Peking 2. februára 2018 (HSP/Global Times/Foto:TASR/AP-Eugene Hoshiko)
Čínsky portál Global Times venuje svoju pozornosť snahám USA zvýšiť svoj vplyv vo Vietname a presvedčiť vietnamské elity, aby zaujali k Číne odmerané stanovisko.
Od návštevy Jamesa Mattisa vo Vietname, ktorá sa uskutočnila pred niekoľkými dňami sa v amerických médiách objavovali informácie, podľa ktorých prichádza k určitému otepľovaniu vzťahov medzi Vietnamom a USA, tieto vzťahy boli značne napäté od skončenia vietnamskej vojny.
Na rozdiel od USA, médiá vo Vietname nemali natoľko ústretový postoj a príliš nezdôrazňovali význam návštevy Jamesa Mattisa vo Vietname. Rany, ktoré zanechala vietnamská vojna sú ešte stále príliš živé.
Ešte v máji 2017 zavítal do USA na návštevu vietnamský premiér Nguyen Xuan Phuc, Vietnamci a Američania dohadovali možnosti návštevy amerického prezidenta vo Vietname, táto téma sa preberala aj počas stretnutia vietnamského ministra obrany Ngo Xuan Licha a ministra obrany USA Jamesa Mattisa vo Washingtone v auguste 2017. Pred niekoľkými dňami Vietnamci i Američania avizovanú návštevu prezidenta Trumpa vo Vietname potvrdili.
Americké médiá si zámerne vybrali načasovanie, aby túto skutočnosť zviditeľnili. Návšteva amerického prezidenta vo Vietname sa potvrdila približne rok po nastúpení Donalda Trumpa do funkcie amerického prezidenta. Názory na pôsobenie amerického prezidenta v úrade sú chladné, turné amerického ministra Obrany Jamesa Mattisa v juhovýchodnej Ázii prináša čerstvý závan do americkej politiky v juhovýchodnej Ázii. Indicko-tichomorská vízia a stratégia, ktorú sa však Trump snažil presadiť počas stretnutia lídrov APEC v Da Nangu v novembri 2017 ostáva dôležitou americkou strategickou výziou.
Vietnamci však majú svoje skúsenosti s Američanmi a ich rétorikou. Príliš od USA neočakávajú a chápu, že Američania ich vnímajú ako pešiaka v americkej ázijsko-tichomorskej stratégii, namierenej proti Číne a Rusku.
Jamesa Mattisa prijali vo Vietname na patričnej úrovni, stretol sa v bilaterálnych rozhovoroch s vietnamskýcm ministrom obrany Ngo Xuan Lichom či Generálnym tajomníkom Komunistickej strany Vietnamu Nguyen Phu Trongom a vietnamským prezidentom Tran Dai Quangom. Chladnosť a určitá ľahostajnosť vietnamských médii k návšteve Jamesa Mattisa však ukazuje, že Vietnamci vnímajú návštevu amerického ministra symbolicky a neprikladajú jeho návšteve väčší význam.
V posledných rokoch sa bilaterálna spolupráca medzi USA a Vietnamom uskutočňovala v znamení riešenia pretrvávajúcich problémov z vietnamskej vojny. Išlo najmä o vyhľadávanie pozostatkov tiel vojnových obetí, či odstraňovanie bojovej otravnej látky Agent Orange, ktorou Američania ničili životné prostredie Vietnamu a spôsobili otravu desaťtisícom ľudí.
V roku 2016 sa uskutočnil 12. národný kongres Komunistickej strany Vietnamu. Vedenia krajiny prijalo flexibilnejší prístup pri riešení problémov, vzťahy s Čínou sa podstatne zlepšili. Vietnam a Čína riešia existujúce problémy súvisiace s územnými nárokmi Číny v Juhočínskom mori. Objavuje sa čoraz viac pozitívnych impulzov vo vzájomných čínsko-vietnamských vzťahoch, čo prináša so sebou rast ekonomického potenciálu Vietnamu.
Zbližovanie Číny a Vietnamu kladie výzvu pred USA, pre ktoré znamená spolupráca oboch krajín oslabovanie amerických pozícií v regióne. Napriek americkým snahám sa Vietnam pridržiava vojenskej nezávislosti a snaží sa udržať si neutrálne postavenie. Vietnamci odmietli rôzne vojenské aliancie i cudzie základne na vietnamskej pôde, pretože nechcú ani to, aby sa ich základne využívali v aktivitách proti tretím krajinám. Vietnam otvorenie odmietol americké predstavy, no Američania neustále vo Vietname udržujú “pahrebu prípadnej farebnej revolúcie”. Vietnam je však v strehu, odmieta sa stať vazalom USA a takisto sa nezapája do amerických protičínsky orientovaných aktivít.