.
.

NAŽIVO

Slovenský hokejový útočník Juraj Slafkovský pomohol gólom k víťazstvu Montrealu Canadiens v zápase zámorskej NHL nad Detroitom Red Wings 5:1. Pre dvadsaťročného krídelníka to bol štvrtý gól a 18. bod v sezóne.

Montreal Canadiens - Detroit Red Wings
Na snímke slovenský hokejista Montrealu Canadiens Juraj Slafkovský (20) a jeho spoluhráč Patrik Laine (vľavo) sa radujú z gólu počas zápasu zámorskej NHL Montreal Canadiens – Detroit Red Wings v kanadskom meste Montreal / Foto: TASR/AP- Carlos Osorio)
Čítať viac | 08:09

Albánsko od roku 2025 najmenej na jeden rok odstaví sociálnu sieť TikTok. Ohlásil albánsky premiér Edi Rama.

07:31

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pohrozil ďalšími útokmi na vojenské zariadenia v Rusku. Urobil tak po tom, ako Ukrajina počas útokov zasiahla ruské mesto Kazaň a iné mesto v ruskej Kurskej oblasti hraničiacej s Ukrajinou.

07:29

Izrael obvinil pápeža Františka z používania “dvojakého metra”. Reagoval tak na vyhlásenie, v ktorom pápež odsúdil letecký útok, pri ktorom v Gaze zahynulo sedem detí z jednej rodiny, ako “krutosť”.

07:24

Spojené štáty zaútočili na húsijské ciele v jemenskej metropole Saná, ktorá je v rukách rebelov. Podľa Washingtonu boli cieľmi skladisko rakiet a veliteľské stanovisko.

07:23

Novým veľvyslancom Ukrajiny pri Organizácii Spojených národov v New Yorku sa stal Andrij Melnyk, vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo videu.

07:22

V katedrále v Magdeburgu sa za účasti niekoľko stoviek ľudí konala bohoslužba za obete piatkového útoku na tamojšie vianočné trhy, ktorý si vyžiadal najmenej päť mŕtvych a vyše 200 zranených. 

07:21

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v Kyjeve stretol so šéfom americkej Ústrednej spravodajskej služby Williamom Burnsom. Oznámil to na platforme Telegram s tým, že “Bill Burns uskutočnil svoju poslednú návštevu na Ukrajine ako riaditeľ CIA”. 

06:25

Spomienka na nedožité 75. narodeniny dvojičiek bratov Gibbovcov je zároveň príležitosť pripomienky legendárneho hudobného telesa Bee Gees. Aj keď Robin uspel ako spevák na sólovej dráhe, on i Maurice boli bytostne spätí s so starším bratom Barrym, ktorý jediný ešte žije. Na pokrvných i hudobných súrodencov bude ešte intenzívnejšie myslieť 22. decembra.

06:23

Putin je najpopulárnejším zahraničným politikom v Grécku, ukázal prieskum MRB Hellas.

Ruský prezident získal viac pozitívnych hodnotení (31,8 %) ako ktorýkoľvek iný zahraničný líder. Trump je na druhom mieste s 29,8 %, tretí je Macron s 27,7 %.

06:21

„Bláznivá dáma s fialovými vlasmi“ vyhadzuje peniaze daňových poplatníkov – Musk šokovaný 81-ročnou kongresmankou Rosou DeLauro.

Rosa DeLauro
Na snímke 81-ročná kongresmanka Rosa DeLauro / Foto: Screenshot

Americký podnikateľ Elon Musk vyjadril svoju nespokojnosť so zverejnenými výdavkami amerických úradov:

Pod jeho vedením ministerstvo pre efektívnosť vlády zistilo prípady neopodstatneného míňania:

2,3 milióna dolárov – na kokaín pre psov (výskum účinkov drog na zvieratá), 6,9 milióna dolárov na „inteligentné“ toalety s rozpoznávaním odtlačkov análov, 118 mil. dolárov – na zistenie, či kovový Thanos dokáže lúskať prstami, 75 000 dolárov na sfukovanie jašteríc zo stromov na Harvarde.

„A vy sa stále sťažujete na svoje účty za energie,“ uzavrel Musk.

 

Včera 18:19

„Gazprom láme rekordy v tranzite plynu do Číny”, informoval Bloomberg.

Podľa informácií agentúry Bloomberg začal Gazprom dodávať do Číny viac surovín ako do všetkých európskych krajín spolu.

„Gazprom 20. decembra druhýkrát v priebehu mesiaca aktualizoval absolútny rekord denných dodávok plynu do Číny cez „Sibírsku energetickú líniu“. Dodaný objem prekročil zmluvné záväzky Gazpromu,“ uviedla štátna spoločnosť.

Predtým Vladimir Putin uviedol, že Gazprom prežije ukončenie tranzitu cez Ukrajinu.

Včera 18:02

Šéf CIA Burns prišiel na Ukrajinu na svoju poslednú oficiálnu návštevu. Informoval o tom prezident Zelenskyj.

Zvyčajne sa o takýchto stretnutiach verejne neinformuje a všetky naše stretnutia – na Ukrajine, v iných európskych krajinách, v Amerike a v iných častiach sveta – sa uskutočnili bez oficiálnych informácií,“ povedal Zelenskyj.

Dodal, že s odchádzajúcim šéfom CIA „udržiava kontakt“.

