Bašta sa vo svojom komentári na portáli První zprávy zamýšľa nad posledným vývojom udalostí okolo smrti Afroameričana Georgea Floyda. Rozsiahle protesty, rabovania a vnucovanie belošskému obyvateľstvu pocit kolektívnej viny podľa neho môže mať katastrofické následky.
Bývalý diplomat pripomína, že vďaka boju Martina Luthera Kinga a ďalších aktivistov bola zrušená rasová segregácia a biely rasizmus bol postavený mimo zákon.
“Plne ho nahradil rasizmus čierny. Dnes tí, ktorí sú odsudzovaní ako bytosti hriešne a menejcenné pre farbu svojej pleti, svoju kultúru a históriu, sú belosi. Platí pre nich princíp kolektívnej viny, takže za vraždu černocha, ktorú spácha človek s ich svetlou farbou kože, sa majú automaticky ospravedlňovať všetci. Náhle už neplatí občiansky princíp a rovnosť pred zákonom, pretože Black Lives Matter (Na čiernych životoch záleží). Ospravedlňuje sa tým všetko – vraždy, podpaľačstvo a rabovanie,” poukazuje Bašta.
Podľa neho je ironické, že zatiaľ čo v dobe studenej vojny Spojené štáty bojovali proti komunistickej ideológii, dnes demonštranti v niektorých ohľadoch napodobňujú ruských boľševikov. Jedná sa predovšetkým o heslá protestov, ktoré sú z veľkej časti namierené proti protestom, a rozhodnutie mestskej rady v Minneapolise o zrušení polície.
“Takto to vyzeralo v Petrohrade vo februári 1917 pred zvrhnutím cára Mikuláša II.,“ upozorňuje bývalý veľvyslanec.
Títo aktivisti, rovnako ako kedysi Lenin, usilujú o zničenie predchádzajúcej civilizácie, čo dokazujú útoky na pomníky historických osobností. V konečnom dôsledku ale príde chaos a anarchia.
“Pokrokári s našou európskou civilizáciou mienia zatočiť rovnako ako vtedy Lenin, preto kádrujú dejiny. Výber sôch určených na strhnutie tomu nasvedčuje – zatiaľ začínajú od Krištofa Kolumba, nevynechali ani Winstona Churchilla. Isté je len jedno: dosiahnu presný opak toho, čo zamýšľajú. Namiesto harmónie príde anarchia,” varuje Bašta.
Svetom otriasajú protesty proti rasizmu
Na konci mája v Spojených štátoch vypukli masové protesty proti rasizmu a policajnému násiliu potom, čo belošský policajt pri zatýkaní udusil Afroameričana Georgea Floyda.
Aktivisti tiež obviňujú súčasný politický systém z toho, že stojí na belošskom privilégiu a tvrdia, že rasizmus má v Spojených štátoch systémový charakter. Charakteristickým znakom protestov sa stalo kľačanie na jednom kolene, čo má symbolizovať solidaritu s hnutím Black Lives Matter.
Čoskoro sa protesty rozšírili aj do ďalších častí sveta vrátane Českej republiky. Demonštrácie často sprevádza násilie, rabovanie a útoky proti pomníkom. Za obeť vandalov padli nielen predstavitelia Konfederácie z doby americkej občianskej vojny, ale aj objaviteľ Ameriky Krištof Kolumbus či niekdajší britský premiér Winston Churchill. Jeho socha poškodili v Londýne, ale aj v Prahe.