Podľa Trumpa venezuelský ľud trpí mnohými nedostatkami a ťažkosťami, keďže krajina je podľa neho v hlbokej hospodárskej kríze, ktorú však vyvolali práve Spojené štáty svojou politikou a sankciami. Jeden z novinárov akreditovaných v Bielom dome, Trumpa požiadal o stanovisko, či zvažuje blokádu alebo karanténu latinsko-americkej krajiny, „vzhľadom na mieru zahraničnej účasti Ruska, Číny a Iránu.“
„Áno, zvažujem,“ odpovedal americký prezident. Novinári sa pýtali ešte raz a ten odpovedal: “„Áno, áno. áno, zvažujem.”
Trump takto prvý raz otvoril tému skutočnej blokády Venezuely. Od uznania samozvaného „dočasného prezidenta“ Juana Guaida v januári Washington realizuje tvrdý zásah najmä v súvislosti s venezuelským štátnym ropným priemyslom, bankovým sektorom a niektorým jednotlivým úradníkom režimu prezidenta Madura. USA tiež tlačili na tretie krajiny, ako napríklad Kuba, ktoré sa rozhodli stáť za venezuelským prezidentom Nicolasom Maduro, aby stiahli svoju podporu
Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo minulý mesiac vyzval „všetky zahraničné mocnosti“, aby opustili Venezuelu, aby si vraj venezuelský ľud mohol „vziať späť“ krajinu a znovu ju vybudovať spôsobom prijateľným pre USA. Pod „zahraničnými mocnosťami“ myslel Pompeo Rusko, Čínu, Irán a Kubu, ktoré neuznávajú Guaida ako legitímneho vodcu, ako to uvádza napríklad Washington.
Washington sa otvorene snaží o zmenu režimu vo Venezuele, čo sa zatiaľ lídrovi opozície Guaidovi nepodarilo. Pokus o prevrat z 30. apríla podľa komentátorov stroskotal na nedostatočnej podpore armády.