Bratislava 19. októbra 2022 (HSP/Global Times/Foto:Pixabay)
Podľa nových modelových prognóz agentúry Bloomberg Economics, ktoré boli zverejnené v pondelok, pravdepodobnosť, že ekonomika USA v nasledujúcich 12 mesiacoch upadne do recesie, dosiahla 100 %. Táto prognóza predstavuje prudký skok oproti 65-percentnej pravdepodobnosti v predchádzajúcej aktualizácii
Okrem údajov modelu sa zvyšujú aj prognózy ekonómov z Wall Street týkajúce sa pravdepodobnosti recesie v USA. Samostatný prieskum agentúry Bloomberg, ktorý sa uskutočnil medzi 42 ekonómami, predpovedá pravdepodobnosť recesie v nasledujúcich 12 mesiacoch na úrovni 60 %, pričom pred mesiacom to bolo 50 %.
Hoci americký prezident Joe Biden vyhlásil, že USA sa vyhnú recesii a že prípadný pokles bude “veľmi mierny”, nárast očakávaní recesie naznačuje, ako slabo sa Bidenovej administratíve darí oživovať ekonomiku aj znižovať infláciu. To bude pre demokratov v nadchádzajúcich voľbách osudovou slabinou. Napriek tomu, že Fed opakovane zvyšoval úrokové sadzby s cieľom obmedziť prudko rastúce životné náklady, spotrebiteľská inflácia v USA v septembri oproti predchádzajúcemu roku vzrástla o 8,2 %, čo predstavuje siedmy mesiac po sebe, keď index spotrebiteľských cien vyskočil nad 8 %.
V čase, keď sa rôzne hospodárske problémy USA nabaľujú na snehovú guľu a môžu vyústiť do potenciálneho poklesu, skutočnosť, že Bidenova administratíva stále stupňuje represie voči čínskym technológiám, ukazuje, že v celkovej zahraničnej politike Washingtonu existujú vážne problémy, ktoré namiesto zmiernenia hospodárskych problémov tieto problémy len prehĺbia.
V podstate všetko, čo USA robia v zahraničnej politike, je zamerané na udržanie ich hegemónie. Bez ohľadu na náklady Washington uvalil sankcie na čínske technologické spoločnosti, potláčal čínsku výrobu a vytváral rozpory v globálnych priemyselných reťazcoch v zjavnej snahe udržať si výhodné postavenie USA v globálnych dodávateľských reťazcoch a maximalizovať zasahovanie USA do rozvoja Číny a jeho zabránenie.
Tento mesiac vláda USA oznámila rozsiahly súbor kontrol vývozu vrátane opatrenia, ktoré má Čínu odrezať od určitých polovodičových čipov vyrobených kdekoľvek na svete pomocou amerického zariadenia. USA selektívne ignorujú skutočnosť, že “oddelenie” a konfrontácia v sektore polovodičov môže poškodiť čínske spoločnosti, ale môže tiež podporiť infláciu v USA, čo urýchli recesiu, ktorá nastane ešte skôr.
V Európe rozdúchavaním plameňov v rusko-ukrajinskom konflikte Washington manipuluje svetové energetické trhy, aby slúžili jeho vlastným strategickým záujmom, pričom do Európy posiela zbrane v prospech svojich ropných a zbrojárskych skupín. Všetci zatvárali oči pred bolesťou a stratami Európy, ako aj pred hospodárskymi škodami, ktoré táto geopolitická udalosť spôsobila rozvojovému svetu.
V ekonomickej rovine agresívne zvyšovanie sadzieb FEDu ukazuje, že mu záleží len na tom, ako pozdvihnúť ekonomiku USA a zároveň znížiť infláciu, aby si udržal ekonomickú hegemóniu USA.
Pri hegemónii dolára má Fed menšiu motiváciu riešiť problémy spôsobené slepým a neobmedzeným tlačením peňazí v USA a snaží sa krízu exportovať do zvyšku sveta využívajúc super silný dolár.
Časté zvyšovanie úrokových sadzieb, ktoré prispelo k abnormálnemu zhodnocovaniu dolára s cieľom zmierniť infláciu, sa však môže obrátiť proti nemu, a to zvýšením nákladov na financovanie a zvýšením cien vývozu. Dôležitejšie je, že USA prijali politiku silného dolára, aby si udržali svoju ekonomickú hegemóniu, len aby sa dôveryhodnosť dolára v dôsledku ich nezodpovednej politiky vyčerpala.
Vážny politický aj hospodársky rozchod zahraničnej politiky USA s trendom globálneho vývoja vlastne predznamenal začiatok úpadku ich hegemónie.
Rastúci počet krajín skúma cestu “de-dolarizácie” v nádeji, že sa vyhnú vedľajším účinkom hegemonistickej politiky Washingtonu. Stáva sa to jednou z ich priorít pri rozhodovaní a zvažujú, ako ochrániť svoje vlastné záujmy pred politikou USA tým, že budú presadzovať diverzifikáciu medzinárodného menového systému.
To všetko znamená, že hegemónia USA sa ničí.