V článku “U.S. Is Quietly Reducing Its Troop Force in Afghanistan” sa píše, že Američania sťahujú svojich vojakov z Afganistanu napriek tomu, že mierové dohody s Talibanom chýbajú, čím podľa autora článku oslabujú svoje pozície pri budúcich rokovaniach s povstalcami (Američania na adresu Talibanu používajú pojem insurgents a nie terrorists, takže oficiálny Kábul by mal zbystriť pozornosť, aby náhodou nedopadli podobne ako Kurdi v Sýrii).
Informácie New York Times sú determinované súčasným vývojom situácie v Afganistane. Pojem teroristi na adresu Talibanu proste už nemôžu Američania používať, pretože Američania si sadli za rokovací stôl s Talibanom. Ešte v roku 2010-2011 Američania jednoznačne uviedli, že s teroristami sa nevyjednáva, takže keď s Talibanom Američania vyjednávajú, znamená to že Taliban už nie sú teroristi. Čoskoro sa možno dočkáme, že sa staneme v americkom ponímaní aj transformácie libanonského Hizballáhu z teroristov na povstalcov, aj keď tu bude cesta o niečo tŕnistejšia, pretože pri slove Hizballáh sa Izraela zmocňuje zúrivosť.
Hlavný veliteľ amerických vojsk v Afganistane generál Austin S. Miller uviedol, že Američania len za minulý rok stiahli z Afganistanu 2 000 vojakov, takže počet amerických vojakov v Afganistane sa pohybuje medzi 12 000 až 13 000 mužmi. Spomenutých 2 000 mužov Američania stiahli ako prejav svojej dobrej vôle s cieľom získať od Afganistanu nejaké ústupky. Taliban ocenil americký prejav dobrej vôle, k ústupkom sa nezaviazal, takže Donald Trump minulý mesiac rozhovory s Talibanom náhle prerušil.
Tí čo očakávali následný rázny americký postup, však ostali zaskočení. Trump stiahol vojakov zo Sýrie a teraz sťahuje vojakov z Afganistanu. To, že Američania sťahujú svojich vojakov z Afganistanu, prekvapilo amerických partnerov, ktorých v rokoch 2010-2011 Američania násilne ťahali do konfliktu v Afganistane (od roku 2001 sa Američanom osamoteným v Afganistane výrazne nedarilo). Dnes sa sťahujú krátko po prekvapivom stiahnutí zo Sýrie a ani sa neunúvali svojich partnerov upovedomiť, že sa chystajú svojich vojakov stiahnuť. Tomu sa hovorí komunikácia medzi partnermi.
Donald Trump sa nikdy netajil tým, že odmieta viesť dobyvačné vojny, ktoré viedli neoconi a bývalá administratíva Baracka Obamu, pretože tieto vojny vyčerpávajú finančný i ľudský potenciál USA. (Najväčšieho poníženia sa medzinárodná Nobelová cena mieru dočkala, keď ju udelili Barackovi Obamovi). Podľa neoconov a antitrumpovskej opozície však stiahnutím amerických vojakov z Afganistanu Američania vyslali negatívny signál smerom ku svojim spojencom a oslabili svoj potenciál.
Taliban tak podľa kritikov Trumpa získal v rokovaniach s Američanmi takmer bezbolestne dôležité víťazstvo a svetová verejnosť sa podľa kritikov Trumpa cíti poriadne zaskočená americkými aktivitami. Americký odchod zo Sýrie vystavil Kurdov tureckým represiám a sťahovanie amerických vojsk z Afganistanu zaskočilo aj vládu v Kábule, ktorá sa obáva, že sa ocitne v podobnej katastrofálnej situácii ako proamerickí Kurdi v Sýrii.
Kritici Trumpa uviedli, že znižovanie počtu amerických jednotiek v Afganistane bude pokračovať, Trump totiž podľa ich slov presadil aj to, že už neprichádza k rotácii vojakov slúžiacich v Afganistane, ale len k ich jednoduchému stiahnutiu. Bližšie informácie o sťahovaní amerických vojsk z Afganistanu uviedol spomenutý generál Miller včera na tlačovej konferencii v Kábule. Američania tvrdia, že 8 600 vojakov bude určite postačovať na vedenie bojových operácií proti Talibanu, je však zaujímavé, že v roku 2010-2011 8 600 amerických vojakov v boji proti Talibanu určite nestačilo, a preto zatiahli do konfliktu v Afganistane Američania aj štáty NATO, takže v Afganistane bojovalo cez 120 000 Američanov a vojakov NATO.
Vysvetliť, ako môže stačiť 8 600 amerických vojakov na kontrolu situácie v Afganistane v dobe, keď počty Talibancov výrazne rastú, budú musieť mainstreamoví manipulátori na stránkach svojich plátkov.
Súčasnými aktivitami Američanov v Afganistane je zaskočený aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý ináč vždy verne stojí na americkej strane a pred verejnosťou opakuje neustále všetky bezpečnostné americké mantry a predstavy. Nemusí byť však z vývoja situácie v Afganistane nervózny, z dobovej socialistickej tlače všetci vedia, že aj Sovieti v roku 1989 v Afganistane zvíťazili, a preto stiahli z krajiny svoje vojská. Podobne ako u Sovietov aj dnes sme svedkami tentoraz amerického víťazstva v Afganistane.
Počas 10 rokov konfliktu (1979-1989) v Afganistane bojovalo tiež približne 100 tisíc sovietskych vojakov, do Afganistanu však Sovieti neťahali nasilu nikoho z Varšavskej zmluvy. Pritom počas vojny 1979 – 1989 mudžahedíni dostávali vojenskú a finančnú pomoc z USA, Saudskej Arábie či Veľkej Británie. Počas vojny, ktorú Američania vedú voči Talibanu a al Kaide (2001 – 2019) nikto zbrane a financie Talibanu neposkytuje, do konfliktu Američania zatiahli aj štáty NATO, pričom bez jednotiek SAS krajín Commonwealthu (Británia, Austrália, Kanada, Nový Zéland) a francúzskej Cudzineckej légie by sa Američania nemohli v Afganistane pochváliť žiadnym zmysluplným úspechom.
To, že Američania vyhnali teroristov z Kábulu a ovládli Kábul, sa za víťazstvo považovať nedá, pretože celý Afganistan sa stal bojiskom partizánskej vojny proti Američanom a tú v krajine, kde sa malí chlapci tešia z Kalašnikova a nie mobilného telefónu, Američania proste vyhrať bez atómovej bomby nemôžu.