zastaviť použitie stimulov, ktoré by bránili Kosovu vstúpiť do Európskej únie. Osobitný zástupca štátneho tajomníka pre západný Balkán Matthew Palmer, ktorého požiadali zabezpečiť nadviazanie dialógu medzi Kosovom a Srbskom, uviedol, že USA nemajú čas na stanovenie presného termínu konečnej dohody, a podčiarkol, že je to na rozhodnutí dvoch strán,“ informoval Alsat M.
Eugen Rusnák