USA hrozí vážne riziko

❚❚

Bratislava 16. septembra 2023 (HSP/Asiatimes/Foto:Twitter,Screenshot)

 

Závislosť USA od čínskych komponentov znamená, že obranný priemysel a kritická infraštruktúra by sa čoskoro mohli ocitnúť v ohnivej línii, píše o tom David P. Goldman pre Asia Times

čip
Ilustračné foto

Amerika nemá továrne ani kvalifikovanú pracovnú silu, ktorá by nahradila čínsky dovoz, ktorý podporuje dodávateľov obrany a základnú infraštruktúru, takže hospodárstvo USA je v prípade totálnej obchodnej vojny s Čínou zraniteľné, uviedli predstavitelia spoločností a vlády pre Asia Times.

.

Preto je nepravdepodobné, že by predstavitelia Bidenovej administratívy vypočuli výzvy čínskych jastrabov na úplné odrezanie čínskeho polovodičového sektora od amerických technológií.

Skupina desiatich významných republikánov zo Snemovne reprezentantov napísala 14. septembra americkému ministerstvu obchodu žiadosť o zastavenie vývozu čipových technológií z USA do Číny s tvrdením, že kontroly vývozu zavedené v októbri 2022 boli neúčinné.

.

V liste republikáni citovali “nedávne správy o tom, že spoločnosť Huawei Technologies Co. (Huawei) vyvinula smartfón obsahujúci 7-nanometrové (nm) čipy schopné podporovať 5G, ktoré vyrába čínska štátna spoločnosť Semiconductor Manufacturing International Corp. (SMIC)”.

“Sme mimoriadne znepokojení a zmätení neschopnosťou Úradu pre priemysel a bezpečnosť (BIS) účinne napísať a presadzovať pravidlá kontroly vývozu voči porušovateľom, najmä voči Číne,” dodal list.

Semianalysis.com, významná webová stránka venovaná čipovému priemyslu, vyhlásila: “Americké sankcie zlyhali. Označila 7-nanometrový čip spoločnosti Huawei za “technicky neuveriteľný” a “lepšie navrhnutý čip, než si väčšina na Západe uvedomuje”, so schopnosťami podobnými najlepším AI procesorom spoločností Nvidia a Qualcomm. Uviedla, že čip bol vyrobený s vysokou výťažnosťou, “bez prístupu k špičkovému duševnému vlastníctvu USA a zámerne brzdený”.

Záverom webovej stránky je, že pokrok Číny by nezastavil nič iné ako úplný zákaz vývozu všetkých kategórií polovodičových zariadení. “Polovičné opatrenia nebudú fungovať, ale úplný útok spôsobí, že náklady na replikáciu dodávateľského reťazca polovodičov na domácom trhu budú takmer nemožné. Aj keď neobhajujeme žiadnu z týchto možností, je jasné, že Západ môže stále zastaviť rast Číny, ak sa podniknú rozhodné kroky,” napísal.

USA nemôžu zabrániť Číne vyrábať špičkové čipy, ako je nový procesor Kirin 9000, pokiaľ nezastavia celú výrobu polovodičov v Číne. To by znamenalo masívne narušenie nielen polovodičového priemyslu, ale aj desiatok odvetví, ktoré sú od neho závislé, čo by malo vážne hospodárske dôsledky.

.

Nie je zďaleka jasné, či by USA dokázali získať spojencov, ako sú Japonsko, Južná Kórea a Holandsko. Bidenova administratíva ustúpila kórejským požiadavkám na zachovanie ich existujúcich tovární na výrobu čipov v Číne.

Holandská spoločnosť ASML, popredný výrobca litografických strojov na výrobu čipov, nepredá svoje najmodernejšie zariadenia do Číny, ale naďalej predáva zariadenia na hlboké ultrafialové žiarenie (DUV), ktoré SMIC použil na výrobu nového čipu Huawei.

Aj keby USA dokázali presvedčiť ostatné krajiny, aby sa pripojili k úplnému bojkotu zariadení na výrobu čipov do Číny, USA nie sú jedinou krajinou, ktorá môže viesť hospodársku vojnu. Narušujúci vplyv na svetové hospodárstvo by bol nevyčísliteľný a jedným z možných dôsledkov by bolo ochromenie kritickej infraštruktúry USA.

Verejná diskusia o možných odvetných opatreniach Číny proti ďalším kontrolám vývozu zo strany USA sa sústredila na možný zákaz používania telefónov Apple čínskymi vládnymi úradníkmi. Americká zraniteľnosť je však zrejmá v podobe tisícov kritických komponentov používaných v kritickej infraštruktúre a obrannom priemysle USA.

cina usa
Dovoz čínskeho elektrického zariadenia z USA

USA doviezli v roku 2022 z Číny investičný tovar na výrobu a distribúciu elektrickej energie v hodnote 33 miliárd USD, teda tovar, ktorý sa už v USA nevyrába.

