USA sa čoraz viac podobajú na ZSSR pred jeho rozpadom

❚❚

Washington 9. septembra 2024 (HSP/Thenewstatesman/Foto:TASR/AP-Susan Walsh, Julia Nikhinson)

 

Neoficiálne americké „politbyro“ reprezentované Obamom, Pelosiovou a ďalšími odstránilo Bidena z pretekov o úrad, píše The New Statesman. Obama je americký Gorbačov, ktorý sa snaží zabezpečiť stabilitu režimu, je presvedčený autor John Gray

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová a prezident USA Joe Biden spoločne vystúpili na predvolebnom mítingu v Pittsburghu
Na snímke americká viceprezidentka a prezidentská nominantka demokratov Kamala Harrisová (vľavo) a prezident USA Joe Biden počas spoločného vystúpenia na predvolebnom mítingu v Pittsburghu

Odstúpením Joea Bidena z prezidentských volieb vstúpila erózia demokratických noriem, ktorá sa začala už nepreukázanými tvrdeniami Donalda Trumpa o údajne „ukradnutých“ voľbách v roku 2020 a pokusmi o vyvolanie nepokojov na Kapitole v januári 2021, do novej fázy. USA, podobne ako každá iná krajina, ochotne zatvárajú oči pred ústavnými jemnosťami, keď je ohrozený režim. V dôsledku toho vznikla Amerika, ktorá sa veľmi nelíši od tej, ktorou nás liberáli strašili ak Trump opäť vyhrá.

.

V mnohých ohľadoch už USA nie sú skutočnou liberálnou demokraciou. Demokratický systém funguje len vtedy, keď súperi v boji o moc priznajú porážku a akceptujú vládu víťaza. Obe americké strany vnímajú prebiehajúce preteky o prezidentský úrad ako boj o prežitie, v ktorom sa rozhoduje o budúcnosti samotnej americkej republiky. Ani jedna z nich sa nechce zmieriť s novembrovým výsledkom, ani ho uznať za legitímny.

Americká vláda je v hlbokej kríze a ponúkajú sa niektoré paralely s bývalým Sovietskym zväzom na smrteľnej posteli. Neoficiálne americké „politbyro“ reprezentované Barackom Obamom, Nancy Pelosiovou a ďalšími odvolalo Bidena z opätovnej kandidatúry, čím štát zostal pod formálnou autoritou vodcu, ktorého senilitu ešte pred niekoľkými týždňami sami popierali. Za jeho nástupkyňu vymenovali Kamalu Harrisovú, ktorú poddajné médiá, ktoré ešte nedávno pochybovali o jej vhodnosti, okamžite povýšili na veľkú národnú líderku. Pokiaľ budú tieto machinácie pokračovať, masy budú prevládajúcu „progresívnu“ ideológiu odmietať.

.
Kamala Harrisová
Na snímke Kamala Harrisová

Obraz „neskorej sovietskej“ Ameriky široko zarezonoval. Michail Gorbačov, pochádzajúci zo straníckej oligarchie, ktorý sľuboval omladenie sovietskeho systému. Obama, záhadný sivý kardinál pod uvoľneným trónom, je americkým Gorbačovom, ktorý sa snaží priniesť stabilitu režimu uprostred Trumpovej populistickej výzvy.

Podobne ako Gorbačov, aj Obama sa usiluje o kontinuitu. Pod rúškom zeleného New Dealu Biden odmietol Obamov neoliberalizmus v prospech protekcionizmu hamiltonovského typu (Alexander Hamilton, prvý minister financií za vlády Georgea Washingtona, bol horlivým zástancom štátnych ciel) a keynesiánskych zásahov do priemyslu a infraštruktúry (keynesiánstvo je makroekonomický prúd, ktorý vznikol ako reakcia ekonomickej teórie na Veľkú hospodársku krízu v USA pod vplyvom Johna Maynarda Keynesa, ktorý veril, že hospodárske výkyvy by sa mali zmierňovať opatreniami hospodárskej politiky, najmä stimuláciou dopytu počas kríz. – Poznámka red.). Harrisová išla ešte ďalej a navrhovala, aby sa zakázali “špekulácie” a “zdražovanie” potravín a iných kľúčových komodít.