Včera 18:01

V Gruzínsku opäť prebiehajú demonštrácie prívržencov opozície, ktorí požadujú opätovné voľby do parlamentu.

Včera 17:52

Valné zhromaždenie OSN vo štvrtok miestneho času prijalo tri rezolúcie proti Izraelu. Jedna z nich drvivou väčšinou (137 hlasov za) podporuje stanovisko Medzinárodného súdneho dvora k činnosti Agentúry OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA), ktorú Tel Aviv zakázal na okupovaných palestínskych územiach.

Česká republika spolu s Maďarskom a USA sa postavili na stranu Izraela, Slovensko sa zdržalo hlasovania.

Včera 14:31

Grécke akcie sa rýchlo stávajú populárnou voľbou pre investorov. Viacerí z nich predpovedajú, že na budúci rok dosiahnu vytúžený status rozvinutého trhu, keďže grécka ekonomika rastie rýchlejšie ako je priemer v eurozóne a akcie bánk stúpajú. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Včera 12:47

Úročenie štátnych dlhopisov, následne aj úverov vrátane hypoték na Slovensku, ovplyvní v najbližšom období vývoj svetovej a európskej ekonomiky, menovej politiky Európskej centrálnej banky (ECB), ale aj ratingového hodnotenia SR. Nedávne zníženie ratingu agentúrou Moody´s nemusí mať okamžitý vplyv na úroky, investori však budú pozornejšie sledovať situáciu na Slovensku a dlhodobejší vývoj je ťažké odhadnúť, upozornili ekonomickí analytici.

Včera 12:46

Piatkový teroristický útok v Nemecku je tragický, no v západnej Európe sa už takéto činy stávajú takmer pravidelnými. Podľa servera magyarhirlap.hu to vyhlásil v sobotu na koncoročnej tlačovej konferencii predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Včera 12:45

Pápež František v sobotu odsúdil bombardovanie detí v Pásme Gazy ako krutosť, deň po tom ako palestínske úrady oznámili, že pri izraelskom nálete zahynulo sedem detí z jednej rodiny. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

“Včera nevpustili (jeruzalemského) patriarchu do Pásma Gazy, ako sľúbili. Včera bombardovali deti. Toto je krutosť, toto nie je vojna,” uviedla hlava katolíckej cirkvi. “Chcem to povedať, pretože sa ma to dotýka,” dodal pápež František.

Včera 12:42

BalíkoBoxy Slovenskej pošty poskytujú už aj službu posielania zásielok. Zákazníci si tak môžu v boxoch balíky nielen vyzdvihnúť, ale zásielku prostredníctvom nich aj odoslať. Modernizáciu informačného systému BalíkoBoxov pošta dokončila na jeseň. Informoval o tom hovorca Slovenskej pošty Martin Guzi.

Včera 10:36
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

USA a Izrael robia v Libanone veľkú chybu

S rozširovaním blízkovýchodného konfliktu je návrat do reality spred vojny v Gaze nemožný

Ilustračné foto
❚❚
.

Od tragického útoku palestínskych skupín na Izrael 7. októbra uplynul už viac ako rok. Počas tohto obdobia sa konflikt výrazne rozšíril a zasiahol nielen Izrael a Gazu, ale aj susedné krajiny, najmä Irán. Pozemné operácie, údery na civilnú infraštruktúru a dlhodobé vojenské akcie vrátane priamych výmen medzi Iránom a Izraelom zhoršili humanitárnu situáciu v regióne.

Medzinárodné spoločenstvo sa opakovane pokúsilo o sprostredkovanie konfliktu, ale úsilie o mierový dialóg zatiaľ neprinieslo zmysluplné výsledky. Konflikt tiež zvýšil politické napätie, do ktorého sa zapojili ďalšie susedné štáty a vzniklo riziko širšej medzinárodnej krízy. Situácia sa naďalej vyhrocuje a hrozí, že konflikt sa rozrastie do nekontrolovateľných rozmerov s potenciálom prerásť jadrovej konfrontácie. Pozrime sa, ako vidia politický a ekonomický aspek tohto konfliktu dvaja renomovaní analytici.

Robert Inlakesh je politický analytik, novinár a dokumentarista pôsobiaci v Londýne ktorý žil  na  palestínskych územiach. Vo svojej analýze pre Al-Quds News  uvádza, že Izraelský útok na Libanon podporovaný Spojenými štátmi, ktorý sa začal tým, čo dokonca aj bývalý riaditeľ CIA Leon Panetta nazval aktom „terorizmu“, síce zasadil Hizballáhu úder, ale zdá sa, že chvíľkové ochromenie bolo prekonané a teraz Izraelčanov čaká stret s realitou.

.

Izrael 17. a 18. septembra uskutočnil bezprecedentný útok nerozlišujúci medzi vojenskými a civilnými cieľmi, keď odpálil bezdrôtové komunikačné zariadenia dodané aj členom libanonského Hizballáhu, pričom zároveň zabil desiatky civilistov a tisíce zranil. Odpálenie zariadení, ktoré vo svete označujú za teroristický čin a porušenie medzinárodného práva, bolo psychologickým úderom pre libanonský ľud a výzvou pre velenie Hizballáhu.

