Ariel pre izraelský armádny rozhlas povedal, že je proti takejto “hanebnej dohode” a nesúhlasí s tým, aby “vrahov prepustili” výmenou za Pollarda, uviedla agentúra AP.
Úvahy o možnosti Pollardovho predčasného prepustenia sa objavili ako pohnútka pri problémových blízkovýchodných mierových rokovaniach. Podstatou myšlienky je, že ak by Spojené štáty špióna prepustili, Izrael urobí ústupky a prepustí viac palestínskych väzňov.
Pollard bol civilným spravodajským analytikom amerického námorníctva, ktorý poskytol tajné dokumenty izraelskej strane. V USA ho zadržali v roku 1985 a neskôr odsúdili na doživotie.
Jeho prepustenie by bolo dramatickým zvratom po predchádzajúcich odmietnutiach Spojených štátov. Podľa nemenovaného zdroja AP je to však ešte ďaleko od hotovej dohody a rokovania stále prebiehajú.
Pollard si v súčasnosti odpykáva doživotný väzenský trest
Spojené štáty rokujú s Izraelom o možnosti skorého prepustenia Jonathana Pollarda, bývalého civilného analytika amerického námorníctva odsúdeného za špionáž pre Izrael. Informovala o tom v pondelok agentúra AP s odvolaním sa na nemenovaný zdroj z prostredia blízkovýchodných mierových rokovaní.
Tento krok má prísť výmenou za ústupky Izraela, ktoré umožnia pokračovanie stagnujúcich mierových rozhovorov s Palestínčanmi do konca apríla.
Nemenovaný zdroj podľa AP varoval, že takýto krok Spojených štátov – v prípade ktorého by išlo o dramatický zvrat po predchádzajúcich odmietnutiach – je ešte ďaleko od hotovej dohody a rokovania stále prebiehajú.
Výmenou za Pollardovo prepustenie majú byť značné ústupky Izraela pre Palestínčanov. Predstavitelia rezortu obrany a tajných služieb USA sa opakovanie vyjadrili proti prepusteniu Pollarda, ktorý si v súčasnosti odpykáva doživotný väzenský trest.
Biely dom podľa agentúry Reuters nemá nové informácie v súvislosti s ponukou na prepustenie Pollarda.
as