Niamey 3. augusta 2023 (HSP/NewYorkPost/DailyMail/Foto:TASR/AP)
USA nariadili evakuáciu niektorých zamestnancov a rodín zo svojho veľvyslanectva v Nigeri po tom, čo sa tam ujali moci vojenskí dôstojníci, informuje New York Post
Niger je kľúčovým západným spojencom v boji proti islamistickým povstalcom.
Zahraničné mocnosti odsúdili prevzatie moci v obave, že by to mohlo umožniť militantom získať pôdu pod nohami.
Matthew Miller, hovorca ministerstva zahraničných vecí Spojených štátov, vyhlásil, že veľvyslanectvo zostáva otvorené pre obmedzené pohotovostné služby pre občanov USA.
Anonymný americký predstaviteľ tvrdí, že americký personál bude presunutý z Nigeru lietadlom prenajatým ministerstvom a vojenské lietadlá nebudú použité. Predstaviteľ dodal, že “základní“ zamestnanci zostanú na veľvyslanectve.
Ministerstvo zahraničných vecí radí Američanom, aby necestovali do Nigeru.
Francúzsko, USA, Nemecko a Taliansko majú v Nigeri svoje jednotky na protipovstaleckých a výcvikových misiách, ktoré pomáhajú armáde bojovať proti skupinám spojeným s al-Káidou a Islamským štátom.
Britská vláda tiež oznámila, že znižuje počet zamestnancov svojho veľvyslanectva v hlavnom meste Nigeru Niamey. Pritom narastajú obavy o občanov Spojeného kráľovstva uväznených v západoafrickej krajine, ktorým bolo povedané, aby zostali na mieste.
Aj Francúzsko a Taliansko evakuujú európskych občanov z Nigeru.
Zatiaľ nebolo oznámené stiahnutie jednotiek. V Nigeri, kde americká armáda operuje z dvoch základní, je asi 1100 amerických vojakov.
Strategický význam krajiny
Niger, štát s 25 miliónmi obyvateľov, kde sa uskutočnil štátny prevrat je jedna z najchudobnejších krajín sveta, ale bohatá na nerastné suroviny, najmä urán, ktorý je dôležitý pre jadrovú energiu.
Nejde o prvý prevrat v regióne za posledné roky, pri ktorom sú od moci odstavené prozápadné sily a nastupujú ľudia lojálni Rusku.
V prípade Nigeru sa však zdá, že Západ sa rozhodol zasiahnuť.
Dôvodom je strategický význam krajiny, ako aj geopolitický boj s Ruskom a Čínou o vplyv v Afrike.
V Nigeri sa nachádza vojenská základňa Francúzska a USA.
Francúzsko odtiaľ získava obrovské množstvo uránu na výrobu jadrovej energie. Okrem toho sa plánovalo, že cez krajinu povedie plynovod z Nigérie do Alžírska, ktorým sa bude do Európy dovážať nigerský plyn.
Problémy s evakuáciou v Sudáne
Spojené štáty boli kritizované za to, ako predtým riešili evakuáciu amerických občanov v Sudáne po náhlom prepuknutí násilia medzi armádou a dobre vyzbrojenou polovojenskou skupinou Síl rýchlej podpory.
Washington evakuoval všetkých vládnych zamestnancov z veľvyslanectva USA v Chartúme a pozastavil tam operácie kvôli bezpečnostným rizikám.
Americkí občania však čelili problémom pri odchode z krajiny uprostred násilia a stretli sa s lúpežami a rabovaním.
Prečítajte si tiež:
- Západnou Afrikou otriasajú nepokoje a prevraty. Západ sa rozhodol zasiahnuť
- Niger položil Francúzsko na lopatky