Nasledovala séria extrémnych atentátov, pri ktorých zahynula veľká časť prvej línie politických a vojenských vodcov Hizballáhu. Vyvrcholením bol atentát na generálneho tajomníka skupiny Hassana Nasrallaha 27. septembra, pri ktorom bolo použitých približne 75 ton výbušnín, ktoré rozprášili celý civilný blok v južnom Bejrúte. Táto séria útokov mala za následok dekapitáciu vysokého vedenia Hizballáhu a napriek nevyberavému charakteru použitej taktiky americké médiá chválili vynaliezavosť útoku prostredníctvom nástražných výbušných systémov a prezident USA Joe Biden sa pochvalne vyjadril o atentátoch v libanonskom hlavnom meste.

Je zaujímavé, že ak sa pozrieme späť na atentát na vodcu Hamasu, šejka Ahmeda Jásina, v roku 2004, americký prezident George W. Bush ho v skutočnosti odsúdil práve kvôli nerozlišujúcej povahe úderov, ktoré mali za následok smrť ďalších deviatich civilistov. Naproti tomu, že pri atentáte na vodcu Hizballáhu zahynulo podľa odhadov samotného Izraela približne 300 ľudí, súčasný demokratický establišment Washingtonu ho ocenil.

Hoci izraelské médiá sa po útokoch na pagery a atentátoch škodoradostne vyjadrovali o „poníženom“ a „oslabenom“ Hizballáhu, pričom USA okrem toho tvrdili, že skupina sa „vrátila o 20 rokov späť“, sa situácia začala meniť. Po takmer druhom mesiaci izraelsko-libanonskej vojny, Hizballáh začína diktovať tempo prebiehajúceho stretu.

 

.

Hoci Izrael zasiahol Hizballáh významnými údermi, zdá sa, akoby Izrael príliš skoro oslavoval a predčasne odkryl príliš veľa svojich kariet. Navyše pokus o pozemný vpád izraelskej armády do južného Libanonu bol od začiatku poznačený neúspechmi a zatiaľ sa izraelskej armáde (IDF) nepodarilo získať žiadne významné územie.

Keď sa izraelskí a americkí predstavitelia škodoradostne tešili zo svojich taktických víťazstiev v Libanone, začali sa chytať do pasce vlastnej propagandy a veriť vlastnému preháňaniu. Potom 1. októbra Irán spustil dlho očakávané odvetné údery na izraelské vojenské základne s použitím približne 180 balistických rakiet, čím úplne zmenil hru.

Benjamin Netanjahu bol po vydaní príkazu na zavraždenie generálneho tajomníka Hizballáhu, hneď po vystúpení na Valnom zhromaždení OSN (VZ OSN), natoľko povzbudený, že zverejnil video, v ktorom prisľúbil pomoc iránskym disidentom pri zvrhnutí vlády v Teheráne. V rámci tohto prejavu predniesol tiež dve vízie pre západnú Áziu: „sen“ a ‚nočnú moru‘. Jeho snom bola  vízia uzavrieť dohodu o normalizácii vzťahov medzi Tel Avivom a Rijádom s cieľom uskutočniť obchodný koridor India – Blízky východ – Európa. Táto nová pozemná trasa bola dôvodom, prečo prezident USA Joe Biden trval na tom, aby sa saudskoizraelská dohoda stala hlavnou agendou regionálnej politiky. V septembri toho istého roku na samite G-20, ktorý sa konal v Naí Dillí, americký prezident vyhlásil obchodný koridor za „naozaj veľkú vec“.

Strategickou chybou v myslení izraelského vojenského úsilia, ktoré je v skutočnosti vedené z Washingtonu, je ich presvedčenie, že sa môžu vrátiť do sveta spred 7. októbra prostredníctvom šialenej demonštrácie sily. Je to ich presvedčenie, že môžu v podstate zastrašiť celý región, aby sa podriadil, tým, že dajú lekciu Hizballáhu, Hamasu a dokonca aj Iránu. Zdá sa, že ambíciou Benjamina Netanjahua je aj dosiahnuť víťazstvo nad regionálnym islamským odporom, porovnateľné s triumfom Izraela nad sekulárnym arabským nacionalizmom počas vojny v júni 1967.

Izrael sa teraz vyrovnáva s dôsledkami vojny, ktorú inicioval proti Libanonu, keďže Hizballáh sa zrejme rýchlo spamätal, vymenil svoje vrcholové vedenie a pokračuje v sérii starostlivo naplánovaných úderov proti nemu zo dňa na deň. Izraelčania zároveň sľubujú, že zaútočia na Iránsku islamskú republiku, hoci takýto útok by pravdepodobne vyvolal bezvýchodiskovú situáciu.

.

Dokonca ani v rôznych vojnových hrách Izrael nedokázal preukázať schopnosť bojovať na viacerých frontoch a najväčšia štúdia o možných výsledkoch vojny s Hizballáhom, na ktorej sa zúčastnilo viac ako 100 vysokých predstaviteľov a vojenských činiteľov, dospela k záveru, že najlepším výsledkom by bol rýchly pat.

Za súčasného stavu USA buď klamú, alebo sú ochotné staviť na to, že ich opozícia sa najskôr skloní, pričom riskujú strategickú porážku Izraela, ak sa všetky plány zvrtnú. Ešte nie sme v štádiu totálnej vojny, ale v najbližších týždňoch a mesiacoch k nej môžeme veľmi dobre dospieť. Odmietanie USA prijať porážku skôr, lipnutie na „sne“ o návrate do reality spred vojny v Gaze je príčinou chaosu, ktorý dnes vidíme, uzatvára Robert Inlakesh.