.

Nahradenie týchto položiek domácou výrobou by si vyžiadalo dlhé dodacie lehoty a neúmerne vysoké náklady, tvrdia predstavitelia priemyslu. V prípade rozsiahlej obchodnej vojny by čínsky zákaz kritických komponentov mohol ochromiť základnú infraštruktúru USA.

“Zraniteľnosť dodávateľských reťazcov kritickej infraštruktúry je akútna a spôsobuje si ju sama. USA a ich spojenci sa nechali zotročiť čínskymi kartelmi, ktoré kontrolujú výrobu elektronických súčiastok, výkonných magnetov, dosiek s plošnými spojmi, počítačov, dronov, kovov vzácnych zemín, veterných turbín, solárnych článkov, mobilných telefónov a lítiových batérií… V skutočnosti je takmer každý prvok digitálnej inteligentnej siete založenej na technológiách závislý od súčiastok čínskej výroby,” napísal v apríli Brien Sheahan, bývalý najvyšší predstaviteľ americkej energetickej regulácie.

Americkí dodávatelia obranných zariadení sú tiež vo veľkej miere závislí od Číny. V rozhovore pre Financial Times z 19. júna generálny riaditeľ spoločnosti Raytheon Greg Hayes povedal, že jeho spoločnosť má “niekoľko tisíc dodávateľov v Číne a oddelenie je nemožné. Môžeme znížiť riziko, ale nie oddeliť.” Dodal, že podľa neho to platí “pre všetkých” v americkej výrobe.

Hayes dodal: “Zamyslite sa nad obchodom v hodnote 500 miliárd USD, ktorý každoročne smeruje z Číny do USA. Viac ako 95 % materiálov alebo kovov vzácnych zemín pochádza z Číny alebo sa v nej spracováva. Neexistuje žiadna alternatíva. Ak by sme sa museli stiahnuť z Číny, trvalo by nám mnoho, mnoho rokov, kým by sme obnovili túto schopnosť buď na domácom trhu, alebo v iných spriatelených krajinách.”

Spoločnosť Raytheon vyrába riadené strely Tomahawk, rakety vzduch-zem, protitankové strely Javelin a ďalšie základné prvky amerického arzenálu.

Medzitým sa americké pokusy o zníženie závislosti od zahraničných dodávateľských reťazcov kritického tovaru zastavili. Taiwanská spoločnosť TSMC, najlepší výrobca čipov na svete, prijala od Bidenovej administratívy 15 miliárd dolárov vo forme hotovostných dotácií a daňových úľav na výstavbu továrne v Arizone, ale nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily spôsobil odklad výstavby závodu až do roku 2025.

Rovnaké prekážky by brzdili úsilie USA nahradiť čínske komponenty v kritickej infraštruktúre. USA budú počas nasledujúcich dvoch rokov čeliť nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily.

“Faktom je, že do konca roka 2025 odíde do dôchodku 22 % existujúcich kvalifikovaných pracovníkov vo výrobe. To by mohlo mať za následok až 2 až 3,5 milióna neobsadených pracovných miest vo výrobe do roku 2025,” uvádza poradenská spoločnosť HBK.

Podľa výpočtov Federálneho rezervného systému (FED) kapitálová zásoba výrobných zariadení v Amerike od roku 2000 stagnuje.

Objednávky výrobných zariadení v USA sa pohybujú na stabilnej úrovni 1,5 až 2 miliardy USD mesačne, čo je približne polovica úrovne spred recesie v roku 2008.

.

S poklesom tempa rastu zásob výrobného kapitálu sa prudko zvýšil americký obchodný deficit.

Je pravda, že Čína je stále závislá od Západu, pokiaľ ide o širokú škálu zariadení na výrobu čipov, zatiaľ čo USA sú závislé od Číny, pokiaľ ide o obrovské množstvo kapitálových tovarov. Obe krajiny sú schopné si navzájom veľmi ublížiť.

Otázkou je, či sa tak stane. Predstavitelia Bidenovej administratívy si veľmi dobre uvedomujú americkú zraniteľnosť a zdráhajú sa viesť technickú vojnu proti Číne až do bodu, keď Čína začne odvetné opatrenia.

Aj v prípade totálnej mobilizácie by USA trvalo niekoľko rokov, kým by vybudovali dostatočné flexibilné výrobné kapacity na nahradenie kritických čínskych komponentov.

 

.

Prečítajte si tiež:

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

Včera 20:15

Slovenská tenistka Soňa Depešová bude bojovať o zlatú medailu vo dvojhre na majstrovstvách Európy hráčov do 16 rokov v Parme. Zverenka trénera Mareka Hrehorčíka zvíťazila v semifinále nad domácou Taliankou Fabiolou Marinovou 6:4, 6:2.

Včera 20:11

Biden podporil zabitie vodcu Hizballáhu Hasana Nasralláha Izraelom.

