Predtým noviny The Washington post informovali o tom, že Spojené štáty sa vyhrážali Nemecku, Francúzsku a Veľkej Británii clami vo výške 25% na dovážané autá z Európy v prípade, že krajiny nezvýšia tlak na Irán voči jeho jadrovému programu. Podľa novín sa to stalo o týždeň skôr, ako európske štáty oznámili začatie, tzv. mechanizmu JCPOA (jadrová dohoda, pozn. red.) pre riešenie sporov, čo odôvodnili tým, že Irán odmietol plniť svoje záväzky v rámci jadrovej dohody.
Na túto správu dokonca zareagoval iránsky minister zahraničia Mohammad Džavád Zaríf, ktorý európske štáty skritizoval a uviedol, že predali zvyšky JCPOA, aby sa vyhli americkým clám. “Ak chcete predať svoju čestnosť, choďte do toho. Nepredstierajte však vysokú morálku a právne ospravedlnenie. Nemáte ich,” zareagoval Zaríf na Twitteri.
Podľa AFP nemecká ministerka obrany informácie o vyhrážkach potvrdila, neuviedla však, kedy zazneli a zdôraznila, že Berlín nepodporuje politiku maximálneho tlaku, ktorú voči Iránu presadzuje Washington. Politička tiež uistila, že mechanizmus pre riešenie sporov spustili práve nedávnym rozhodnutím Iránu odstúpiť od posledného kľúčového obmedzenia v jadrovej dohode ohľadne počtu obohacovania centrifúg (o tom Irán informoval 5. januára, mechanizmus spustili 14. januára, pozn. red.).
Ruské ministerstvo zahraničia v tejto súvislosti uviedlo, že nevidí podmienky na začatie mechanizmu a varovalo pred eskaláciou okolo JCPOA. V ruskom diplomatickom rezorte takisto dodali, že “po odstránení prekážok pre presadzovanie JCPOA Iránci nebudú mať dôvod odchyľovať sa od pôvodných dohôd“.
JCPOA
V roku 2015 Veľká Británia, Nemecko, Čína, Rusko, USA, Francúzsko a Irán oznámili dosiahnutie, tzv. spoločného komplexného akčného plánu (JCPOA). Dohoda stanovila zrušenie protiíránských sankcií výmenou za obmedzenie jadrového programu krajiny.
Od mája 2019 Irán začal postupne odstupovať od svojich záväzkov v rámci JCPOA. Stalo sa to rok po tom, čo od zmluvy jednostranne odstúpili USA a znovu uvalili proti Iránu sankcie. Podľa Iránu ostatní účastníci, najmä európske štáty, plne neplnia svoje záväzky v hospodárskej časti dohody. Štáty teda nemali schopnosť dokončiť mechanizmus Instex, ktorý by povolil zahraničným podnikom obchodovať s Iránom a vyhnúť sa americkým sankciám.