Vládni predstavitelia USA predložili túto žiadosť počas minulotýždňových rozhovorov s japonskými partnermi v Tokiu, pričom nedošlo k žiadnemu rozhodnutiu, ktorému musia predchádzať ešte diskusie.
Znamená to, že Washington zaujal tvrdší postoj voči Iránu, ako tomu bolo v roku 2012. Pred šiestimi rokmi pred jadrovou dohodou USA požadovali, aby jej spojenci znížili nákupy ropy od sankcionovaného Iránu, a nie ich úplne zastavili.
Japonsko je štvrtý najväčší ázijský nákupca iránskej ropy, čo predstavuje 5,3% spotreby ropy, čiže 172-tisíc barelov denne. Rafinérie v Japonsku už skôr uviedli, že by mohli nahradiť iránsku ropu dovozom z iných krajín Blízkeho východu, hoci ich podniky sú osobitne kompatibilné práve s ropou z Iránu.
Japonská vláda pravdepodobne stále rokuje s americkou administratívou, aby získala výnimky zo sankcií, ako o tom povedal v piatok novinárom Takashi Tsukioka, predseda Ropnej asociácie Japonska. Krajina sa pravdepodobne rozhodne do začiatku augusta, či a ako veľmi zníži dovozy ropy z Iránu.
Niektorí analytici považujú takýto krok zo strany USA za rokovaciu taktiku pred začatím obchodných rozhovorov medzi USA a Japonskom.
“Mohlo by to byť, že USA najprv požadujú veľkú vec predtým, ako Japonsku ponúknu spôsob, ako to vyriešiť v rokovaniach,” povedal pre agentúru Bloomberg Satoru Yoshida, komoditný analytik spoločnosti Rakuten Securities. “Aj keď USA požiadajú Japonsko o úplné zastavenie dovozu ropy z Iránu, čo je veľmi vysoká prekážka, môže to neskôr znížiť ich dopyt.”