Washington/Moskva 2. augusta 2023 (HSP/reuters/Foto:Twitter)
Zdá sa, že USA to vzdali – nedokážu presadiť a kontrolovať sankcie voči ruskej rope. V júli jeden z predstaviteľov amerického ministerstva financií pre agentúru Reuters uviedol, že cieľom sankcií je udržať ruskú ropu na trhu, znížiť ceny pre spotrebiteľov a zároveň obmedziť príjmy z ropy, ktoré Moskva využíva na financovanie vojny na Ukrajine. “Uvedomujeme si, že (sankcie voči Rusku) zmenia podobu a štruktúru ruských ropných trhov,” povedal úradník novinárom
Úradník tiež uviedol, že Washington nie je znepokojený tým, že sankcie vedú k väčšiemu počtu obchodov v iných menách ako dolár – po náraste používania jüanov a dirhamov SAE na vyrovnanie ruských ropných transakcií, keďže Moskva sa ocitla mimo dosahu medzinárodných bánk.
Počet málo známych obchodných firiem, na ktoré sa Moskva spolieha pri exporte veľkých objemov ropy do Ázie, sa v posledných mesiacoch zvýšil, keďže sankcie v súvislosti s vojnou na Ukrajine viedli k tomu, že veľké ropné spoločnosti a komoditné domy sa stiahli z obchodovania s producentmi v Rusku, zistila agentúra Reuters. Podľa súhrnu agentúry Reuters po rozhovore s desiatimi obchodnými zdrojmi, spolu s analytikmi z think-tanku Kpler a analýzou údajov z Refinitivu a neverejných účtovných kníh prepravných spoločností, sa v období od marca do júna zaoberalo obchodovaním s ruskou ropou najmenej 40 sprostredkovateľov vrátane spoločností, ktoré sa predtým v tomto biznise neangažovali.
Podľa výpočtov agentúry Reuters založených na neverejných informáciách od desiatich obchodných zdrojov a údajoch spoločnosti Eikon noví hráči tento rok prepravili v priemere najmenej polovicu celkového ruského vývozu ropy a rafinovaných produktov v objeme 6 až 8 miliónov barelov denne, čím sa z týchto málo známych spoločností spoločne stali jedni z najväčších obchodníkov s ropou na svete.
Táto sieť predstavuje výrazný odklon od hŕstky etablovaných veľkých ropných spoločností, ako sú BP a Shell, a špičkových obchodných domov vrátane spoločností Vitol, Glencore, Trafigura a Gunvor, ktoré desaťročia obchodovali s ruskou ropou a ropnými produktmi.
Neexistuje žiadny náznak, že by tieto obchody porušovali sankcie, hoci môžu sťažovať sledovanie ruských ropných transakcií a cien pre orgány presadzovania sankcií v Európe a Spojených štátoch.
Začiatkom tohto mesiaca ceny ropy Urals vyskočili nad cenový strop 60 USD za barel na ruský vývoz, ktorý od 5. decembra zaviedla skupina siedmich krajín, Austrália a Európska únia a ktorý mal potrestať firmy zapojené do akéhokoľvek obchodu nad touto úrovňou.
Zo správy vyplýva, že Rusko, jeden z troch najväčších svetových producentov ropy, dodalo v máji rekordné objemy do Číny a Indie, ktoré neuvalilo sankcie na Moskvu a stali sa jej hlavnými odberateľmi po tom, čo sankcie Európy, Spojených štátov a ďalších mocností obmedzili ich vlastné nákupy.
Prečítajte si tiež