Bratislava 30. mája 2023 (HSP/Foto:Twitter@AndyVermaut)
Po tom, čo Spojené štáty vyvinuli protisatelitné technológie sú pripravené na vojenský konflikt vo vesmíre. USA budú v prípade potreby bojovať proti hrozbám, ktoré predstavujú „provokatívne” krajiny ako Rusko a Čína. Brigádny generál Jesse Morehouse zo špeciálnej zložky US Space Command, ktorá je zodpovedná za vesmírne operácie vyhlásil, že ruská agresia a vízia Číny stať sa dominantnou vesmírnou veľmocou neponechali USA „inú možnosť”, ako sa pripraviť na orbitálne potýčky
„Spojené štáty americké sú pripravené dnes večer bojovať vo vesmíre, ak budeme musieť,” povedal Morehouse novinárom na brífingu na americkom veľvyslanectve v Londýne. „Ak by mal niekto ohroziť Spojené štáty americké alebo ktorýkoľvek z našich záujmov, vrátane záujmov našich spojencov a partnerov, s ktorými máme zmluvy o vzájomnej podpore obrany, sme dnes večer pripravení bojovať,” citujú generála britské noviny The Guardian.
Satelity sú základom mnohých oblastí moderného života, od bankových systémov až po predpovede počasia, a majú zásadný význam pre vojenské operácie prostredníctvom zhromažďovania spravodajských informácií, komunikácie, navigácie a navádzania. Nadmerná závislosť od satelitov však znamená, že útok na orbitálne zariadenia krajiny by mohol mať ďalekosiahle dôsledky.
Jednou z krajín, ktorá dokáže zostreľovať satelity zo zeme je aj Rusko. Rusi si svoje „protisatelitné” schopnosti otestovali zničením vlastných satelitov raketami zo zeme a jeden z úspešných pokusov bol zaznamenaný v roku 2021, keď Rusko zostrelilo jeden zo svojich satelitov, pričom Morehouse upozornil, že sa vytvoril oblak trosiek a ten zostane na obežnej dráhe desaťročia.
Rusko a Čína pracujú na kozmických lodiach schopných operovať proti satelitom. V roku 2020 USA obvinili Rusko z vypustenia projektilu z jedného z dvoch satelitov, ktoré sledovali americký špionážny satelit.
Čína medzitým vypustila satelit s robotickým ramenom schopným zachytiť ďalšie satelity a vyvinula spôsob, ako umiestniť výbušniny do trysiek satelitov protivníka. Výbušniny sú navrhnuté tak, aby zostali nezistené po dlhú dobu a keď detonujú, aby pripomínali nevinnú poruchu motora.
Okrem zbraní, ktoré zachytávajú, narážajú alebo zostreľujú satelity, sú aj iné prístupy, ktoré rušia satelitné vysielanie alebo poškodzujú hardvér lasermi, chemickými sprejmi alebo vysokovýkonnými mikrovlnami.
„Máme rôzne schopnosti, ktoré môžeme využiť, a budeme pokračovať vo vývoji schopností, ktoré nám umožnia udržať si dôveryhodnú odstrašujúcu pozíciu,” povedal americký generál Morehouse.
The Guardian uvádza, že od svojej invázie na Ukrajinu Rusko hrozilo, že zaútočí na západné komerčné satelity, ktoré považuje za zapojené do vojny na Ukrajine. Krátko po začatí invázie Elon Musk súhlasil s dodávkou satelitov konštelácie Starlink na Ukrajinu, ktoré sa rýchlo stali kľúčovými pre armádu krajiny. Vo februári však Starlink uviedol, že zabráni použitiu satelitov na ovládanie ukrajinských bezpilotných lietadiel, pričom uviedol, že nikdy nezamýšľal túto technológiu použiť na „útočné účely”.
Americký brigádny generál zdôraznil, že jedným z ponaučení z konfliktu bolo, ako odolný Starlink sa ukázal byť. Komunikačná sieť obsahuje tisíce malých satelitov na nízkej obežnej dráhe Zeme, ktoré sa dajú ľahko vymeniť a aktualizovať, aby čelili hrozbám, ktorým čelia. „Nemá zmysel, aby sa ich Rusko čo i len pokúšalo zostreliť, pretože sú ich tisíce a oni nemajú tisíce protisatelitných rakiet,” uzavrel Morehouse.