 

 

Kontrola cien však zvyčajne môže vytvoriť len umelý nedostatok. Nie je prekvapením, že tento návrh bol kritizovaný ako ekonomicky negramotný a ťažko realizovateľný. Na druhej strane, ak sa naň pozrieme ako na politický manéver, je v ňom istá racionalita. Napodobňovaním populistických sloganov Harrisová zasahuje Trumpov hlavný volebný tromf a láka na svoju stranu kľúčovú voličskú skupinu. Ak Trump nevdýchne svojej kampani nový život, operácia s cieľom posadiť Harrisovú do Oválnej pracovne môže byť úspešná.

.

Obama však v každom prípade neobnoví americkej vláde jej niekdajšiu legitimitu – rovnako ako Gorbačov nezachránil rozpadajúci sa sovietsky štát. Harrisovej víťazstvo určite vyvolá občianske nepokoje – ešte dlhšie trvajúce a krvavejšie ako tie, ktoré nedávno zachvátili Spojené kráľovstvo. Ak zvíťazí Trump a využije právomoci federálnej vlády, aby sa vyrovnal so svojimi nepriateľmi (ako sa predtým vyhrážal), výsledok bude veľmi podobný.

Donald Trump
Na snímke Donald Trump

Podobne ako v posledných dňoch ZSSR, keď sa sovietsky blok rozpadol, vnútorná slabosť sa zmení na geopolitický ústup. Podľa zaužívaného názoru sa USA snažia znížiť svoju prítomnosť na Blízkom východe a v Európe, aby sa pripravili na konfrontáciu s Čínou. Aby sme si boli istí, vo Washingtone určite existujú osobnosti, ktoré by chceli dostať Ameriku z konfliktov na Blízkom východe a na Ukrajine. USA však nemajú nič, čím by mohli čeliť ako prevzatiu moci na Taiwane, tak aj čínskej expanzii v Indopacifiku. Si Ťin-pching už vybudoval najväčšie námorníctvo na svete a teraz si robí zásoby ropy, plynu, kovov vzácnych zemín, mikročipov a potravín v rámci príprav na dlhé obliehanie. Zároveň chráni Čínu pred západnými hospodárskymi sankciami tým, že sa zbavuje amerických štátnych dlhopisov a nakupuje zlato.

Na rozdiel od zavádzajúceho stereotypu to vôbec nie je druhá studená vojna. Západ je dnes oveľa slabší, ako bol kedysi. A vtedajší Sovietsky zväz nedominoval svetovým trhom – na rozdiel od dnešnej Číny. A napokon, priemyselná základňa USA a Európy nebola oslabená rozsiahlym premiestňovaním výroby do zámoria a ekologickou deindustrializáciou. USA majú stále pôsobivý arzenál vojenskej techniky a v niektorých oblastiach si zachovávajú technologickú výhodu. Ich schopnosť viesť dlhotrvajúci konflikt v ktoromkoľvek z troch teritórií, kde sú prítomné – či už ide o Ukrajinu, Taiwan alebo Blízky východ – je však otázna. Západ bude mať šťastie, ak túto globálnu výzvu prežije ako jednotná a súdržná sila schopná spoločného postupu. Pre drvivú väčšinu ľudstva, ktorá sleduje karneval, akým sa stali prezidentské preteky, medzinárodný systém pod vedením Ameriky už upadol do zabudnutia.

Po zosadení Joea Bidena budú nasledovať ďalšie zmeny režimu. Samotný fakt, že Trumpa podporil Robert Kennedy ml. naznačuje, že hra sa neskončila, ale Harrisovej prezidentstvo sa v každom prípade ukáže len ako prechodné. Čím hlbšie do chaosu nevyliečiteľne rozdelená krajina upadne, tým viac autoritárskych demagógov ako Trump sa objaví, len disciplinovanejších – a to tak na pravici, ako aj na ľavici. A podobne ako v bývalom Sovietskom zväze, geopolitický ústup určite nahradí nacionalistické sebapresadzovanie. Bez ohľadu na výsledok nadchádzajúcich volieb Amerika povstane z trosiek svetového poriadku, ktorý sa vytvoril po studenej vojne – ale už ako postliberálna superveľmoc.