 

Ťaživé ekonomické dopady konfliktu

Ekonomický analytik Iqbal Guliyev sa v článku pre SOTT zamýšľa, či vojny na Blízkom východe vyústia do globálneho hospodárskeho kolapsu. Rozsiahly konflikt v regióne bohatom na ropu by podľa neho mohol spôsobiť prudký nárast cien energií, čo by spôsobilo reťazovú reakciu. Navyše pokles HDP na obyvateľa v Izraeli v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je jasným dôkazom značných škôd, ktoré izraelskej ekonomike spôsobil dlhotrvajúci konflikt.

Ilustračné foto

Hospodárske dôsledky tejto konfrontácie sa stali zjavnými nielen pre Izrael, ale aj pre svetový trh. Očakávania nárastu cien ropy v dôsledku regionálnej nestability naďalej rastú, čo ďalej zvyšuje inflačné tlaky na svetové hospodárstvo. V Izraeli sa výrazne spomalil rast HDP a investori sa obávajú zapojiť do nových projektov nielen v krajine, ale aj v celom regióne.

Prognózy izraelskej centrálnej banky týkajúce sa spomalenia hospodárskeho rastu sa ukázali ako presné. Hospodárska aktivita v krajine sa znížila, zahraničné investície sa zastavili a inflácia prudko vzrástla v dôsledku prudkého zvýšenia cien ropy.

Zatiaľ čo svet s napätím sleduje vývoj udalostí, analytici predpovedajú tri možné budúce scenáre. Najnebezpečnejší zahŕňa priamu konfrontáciu medzi Izraelom a Iránom, ktorá by mohla viesť k celosvetovej recesii a vytlačiť ceny ropy na 150 USD za barel. Pravdepodobnejšie scenáre však zahŕňajú konflikt, ktorý zostane obmedzený v pásme Gazy, Libanonu a Sýrie, čo by však rovnako viedlo k výraznému nárastu cien ropy a ďalšiemu zaťaženiu svetového hospodárstva.

Izraelské hospodárstvo čelí jednej z najťažších skúšok za posledné roky. Krajina zažíva najstrmšie spomalenie spomedzi najbohatších krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). V súvislosti s týmito problémami izraelskú ekonomiku ďalej zasiahol celonárodný štrajk z 1. septembra, ktorý na krátky čas takmer zastavil hospodársku činnosť v dôsledku všeobecnej nespokojnosti s postupom vlády vo vojne.

Hoci sa hospodárske problémy Izraela nedajú porovnať s ničivými dôsledkami barbarského bombardovania v Gaze, dlhotrvajúca vojna naďalej poškodzuje financie krajiny, znižuje investície podnikov a narúša dôveru spotrebiteľov. Pred vojnou izraelské hospodárstvo rýchlo rástlo, najmä vďaka technologickému sektoru. V roku 2021 sa HDP na obyvateľa zvýšil o 6,8 % a v roku 2022 sa zvýšil o 4,8 %, čím výrazne predbehol väčšinu západných krajín.

Hospodárske ukazovatele Izraela za druhý štvrťrok 2024 sú alarmujúce. HDP za obdobie od apríla do júna medziročne vzrástol len o 1,2 %, čo v porovnaní s rovnakým štvrťrokom minulého roka predstavuje pokles o 1,4 %. Tento výsledok bol výrazne pod očakávaniami ekonómov.  Po úprave o rast počtu obyvateľov HDP na obyvateľa v druhom štvrťroku klesol o 0,4 %, čo signalizuje spomalenie hospodárskeho rastu, keďže prebiehajúca vojna naďalej výrazne ovplyvňuje vývoz a investície. Okrem toho sa v druhom štvrťroku produkcia podnikov znížila o 1,9 %, zatiaľ čo vývoz tovarov a služieb klesol o 8,3 %. Napriek týmto negatívnym ukazovateľom sa však súkromná spotreba – jeden z kľúčových faktorov hospodárskej aktivity – v druhom štvrťroku zvýšila o 12 % po výraznom náraste o 23,5 % v predchádzajúcom štvrťroku.

.

 

Vojna má vážny vplyv na hospodárstvo Izraela

Stavebníctvo sa v prvých dvoch mesiacoch konfliktu spomalilo takmer o tretinu, zatiaľ čo poľnohospodárska výroba sa vo viacerých regiónoch znížila o štvrtinu. Na začiatku vojny bolo mobilizovaných približne 360 000 záložníkov, hoci mnohí z nich sa odvtedy vrátili domov. Viac ako 120 000 Izraelčanov bolo nútených opustiť svoje domovy v pohraničných oblastiach a 140 000 palestínskych pracovníkov zo Západného brehu malo po októbrových útokoch zakázaný vstup do Izraela.

Na riešenie nedostatku pracovných síl izraelská vláda prijíma pracovníkov z Indie a Srí Lanky; značný počet voľných pracovných miest však zostáva neobsadený. Odhaduje sa, že až 60 000 izraelských spoločností môže v roku 2024 ukončiť činnosť z dôvodu nedostatku pracovníkov, narušenia dodávateľského reťazca a poklesu podnikateľskej dôvery, pričom mnohé spoločnosti odložia spustenie nových projektov. Hoci cestovný ruch nie je kľúčovým odvetvím izraelskej ekonomiky, tiež utrpel. Prílev turistov sa od začiatku vojny prudko znížil a každý desiaty hotel v krajine čelí hrozbe zatvorenia.

 

Medzitým sa zhoršili prognózy hospodárskeho rastu Izraela. V júli izraelská banka revidovala svoje očakávania a znížila prognózu rastu na 1,5 % na rok 2024 z predchádzajúcej prognózy 2,8 %. Vzhľadom na pokračujúce boje v Gaze a stupňujúci sa konflikt s Hizballáhom pozdĺž libanonskej hranice Bank of Israel odhadla, že celkové náklady na vojnu by mohli do roku 2025 dosiahnuť 67 mld USD. Dokonca aj s balíkom vojenskej pomoci USA vo výške 14,5 miliardy USD môže mať izraelská ekonomika problém vyrovnať sa s týmito výdavkami.

.

Zhoršenie fiškálnej situácie viedlo aj k zníženiu úverového ratingu Izraela. V auguste 2024 agentúra Fitch Ratings znížila rating krajiny z A+ na A, pričom sa odvolávala na rastúce výdavky na armádu, ktoré zvýšili rozpočtový deficit na 7,8 % HDP v roku 2024 zo 4,1 % v predchádzajúcom roku. To by mohlo ohroziť schopnosť Izraela udržať si súčasnú vojenskú stratégiu, ktorá si vyžaduje značné finančné zdroje na operácie v Gaze vrátane používania moderných zbraní a logistickej podpory.

Hospodárska činnosť v Gaze sa prakticky zastavila. Obchod sa zastavil a mnohí Palestínčania sú teraz odkázaní na humanitárnu pomoc. Medzitým boli prerušené dôležité komunikačné kanály a kľúčová infraštruktúra bola zničená v dôsledku pokračujúcich bojov a bombardovania.

 

Globálne dopady konfliktu

Dôsledky vojny sa rozšírili ďaleko za hranice Izraela a Palestíny. V apríli Medzinárodný menový fond (MMF) predpovedal pre región Blízkeho východu slabý hospodársky rast v roku 2024 – len 2,6 %. Ako hlavný dôvod sa uvádzala neistota vyplývajúca z konfliktu v Gaze, ako aj hrozba, že konflikt prerastie do širšej regionálnej krízy. Nie je to prvýkrát, čo násilie v Gaze malo globálny hospodársky dopad. Napríklad izraelské bombardovanie Gazy v roku 2008 viedlo k takmer 8 % nárastu cien ropy, čo vyvolalo obavy na svetových trhoch.

Konflikt na Blízkom východe, najmä medzi Izraelom a Iránom, by mohol mať vážne dôsledky na globálny trh s energiou. Jedným z najzraniteľnejších bodov tohto geopolitického napätia je iránska ropná infraštruktúra. V prípade izraelského útoku na iránske ropné zariadenia by ceny mohli prudko vzrásť nad 100 USD za barel. Irán v súčasnosti ťaží viac ako 3 milióny barelov ropy denne a približne polovicu tohto množstva vyváža, predovšetkým do Číny. Akékoľvek zníženie vývozu by preto spôsobilo nedostatok dodávok na svetovom trhu, čo by nevyhnutne zvýšilo ceny.

.

Štrajky na kľúčovej ropnej infraštruktúre, ako je hlavný vývozný terminál na ostrove Kharg, predstavujú pre trh významnú hrozbu. Tento terminál má strategický význam pre iránsky vývoz ropy a jeho vyradenie z prevádzky by mohlo drasticky znížiť objem dodávok, čo by zhoršilo globálny nedostatok a spôsobilo chaos na trhoch. Je potrebné poznamenať, že v situácii rastúceho globálneho napätia nemusia byť ostatné vyvážajúce krajiny schopné okamžite kompenzovať straty, čo ešte viac prehĺbi problémy s ponukou a dopytom po energetických zdrojoch.

Okrem toho možnosť, že Irán uzavrie Hormuzský prieliv, cez ktorý prechádza približne 20 % svetových dodávok ropy, by mohla mať katastrofálne dôsledky pre svetové hospodárstvo. Prieliv je kľúčovým dopravným koridorom pre ropu z krajín Perzského zálivu a jeho zablokovanie by viedlo k nedostatku nielen iránskej ropy, ale aj ropy zo Saudskej Arábie, Kuvajtu, Emirátov a ďalších kľúčových producentov.

Je dôležité vziať do úvahy, že vplyv útoku na izraelskú ropnú infraštruktúru by bol pravdepodobne obmedzený, keďže Izrael nie je významným hráčom na svetovom trhu s ropou. Politické a vojenské dôsledky by však mohli byť významné. Hrozba úplného konfliktu v regióne by prispela k dlhodobej nestabilite nielen v energetickom sektore, ale aj na svetových finančných trhoch.

Situáciu ďalej komplikujú politické záujmy ďalších globálnych hráčov. Spojené štáty, ktoré sa nachádzajú na prahu prezidentských volieb, sa budú snažiť stabilizovať svetové hospodárstvo a zabrániť prudkému nárastu cien ropy, keďže ich zvyšovanie by mohlo viesť k inflácii a tlaku na domáci trh. Americká administratíva sa preto môže snažiť zmierniť napätie v regióne, prípadne diplomatickou cestou a zvýšeným dohľadom nad situáciou.

Vplyv tohto konfliktu na trh s energiou bude priamo závisieť od toho, ako ďaleko budú Irán a Izrael ochotní zájsť vo svojich hrozbách. Ak by konfrontácia prerástla do skutočných úderov na kritickú energetickú infraštruktúru, svet by mohol čeliť výrazným turbulenciám na energetických trhoch, čo by mohlo mať dlhodobé dôsledky pre svetové hospodárstvo vrátane prudkého nárastu cien palív a narušenia dodávateľských reťazcov.

Konflikt na Blízkom východe, najmä medzi Izraelom a Iránom, predstavuje vážnu hrozbu nielen pre trh s ropou, ale aj pre sektor plynu. Na základe oficiálnych štatistík možno očakávať, že eskalácia situácie by mohla viesť k výrazným otrasom na energetických trhoch, keďže tento región zohráva kľúčovú úlohu v globálnom energetickom systéme.

 

.

Podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) Irán v roku 2022 vyťažil približne 256 miliárd kubických metrov zemného plynu, z čoho podstatná časť smeruje na domácu spotrebu. Irán však vyváža plyn aj do susedných krajín, ako sú Turecko, Irak a Arménsko. V prípade útokov na iránsku energetickú infraštruktúru alebo zablokovania Hormuzského prielivu, ktorý je kľúčový nielen pre prepravu ropy, ale aj pre vývoz skvapalneného zemného plynu (LNG), by sa globálny trh s plynom mohol stať mimoriadne nestabilným.

Pre svetové hospodárstvo môžu takéto otrasy vyvolať reťazovú reakciu. Výrazné zníženie dodávok a potenciálne prerušenie dodávok plynu by viedlo k nárastu cien tohto energetického zdroja, čo by malo vplyv na krajiny dovozu, najmä na Európu. Podľa Eurostatu v roku 2022 takmer 40 % zemného plynu dodávaného do Európy pochádzalo z Ruska. Po sankciách uvalených v dôsledku ukrajinskej krízy však mnohé krajiny začali hľadať alternatívy vrátane dodávok z Perzského zálivu a USA. Ak by sa dodávky plynu z Iránu zastavili, prehĺbilo by to nedostatok plynu na európskom trhu, čo by mohlo viesť k novej vlne energetickej krízy počas zimných mesiacov, keď sa výrazne zvyšuje dopyt po plyne na vykurovanie.

Okrem toho by takéto udalosti mohli brániť realizácii projektov LNG v oblasti Perzského zálivu, ako aj inde vo svete. Napríklad Katar, jeden z najväčších vývozcov LNG, prepravuje svoj plyn cez Hormuzský prieliv. Akékoľvek narušenie v tomto regióne by viedlo k zníženiu dodávok LNG na svetové trhy a k zvýšeniu cien plynu v Ázii a Európe. To by pocítili najmä krajiny, ktoré už teraz čelia nedostatku energetických zdrojov, ako napríklad Japonsko, Južná Kórea a Čína.

Rastúce ceny plynu budú mať zároveň dôsledky pre priemysel, najmä v odvetviach závislých od dodávok plynu, ako sú chemický priemysel, hnojivá, metalurgia a výroba energie. Zvýšené náklady na energie zvýšia výrobné náklady, čím sa zintenzívnia inflačné tlaky v globálnom hospodárstve. Podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) sa predpokladá, že globálny hospodársky rast sa v roku 2024 spomalí na 2,6 % a energetická kríza by mohla tento výhľad ešte zhoršiť.

K inflácii v spotrebiteľských segmentoch prispejú aj rastúce ceny energií. Podľa OECD dosiahla globálna inflácia v roku 2023 úroveň 6,6 % a prudký nárast cien ropy a plynu by mohol opäť zvýšiť náklady na základné tovary a služby, čo by negatívne ovplyvnilo kúpnu silu spotrebiteľov. Obzvlášť silný tlak bude pociťovať sektor dopravy, keďže náklady na pohonné hmoty sú kľúčovým prvkom celkových výdavkov.

Eskalácia konfliktu na Blízkom východe tak bude mať vážne dôsledky na trhy s ropou a zemným plynom, čo povedie k rastu cien energií a inflácie. Svetové hospodárstvo bude čeliť novým výzvam, ktoré si budú vyžadovať koordinované kroky hlavných aktérov s cieľom stabilizovať situáciu a hľadať alternatívne zdroje dodávok energie.

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Pavel Jacz

Matúš Pestrý

Viktor Pondělík

Peter Lipták

René Pavlík

Milan Šupa

.
.
.

Európa pred križovatkou. Čo znamenajú Trumpove plány pre Európu

V posledných dňoch sa objavilo niekoľko dôležitých správ o tom, ako Trumpov tím vidí svoju politiku voči Európe

22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

.

Trump si robí nárok na Panamský prieplav

Trump, ktorý navrhol, aby sa Kanada stala súčasťou Spojených štátov si teraz robí nárok na Panamský prieplav

22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Forbes: Generálny štáb AFU necháva zhorieť americké Abramsy pri Kursku tak ľahko, akoby to boli zápalky

Kyjev dúfa, že tanky z Austrálie dorazia čoskoro, píše Konstantin Olšanskij pre ruské noviny Svobodnaja Pressa

22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Prezident: Neprebral nás ani atentát, politika je opäť v starých koľajach

Hoci by Slovensko po prekonaní ťažkých rokov potrebovalo viac pokoja a schopnosti ťahať za jeden povraz aspoň pri otázkach spoločného…

22. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
22. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajina intenzívne trénuje AI v dronoch, aby ciele zasahovala autonómne

Ukrajina rýchlo trénuje umelú inteligenciu na ovládanie dronov. Ukrajinské ozbrojené sily majú milióny hodín záznamov z dronov, ktoré sa môžu…

22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Okrem "Orešnika" má Rusko aj "Megapolis"

Rusko, 22. decembra 2024 - 15. decembra decembra decembra odvysielal ruský Prvý kanál dokumentárny film \"Páni neba\", venovaný 85. výročiu…

22. 12. 2024 | 0 komentárov

Portugalské paralely so Slovenskom sa skončili pri type A-29N

Slovensko, 22. decembra 2024 - Kde N znamená NATO. Typová skladba portugalského letectva pripomínala tú, ktorú by chcel vidieť súčasný…

22. 12. 2024 | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

22. 12. 2024 | Aktualizované 22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 12. 2024 | Aktualizované 22. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Texas sťahuje Bibliu zo školských knižníc

Školský obvod v americkom štáte Texas informoval rodičov, že zo školských knižníc sťahuje Bibliu. Biblia údajne porušuje zákon, podľa ktorého…

20. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Slafkovský prispel gólom k triumfu Montrealu nad Detroitom

Slovenský hokejový útočník Juraj Slafkovský pomohol gólom k víťazstvu Montrealu Canadiens v nočnom zápase zámorskej NHL nad Detroitom Red Wings…

22. 12. 2024 | Aktualizované 22. 12. 2024 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
22. 12. 2024 | Aktualizované 22. 12. 2024 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Médiá: na Ukrajine sa môže začať priamy konflikt medzi Ruskom a Britániou

Vysielanie britských vojenských inštruktorov na Ukrajinu by mohlo viesť k vojne s Ruskom, píše Spectator

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Scholza na mieste teroristického útoku v Magdeburgu vypískali

Nemeckého kancelára Scholza Nemci na ulici, keď prišiel na návštevu miesta teroristického útoku, vypískali

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Finian Cunningham: Ruská odveta za smrť generála Kirillova by mala vyvolať hrôzu v Kyjeve aj v Londýne

Rusko príliš mäkko odpovedá Ukrajine a Británii za zabíjanie vlastných ľudí

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
.

The New York Times: Náhly neúspech Ruska v Sýrii spôsobuje Putinovi bolesti hlavy

Rusko sa už desaťročia snaží získať späť svoj vplyv na Blízkom východe. Po rýchlom páde Asadovho režimu v Sýrii sa…

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

FT: Scholz ostro kritizoval Dudov návrh na konfiškáciu ruského majetku

Nemecký kancelár Olaf Scholz reagoval podráždene na nápad poľského prezidenta Andrzeja Dudu skonfiškovať ruské aktíva zmrazené v EÚ, píše denník…

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vychádzajú na povrch motívy útočníka z Magdeburgu

Protiislamský aktivista podozrivý z útoku na vianočný veľtrh v Magdeburgu sa na svojich účtoch na sociálnych sieťach opakovane vyhrážal násilím,…

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Príčinou teroru je hystéria Londýna. Rusko bude reagovať

Začala sa nová fáza konfliktu medzi Ruskom a NATO na Ukrajine. Kyjev, tlačený Britániou, znásobil eskaláciu v očakávaní narušenia rokovaní…

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Ochladenie. Na horách mohutná víchrica. To je predpoveď na noc a nedeľu

Na horách na severnom a strednom Slovensku treba v nedeľu počítať s víchricou, miestami až mohutnou. Meteorológovia vydali pre viaceré…

21. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Poľský minister neskrýva rozhorčenie nad zábermi obrneného transportéra, ktorý odovzdali Ukrajine

Poľského ministra obrany rozhnevala vlajka UPA, ktorú bolo možné vidieť na poľskom obrnenom transportéri Rosomak, ktorý bol odovzdaný Ukrajine

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Vladimír Baláž pre HS: To si povedzme úplne normálne. Samozrejme, že ide o platy…Prijatý kompromis to potvrdil

Chcú sa odborári s ministrom dohodnúť? Ide o platy? Ktoré požiadavky sú kameňom úrazu? Bude nakoniec vyhlásená mimoriadna situácia? O čom je ministrov…

21. 12. 2024 | Rozhovory | 14 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Rozhovory | 14 min. čítania | 0 komentárov

Tragédia pri Michalovciach: telo nezvestného mladíka našli bez známok života

Po troch dňoch pátrania sa v sobotu po 13.00 h podarilo nájsť nezvestného 19-ročného Bohdana, ktorý sa stratil vo štvrtok…

21. 12. 2024 | Aktualizované 21. 12. 2024 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Aktualizované 21. 12. 2024 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Herec z filmu Sám doma si do zmluvy zahrnul špeciálnu klauzulu, vďaka ktorej stále zarába milióny

Herec z filmu Sám doma si do zmluvy zahrnul špeciálnu klauzulu, vďaka ktorej stále zarába milióny: Daniel Stern, herec známy…

21. 12. 2024 | 0 komentárov

Mazurek upozornil na novú kampaň EÚ: “Toto je už naozaj čisté psycho!”

Obmedzí Bursel sprchovanie ? Europoslanec Milan Mazurek upozornil na novú kampaň, v ktorej Európska únia informuje o svojich enviromentálnych cieľoch…

21. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Máte len 20 sekúnd na správnu odpoveď! Otestujte sa!

22.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe Matematické hádanky sú skvelým spôsobom, ako kreatívne využiť voľný čas. Sú vysoko obľúbené medzi používateľmi…

21. 12. 2024 | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Nemecké úrady opäť vylúčili vyslanie vojakov na Ukrajinu

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

21. 12. 2024 | Aktualizované 21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Aktualizované 21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

.

Namiesto mlieka si pripravte ovsenú kašu na tomto a vaše brucho rýchlo zmizne. Výhod je ešte viac

22.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe - Ovsená kaša je zdravé a výživné jedlo, po ktorom mnohí ľudia radi siahajú na…

21. 12. 2024 | 0 komentárov

Povedzme si konečne pravdu o vrcholovej politike: Moc nie je hra pre bezmocných

V demokratickom zriadení sme upadli do kolektívnej halucinácie, kde sa mylne nazdávame, že vládnuť budú automaticky tí najlepší, najvzdelanejší, najmorálnejší z nás.…

21. 12. 2024 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

Nakupovanie online môže skončiť aj takto

Nakupovanie online je skvelé! Nakupuješ z pohodlia domova a ceny vedia byť naozaj oveľa lepšie, ako v kamenných predajniach. Máš…

21. 12. 2024 | 0 komentárov

Príslušníkov ukrajinskej protivzdušnej obrany preveľujú k pechote

Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl nariadil poslať vojakov, ktorí slúžili v silách protivzdušnej obrany, na frontovú líniu ako pechotu, pretože…

21. 12. 2024 | Aktualizované 21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Aktualizované 21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Slovenský hokejový útočník Juraj Slafkovský pomohol gólom k víťazstvu Montrealu Canadiens v zápase zámorskej NHL nad Detroitom Red Wings 5:1. Pre dvadsaťročného krídelníka to bol štvrtý gól a 18. bod v sezóne.

Montreal Canadiens - Detroit Red Wings
Na snímke slovenský hokejista Montrealu Canadiens Juraj Slafkovský (20) a jeho spoluhráč Patrik Laine (vľavo) sa radujú z gólu počas zápasu zámorskej NHL Montreal Canadiens – Detroit Red Wings v kanadskom meste Montreal / Foto: TASR/AP- Carlos Osorio)
Čítať viac | 08:09

Albánsko od roku 2025 najmenej na jeden rok odstaví sociálnu sieť TikTok. Ohlásil albánsky premiér Edi Rama.

07:31

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pohrozil ďalšími útokmi na vojenské zariadenia v Rusku. Urobil tak po tom, ako Ukrajina počas útokov zasiahla ruské mesto Kazaň a iné mesto v ruskej Kurskej oblasti hraničiacej s Ukrajinou.

07:29

Izrael obvinil pápeža Františka z používania “dvojakého metra”. Reagoval tak na vyhlásenie, v ktorom pápež odsúdil letecký útok, pri ktorom v Gaze zahynulo sedem detí z jednej rodiny, ako “krutosť”.

07:24

.

Orešnik vs. západná protiraketová obrana: Kto vyhrá?

Ruský prezident Vladimir Putin navrhol zorganizovať akýsi technologický súboj medzi produktmi ruského a západného vojensko-priemyselného komplexu

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Výzva pre majstrov detailov: Jedna vianočná guľa je iná, nájdete ju?

21.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe Pripravte sa na jedinečnú hádanku, ktorá otestuje vašu pozornosť, trpezlivosť a zmysel pre detail! Riešenie…

21. 12. 2024 | 0 komentárov

Hity a prepadáky na európskom trhu áut za november 2024 – kto vyhral a kto stratil?

21.12.2024 Redakcia Auto trendy . Po drobnom oživení v októbri 2024 prišiel november s ďalším poklesom predaja nových áut v…

21. 12. 2024 | 0 komentárov

Vyšetrovanie ukázalo, že rumunské prezidentské voľby boli zrušené bezdôvodne. Čo teraz?

Rumunská daňová služba ANAF zistila, že kampaň na TikToku víťaza zrušeného prvého kola rumunských prezidentských volieb Kelina Georgesca neplatili Rusi,…

21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Útok na vianočných trhoch: Medzi obeťami má byť dieťa. Počet mŕtvych stúpol. Podozrivý je lekár zo Saudskej Arábie

Hlásia mŕtvych a 60 až 80 zranených si vyžiadal v piatok večer útok autom typu SUV na vianočných trhoch v…

21. 12. 2024 | Aktualizované 21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
21. 12. 2024 | Aktualizované 21. 12. 2024 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Pavel Jacz

Matúš Pestrý

Viktor Pondělík

Peter Lipták

René Pavlík

Milan Šupa

.
.
.
.
.

Stiahnite si aplikáciu HS

ANDROID
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov