Washington 30. mája 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay,TASR/AP-Vahid Salemi)
Spojené štáty v marci 2021 prvýkrát po tridsiatich rokoch doviezli z Iránu ropu v objeme 33 tisíc barelov denne. Vyplýva to z najnovšej štatistiky amerického ministerstva energetiky (EIA)
Naposledy USA priviezli ropu z Iránu v novembri 1991. Vtedy objem dodávok ropy predstavoval 64 tisíc barelov denne. V októbri 2020 USA priviezli ropu v objeme 36 tisíc barelov denne. Tieto dodávky tak boli prvými minimálne od decembra 1991.
Ministerstvo prináša údaje od roku 1973. Podľa týchto údajov USA pravidelne dovážali ropu v rokoch 1973 až 1979. Potom sa dodávky znížili a neboli natoľko pravidelné.
V januári 1988 Irán vyvážal do USA len 1 tisíc barelov ropy denne. Potom sa dodávky úplne pozastavili v júli 1991, čo trvalo takmer do októbra 2020.
Okrem toho podľa štatistík v marci tohto roku USA tiež zvýšili dodávky ropy z Ruskej federácie.
V tom istom období Spojené štáty zvýšili tiež import ropy zo Saudskej Arábie a Nigérie. Dovoz ropy naopak znížili z Líbye z 3,4 milióna barelov na 622 tisíc barelov.
Reakcia Iránu
Iránske ministerstvo ropného priemyslu však informácie o dodávkach ropy do USA nepotvrdilo.
“My nemôžeme reagovať na tieto zverejnené informácie. Nemáme presné údaje o týchto tvrdeniach. Oficiálne sme to nerobili. Naše oficiálne zdroje neobsahujú také informácie. Nemôžeme potvrdiť tieto informácie,” uviedol hovorca ministerstva.
.
Dodal, že táto otázka je zaujímavá, pretože USA samy zaviedli sankcie proti Iránu. Podľa neho je nevyhnutné nájsť dôkazy o dodávkach.
Pripomeňme, že v decembri minulého roka rokovali Irán a Rusko o otázkach spolupráce v oblasti ropného sektora. Ruský vicepremiér Alexander Novak sa vyjadril v tom zmysle, že vzťahy Ruska a Iránu v tejto oblasti sa rozvíjajú úspešne, podľa neho strany posudzujú “širokú škálu otázok z oblasti obchodnej a ekonomickej spolupráce“.
Iránsky minister ropy Bijan Zangane vtedy pre agentúru Mehr News uviedol, že Irán a Rusko budú aj naďalej rozširovať spoluprácu v oblasti energetiky s cieľom zmierniť dopad sankcií.
Pripomeňme, že v novembri 2018 Washington obnovil sankcie proti Teheránu, ktoré sa týkajú aj ropného sektoru Islamskej republiky, v ktorých strede je iránsky jadrový program a označenie radu iránskych organizácií za teroristické.
V roku 2015 šesť krajín uzavrelo s Iránom dohodu (Veľká Británia, Nemecko, Čína, Rusko, Spojené štáty, Francúzsko) predmetom ktorej bolo obmedzenie iránskeho jadrového programu výmenou za zrušenie sankcií. V máji 2018 však USA z tejto dohody vystúpili.
Washington vtedy oznámil, že dovedie export Iránskej ropy do nuly a vyzval ostatné krajiny, aby nedovážali Iránsku ropu.