 

.

Prečítajte si tiež

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

20:10

Iránsky prezident Masúd Pezeškiján prisľúbil, že svoju moc využije na to, aby zabezpečil, že mravnostná polícia nebude “obťažovať” ženy. Vyhlásil to pri príležitosti druhého výročia smrti 22-ročnej Kurdky Mahsy Amíníovej zadržanej mravnostnou políciou pre porušenie prísnych pravidiel pre obliekanie žien.

20:09

Umelci, medzi ktorými je aj španielsky režisér Pedro Almodóvar a francúzska herečka Juliette Binocheová, vyzvali Srbsko, aby ochránilo opozičného novinára, o ktorého vydanie sa usiluje Bielorusko.

20:07

Nový iránsky proreformný prezident Masúd Pezeškiján vyhlásil, že Irán by mohol viesť priame rozhovory so Spojenými štátmi, ak Washington “v praxi” preukáže, že nie je voči islamskej republike nepriateľský.

19:21

Iránsky prezident Masúd Pezeškiján povedal, že odkedy je vo funkcii, Irán určite Rusku žiadne bojové rakety nedodal.

19:19

Český prezident Petr Pavel a ďalší zástupcovia štátu, cirkvi a mesta Praha odomkli Korunnú komoru v Svätováclavskej kaplnke Katedrály svätého Víta, Václava a Vojtecha v Prahe a vyzdvihli z nej české korunovačné klenoty. Tie budú od utorka vystavené vo Vladislavskej sále Pražského hradu.

19:17

Podozrivého v prípade pokusu o atentát na bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa predbežne obvinili v dvoch bodoch. Prvý súvisí s držbou strelnej zbrane napriek predchádzajúcemu odsúdeniu za trestný čin a podľa druhého vlastnil zbraň s vymazaným sériovým číslom. 

19:11

Vo veku 33 rokov skonala v Británii mačka Rosie, ktorá bola neoficiálne považovaná za najdlhšie žijúcu mačku na svete. S odvolaním sa na jej chovateľku Lilu Brissettovú z mesta Norwich v grófstve Norfolk o tom informoval britský denník Daily Mail.

18:33

Výška škôd po povodniach zatiaľ nie je známa, rádovo by sa však mala podľa ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS) pohybovať v miliónoch eur. “Nie v stovkách miliónov alebo miliardách ako okolité štáty,” poznamenal po mimoriadnom rokovaní vlády.

Mimoriadna schôdza vlády SR
Na snímke zľava minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (HLAS-SD), podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nominant SNS) a predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič
18:22

Vláda bude maximálne ústretová regionálnym i miestnym samosprávam pri finančnom odškodnení po povodniach. Na situáciu bude reagovať “konkrétnymi finančnými rozhodnutiami”. Vyhlásil to premiér Robert Fico (Smer-SD) po mimoriadnom rokovaní vlády. Škody sú podľa neho veľké, no zo strany štátu zvládnuteľné. Doplnil, že vláda bude reagovať aj na konkrétne požiadavky samospráv v súvislosti s rozvodnením malých riek či potokov.

Mimoriadna schôdza vlády SR
Na snímke zľava primátor Bratislavy Matúš Vallo, minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (HLAS-SD), predseda vlády SR Robert Fico (SMER-SD), predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič , podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nominant SNS) a predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba
18:00
Nemecký kancelár Olaf Scholz uviedol, že je potrebné preskúmať možnosti začatia mierového procesu na Ukrajine.

Povedal to počas návštevy Astany.

16:35

Iránsky prezident uviedol, že Teherán neposkytol jemenským Húsíom hyperzvukové zbrane.

Pripomeňme, že cez víkend Húsíovia zaútočili na Izrael. Uviedli, že to urobili hypersonickou raketou, a vyhlásili, že „toto je len začiatok“.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Jelene prechádzajú cez cestu v lese v regióne Taurus neďaleko Frankfurtu v Nemecku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Michal Durila

Marián Tkáč

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali