Trump si podľa novinára myslí, že všetky vlády na západnej pologuli, ktoré mu nevyhovujú, podporujú Venezuelu. Preto bol ďalším krokom USA ku “zvrhnutiu“ Madura nátlak na Kubu, ktorá podľa verzie USA poskytuje vážnu podporu venezuelskému lídrovi.
Bývalý prezident Barack Obama sa tiež snažil zlepšiť vzťahy s Kubou, pretože dúfal, že sa Havana kvôli tomu odvráti od Venezuely, lenže tieto plány boli zmarené tým, že Venezuela nahradila Kubu ZSSR ako zdroj financovania, poznamenal novinár.
Dodal, že po zničení venezuelskej ekonomiky môže nasledovať katastrofa režimu na Kube. V prípade tohto vývoja udalostí získa Trump “historickú šancu“, pretože USA nedokážu už niekoľko desaťročí zvládnuť Havanu, ale taký dvojaký úspech podstatne zvýši ratingy Trumpa na prahu volieb.
Russell Mead si ale myslí, že Rusko nedovolí USA tento nátlak na Venezuelu a Kubu a že sa môže zopakovať sýrsky scenár a Moskva znova pokorí Washington.
Snaha amerického prezidenta zvrhnúť Madura svedčí o mimoriadnej závažnosti tejto otázky pre Trumpa. Lenže môže ho čakať krach, pretože Venezuele a Kube zrejme pomôžu Rusko a Čína. Tiež Kanada a európski partneri USA predtým odsúdili exteritoriálne americké sankcie proti Iránu, dnes sotva zostanú stranou, konštatuje novinár.
Na záver Russell Mead poznamenal, že sa Havana stáva 60 rokov po príchode k moci na Kube Fidela Castra znovu centrom svetovej politickej krízy a že následky tohto konfliktu sú nanajvýš nepredvídateľné kvôli obrovskému úsiliu svetových mocností.
Minister zahraničia USA Mike Pompeo urobil v stredu vyhlásenie, že USA nepredĺžia od 2. mája platnosť výnimky zo zákona, ktorá stanovuje možnosť podania žaloby proti Kube a zahraničným spoločnostiam ohľadom majetku, ktorý bol po revolúcii zabavený občanom USA, čo uvoľní cestu podobným žalobcom.
Zákon Hemlsa–Burtona bol prijatý v roku 1996. Stanovil platnosť ekonomických obmedzenia nielen pre Kubu, ale aj pre zahraničné spoločnosti, ktoré s ňou spolupracujú, vrátane za zisk zo zabaveného majetku, ktorý pred revolúciou 1959 patril občanom USA, alebo Kubáncom, ktorí potom dostali americké občianstvo.
Pokus o štátny prevrat vo Venezuele
Masové akcie vo Venezuele sa začali 21. januára. Na vlne protestov sa Guaidó vyhlásil za dočasného prezidenta na obdobie činnosti dočasnej vlády. USA a mnoho ďalších krajín ho uznali. Maduro ho nazval bábkou USA.
Rusko, Čína a ďalšie krajiny podporili Madura ako zákonného prezidenta Venezuely. V Moskve označili “prezidentský status“ Guaidóa za neexistujúci.