„Jeho smrť izraelským leteckým útokom je mierou spravodlivosti pre jeho mnohé obete, medzi ktorými sú tisíce Američanov, Izraelčanov a libanonských civilistov,“ uvádza sa na webovej stránke Bieleho domu.

Americký prezident medzitým uviedol, že jeho cieľom je „deeskalovať prebiehajúce konflikty v Gaze a Libanone diplomatickými prostriedkami“.

Včera 20:09

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán odcestoval v sobotu do Českej republiky, kde sa zúčastní na oslavách 80. narodenín bývalého českého prezidenta Miloša Zemana. Pre agentúru MTI to uviedol Orbánov hovorca Bertalan Havasi, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Včera 19:35

Sudca Najvyššieho súdu Ukrajiny Leonid Lobojko zahynul v sobotu pri útoku ruského bezpilotného lietadla v Charkovskej oblasti. Informovala o tom agentúra DPA.

Včera 19:33

Iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí vyhlásil v sobotu päťdňový smútok za vodcu libanonského militantného hnutia Hizballáh Hasana Nasralláha, ktorý zahynul pri piatkovom izraelskom útoku na južnom predmestí Bejrútu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Chameneí kondoloval Nasralláhovým pozostalým. Smrť vodcu Hizballáhu označil za mučenícku a sústrasť vyslovil aj v súvislosti s ďalšími obeťami piatkového útoku.

Včera 19:13

Futbalisti Getafe zvíťazili v 8. kole španielskej La Ligy nad Deportivom Alaves 2:0. Po prvom triumfe v sezóne sa v neúplnej tabuľke posunuli na 14. miesto.

Včera 18:01

Pri piatkovom izraelskom útoku na južnom predmestí Bejrútu zahynul okrem vodcu libanonského militantného hnutia Hizballáh Hasana Nasralláha aj zástupca operačného veliteľa iránskych Revolučných gárd Abbás Nilforúšán, informujú v sobotu iránske médiá. Jeho úmrtie potvrdil aj popredný predstaviteľ iránskej justície, pričom dodal, že Irán má právo na “odvetu” v súlade s medzinárodným právom, píše TASR podľa agentúry AP.

Včera 17:28

Hnutie ANO českého expremiéra Andreja Babiša prvýkrát od svojho vzniku vyhralo voľby do Senátu. Po sčítaní všetkých hlasov je jasné, že v druhom kole volieb tretiny členov hornej komory parlamentu získalo šesť senátorov, v prvom kole dvoch, celkom ich bude mať 12. Väčšinu v Senáte si však naďalej udržali koaličné strany, informuje TASR na základe sobotňajších správ českých médií.

Volebné miestnosti sa v druhom kole uzavreli v sobotu o 14.00 h, otvorené boli aj v piatok od 14.00 do 22.00 h. Účasť bola nižšia ako v prvom kole pred týždňom a dosiahla 17,5 percenta.

Včera 17:23

Úrady na juhovýchode Spojených štátov v sobotu síce už odstraňovali následky a škody po hurikáne Helene, počet obetí však ešte stále rástol. Celkovo zatiaľ hlásili 43 úmrtí v dôsledku Helene, úrady však očakávajú, že v niektorých štátoch ešte objavia ďalšie telá, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.

V sobotu zostalo bez elektrického prúdu najmenej 3,25 milióna ľudí v piatich štátoch. Úplné obnovenie dodávok môže zabrať niekoľko dní.

Včera 17:20

Palestínske militantné hnutie Hamas odsúdilo v sobotu zabitie vodcu libanonského hnutia Hizballáh Hasana Nasralláha, ktorý zahynul pri piatkovom izraelskom útoku na južnom predmestí Bejrútu. Obdobne už zareagovali aj Irán a Irak. TASR o tom informuje podľa správ agentúry AFP. O zabití Nasralláha informovala najskôr v sobotu izraelská armáda, následne jeho úmrtie potvrdil aj samotný Hizballáh.

Izraelská armáda naopak vyhlásila, že po zabití vodcu libanonského hnutia Hizballáh Hasana Nasralláha, je svet bezpečnejším miestom. Zároveň sľúbila, že sa zameria aj na ďalších vysokopostavených členoch tohto militantného hnutia podporovaného Iránom. Izraelský minister obrany Joav Galant však okrem toho zdôraznil, že jeho krajina nevedie vojnu proti “libanonskému ľudu”, píšu agentúry AFP a Reuters.

Izrael oznámil, že zabil vodcu Hizballáhu Hasana Nasralláha
Na archívnej snímke z 14. novembra 2013 vodca Hizballáhu Hasan Nasralláh
Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke budova Národného českého a slovenského múzea a knižnice v Cedar Rapids v štáte Iowa v USA

Autor: TASR - Jaroslav Bublinec

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

René Pavlík

Ivan Štubňa

Andrej Sablič

Milan Šupa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali