Úrad verejného zdravotníctva radí využiť jarné prázdniny aktívne, výletmi v okolí či športovaním
Úrad verejného zdravotníctva SR radí využiť jarné prázdniny aktívne, napríklad výletmi v okolí či športovaním. Voľné dni takisto odporúča využiť na upevnenie zdravých stravovacích návykov. Úrad o tom informoval na sociálnej sieti
“Využite voľné dni na rodinný relax v prírode, na výlety v okolí alebo športovanie. Ak vám to počasie umožní, vytiahnite bicykle, kolobežky alebo korčule a vyrazte na potulky okolím,” uviedli odborníci.
Rodičom odporúčajú vyraziť s deťmi napríklad na vzdialenejšie ihrisko alebo do historického centra mesta.
“Ak netušíte, kde začať, inšpirujte sa na weboch zameraných na aktivity s deťmi alebo vyskúšajte geocaching – hľadanie ‘pokladov’ v exteriéri, ktoré je skvelou zábavou pre deti i dospelých,” dodal ÚVZ.
Počas spoločných aktivít by však podľa neho rodičia nemali u detí tlačiť na výkon.
“Nepreťažujte ich a doprajte im počas prázdnin aj príležitosť oddychovať a obnoviť si sily,” podotkol úrad.
Jarné prázdniny podľa neho možno využiť aj na upevnenie zdravých stravovacích návykov.
“Choďte na spoločný nákup lokálnych surovín. Dovoľte dieťaťu, aby vybralo zeleninu či ovocie, na ktoré má chuť, a pripravte si spolu chutný obed alebo večeru. Môžete vyskúšať uvariť aj nový zdravý recept,” radí úrad.
Záchranári radia, ako zvládnuť jarné prázdniny v zdraví a bez úrazov
Na východe Slovenska odštartovali jarné prázdniny, v ďalších týždňoch čaká oddych žiakov na západnom Slovensku a nakoniec na strednom Slovensku. Obdobie prázdnin sa spája aj s rôznymi nástrahami. Zimné športy či zľadovatené chodníky sa každoročne podpisujú pod množstvo úrazov. Medzi časté patria zlomeniny končatín, výrony a natiahnutia najmä v oblasti kolien a členkov, či poranenia hlavy. Výnimkou nie sú ani zranenia chrbta, ktoré vznikajú najmä pri páde, ale aj nesprávnom pohybe. Hlavný záchranár Záchrannej zdravotnej služby (ZZS) ZaMED Rastislav Krcho radí, že pri podozrení na zlomeninu je dôležité končatinu znehybniť.
„Určite sa ju nepokúšajte napraviť sami,“ zdôraznil Krcho a doplnil, že v takýchto prípadoch je nevyhnutné vyhľadať odbornú pomoc.
Improvizované znehybňovanie zlomených končatín, ktoré si ľudia pamätajú ešte z branných cvičení, záchranári neodporúčajú. Je určené iba pre extrémne situácie, keď profesionálna pomoc nie je dostupná. Rozhodne ale nemá zmysel pri úrazoch v mestách a obciach, kde profesionálna pomoc záchrannej zdravotnej služby je dostupná v pomerne krátkom čase.
Pri výronoch a natiahnutiach zas môže pomôcť metóda R.I.C.E. – odpočinok (rest), ľad (ice), kompresia (compression) a vyvýšená poloha zranenej časti (elevation).
„Postihnuté miesto môžete chladiť. Nie však priamo na kožu, ale niečím studeným, čo zabalíte napríklad do oblečenia alebo uteráku,“ spresňuje Krcho s tým, že po schladení postihnutého miesta je dobré ho mierne stiahnuť, napríklad elastickým obväzom.
Nočné teploty hlboko pod bodom mrazu sú ideálne pre zamŕzanie jazier a rybníkov, avšak záchranári upozorňujú, že zamrznuté vodné plochy sú zradné. Pri preborení sa pod ľad hrozí nielen podchladenie, ale aj utopenie. Svedkom nehody radia neriskovať a na oslabený ľad nevstupovať. Ak sa už niekto preboril, je veľké riziko, že sa to stane znova, keď sa k nemu bude záchranca po tenkom ľade približovať.
„Vždy najskôr privoláme záchranné zložky a až následne sa môžeme pokúsiť o bezpečnú pomoc, napríklad tým, že preborenému z brehu podáme vetvu, alebo hodíme dostatočne dlhé lano,“ uviedol záchranár a riaditeľ ZZS ZaMED Matej Polák.
Nástrahy však číhajú aj doma. Rizikové môžu byť napríklad ostré rohy nábytku či sklenené vitríny. Tiež aj sociálne siete, kde sa v poslednom období objavil staronový fenomén – nebezpečná paracetamolová výzva. Mladých ľudí nabáda, aby užili vysoké dávky paracetamolu. Následne majú nakrútiť video o tom, čo sa s nimi deje. Paracetamol sa nachádza aj v horúcich nápojoch pri prechladnutí či chrípke.
„K predávkovaniu sa môže dôjsť aj nevedome, napríklad pri nesprávnej kombinácii liekov. O to horšie je, keď je úmyselné, či už ako pokus o sebapoškodenie, alebo v rámci plnenia nezmyselných internetových výziev,” poukázal Polák.
Predávkovanie paracetamolom je zradné najmä v tom, že príznaky sa nemusia prejaviť ihneď. Toxické sú totiž až látky, ktoré vznikajú po rozložení paracetamolu v ľudskom tele.
„Kým sa prejavia príznaky, môže prejsť aj viac než pol dňa. Pri príliš vysokých dávkach pritom môže hroziť nezvratné poškodenie vnútorných orgánov až smrť,“ uzatvára Polák a vyzýva na obozretnosť a bezpečnosť počas prázdnin.
Dodržaním jednoduchých pokynov môžu lyžiari predísť nehodám a škodám
Aj pri zimných športových aktivitách musia lyžiari či snoubordisti dbať na svoju bezpečnosť. Maloletý lyžiar musí byť pod dohľadom aj na lyžiarskom svahu. Upozorňuje na to Zuzana Hrabovská z odboru komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru v súvislosti so začiatkom jarných prázdnin, počas ktorých sa viaceré školopovinné deti presunuli s rodičmi za oddychom do hôr a lyžiarskych stredísk. Polícia apeluje na všetkých, aby boli ohľaduplní voči iným osobám na lyžiarskom svahu a v jeho okolí a pozorne si prečítali znenie Bieleho kódexu. Ten sa napríklad nachádza na pokladniach alebo nástupných staniciach lanových dráh.
Dodržaním jednoduchých pokynov môžu dovolenkujúci lyžiari podľa Hrabovskej predísť ohrozeniu života a zdravia, respektíve zabrániť škode na majetku. V tejto súvislosti odporúča po príchode do lyžiarskej strediska dbať na zvýšený počet motorových vozidiel, dodržiavať dopravné značenie a pokyny osôb, ktoré zabezpečujú parkovaciu službu a organizáciu samotného parkovania.
„Parkujte len na miestach na to určených, aby ste nesprávnym zaparkovaním netvorili prekážku pre iných účastníkov cestnej premávky. Pri cúvaní a parkovaní vozidla buďte obozretní, či sa v blízkosti mimo vášho zorného uhla nenachádza iná osoba, ktorá je zamestnaná prípravou lyžiarskej výstroje a nesleduje dostatočne pozorne svoje okolie,“ uviedla.
Opatrní majú byť podľa nej lyžiari aj pri presune z parkovacieho miesta k lyžiarskemu svahu, a svoje deti mať celý čas pod dohľadom.
V rámci samotného pohybu na lyžiarskom svahu Hrabovská pripomína prispôsobiť pohyb a rýchlosť jazdy na lyžiach snehovému podkladu a poveternostným podmienkam. Pozor si majú dať lyžiari na zníženú viditeľnosť, hmlu alebo sneženie. Ďalším odporúčaním je výber obtiažnosti trate podľa vlastných schopností, opatrnosť i pozornosť.
„Na svahu sa môže zdržiavať väčšia skupinka osôb, ktorá by mala byť označená reflexnými vestami, napríklad lyžiarska škola. Takúto skupinku obiehajte zásadne ako celok, poza ich stopu. Nikdy nie pomedzi tento zhluk osôb,“ upozornila Hrabovská.
Používať reflexnú vestu na svahu odporúča najmä neplnoletým lyžiarom.
„Počas jazdy na trati je potrebné sa vždy rozhliadnuť, dať prednosť lyžiarom prichádzajúcim zhora a neohroziť lyžiarov pod sebou. Vyhnete sa tak zbytočnej kolízii,“ dodala.
Nebezpečné je podľa jej slov po páde ostať sedieť alebo zastaviť za takzvanou terénnou vlnou. Prichádzajúci lyžiar totiž nemusí včas spozorovať, že sa pod horizontom kopca nachádza iná osoba a okamžite zareagovať. Dôležité je aj dodržiavať značky a iné pokyny na trati, ktoré varujú napríklad na kríženie zjazdoviek.
„Nepreceňujte sa a počas lyžovačky správne rozložte svoje sily. Nezabúdajte, že v poobedných hodinách sa mení nielen kvalita snehu, ale aj pozornosť lyžiarov. Na svahu sa môžu nachádzať unavené osoby so zníženou koncentráciou. Príčinou vzniku nehody na lyžiarskej trati môže byť okrem únavy aj požitie alkoholu alebo omamných látok,“ pripomenula Hrabovská.
Polícia zároveň pripomína, že každý užívateľ zjazdovky je povinný pri úraze poskytnúť inému lyžiarovi na trati prvú pomoc.
„Ak si to situácia vyžaduje, upozornite ostatných na miesto nehody a potrebnú pomoc, napríklad, signálom prekrížených lyžiarskych palíc. Ak spozorujete nezodpovedné konanie alebo ste na lyžiarskom svahu svedkom incidentu, potrebné je takúto udalosť nahlásiť lyžiarskemu stredisku, obsluhe pri lanovke, horskej službe alebo polícii,“ radí.
Zároveň odporúča mať pri sebe aj pri lyžovaní doklad totožnosti.
„Tým sa legitimujete v prípade, ak ste sa stali účastníkom nehody alebo svedkom takejto udalosti. Aj na lyžiarskom svahu platí, že neposkytnutím údajov, či útekom z miesta nehody ste vystavení, podľa závažnosti incidentu, priestupkovému alebo trestnému konaniu,“ doplnila Hrabovská.
Aj v súvislosti s časom tráveným na lyžiach počas jarných prázdnin totiž eviduje polícia prípady, keď stret lyžiarov na trati spôsobil poškodenej osobe ľahké či ťažké zranenia alebo aj fatálne následky. Príkladom je prípad zo Žilinského kraja, keď vyšetrovateľ obvinil 19-ročného lyžiara za trestný čin usmrtenia, ktoré spôsobil maloletému lyžiarovi jazdiacemu pred ním, a to nárazom zo zadu.
Záchranári radia na čo by si deti mali dávať pozor počas jarných prázdnin
Na východe Slovenska odštartovali jarné prázdniny, ktoré prinášajú nielen oddych, ale aj riziká spojené s chladným počasím a zimnými športmi. Záchranári upozorňujú na časté úrazy, ako sú zlomeniny končatín, výrony a poranenia hlavy. Pri podozrení na zlomeninu je dôležité končatinu znehybniť.
„Určite sa ju nepokúšajte napraviť sami,“ upozorňuje hlavný záchranár ZZS ZaMED Rastislav Krcho a dopĺňa, že v takýchto prípadoch je nevyhnutné vyhľadať odbornú pomoc.
Pri výronoch a natiahnutiach zas môže pomôcť metóda R.I.C.E. Teda odpočinok (rest), ľad (ice), kompresia (compression) a vyvýšená poloha zranenej časti (elevation).
„Postihnuté miesto môžete chladiť. Nie však priamo na kožu, ale niečím studeným, čo zabalíte napríklad do oblečenia alebo uteráku,“ upresňuje Krcho s tým, že po schladení postihnutého miesta je dobré ho mierne stiahnuť, napríklad elastickým obväzom.
Záchranári tiež varujú pred nebezpečenstvom zamrznutých vodných plôch, kde hrozí podchladenie a utopenie. Matej Polák, riaditeľ ZZS ZaMED, radí svedkom nehody neriskovať a privolať záchranné zložky.
„Vždy najskôr privoláme záchranné zložky, a až následne sa môžeme pokúsiť o bezpečnú pomoc napríklad tým, že preborenému z brehu podáme vetvu, alebo hodíme dostatočne dlhé lano,“ pokračuje Matej Polák.
Doma rovnako číhajú nástrahy ako ostré rohy nábytku a nebezpečné internetové výzvy, napríklad paracetamolová výzva, ktorá môže viesť k predávkovaniu. Polák upozorňuje, že príznaky predávkovania sa môžu prejaviť až po niekoľkých hodinách, a môžu spôsobiť nezvratné poškodenie orgánov.
Prečítajte si tiež:
ĎALŠIE Z HS
Jana Wernerová: Ženy ako Gertruda Steinová by sa mali divadelne oslavovať
Štátna firma rezortu obrany nedostane pokutu za nákup vojenskej techniky bez verejnej súťaže
Víťaz základnej časti na kolenách. Spišiakov dobehla karma, v semifinále sa stretnú Košice so Zvolenom
Je potrebné vyhýbať sa konzumácii nepasterizovaného mlieka
Rusofóbna politika Kanady obmedzuje priestor pre spoluprácu v Arktíde
Podporné skupiny nemajú nahradiť terapiu, môžu však byť miestom úľavy
V sobotu doobeda treba na západnom Slovensku počítať s hmlou
Tento víkend sa po celom Slovensku uskutoční Deň hvezdární a planetárií
Kaliňák: SR chce s Albánskom pracovať na obnovení jeho obranného priemyslu
Na humanitárnu pomoc Ukrajine vyčlení Nórsko ďalšie tri miliardy nórskych korún
Vtákom roka 2025 je krakľa belasá, druh výnimočný vzhľadom, aj svojím príbehom
Ukrajina repatriovala telá 909 padlých vojakov
VOJNY A KONFLIKTY
Na humanitárnu pomoc Ukrajine vyčlení Nórsko ďalšie tri miliardy nórskych korún
Ukrajina repatriovala telá 909 padlých vojakov
Trump sa odkláňa od sľubov, že do 100 dní ukončí vojnu na Ukrajine
Putin chce s USA diskutovať o prechodnej vláde na Ukrajine
Zelenskyj predpovedá, že Putin čoskoro zomrie a bude po všetkom
KOMENTÁRE
„Mieroví“ aktivisti sa cítia zradení už aj opozíciou. OZ-ko hľadá nových slovenských lídrov
Drzý novinár si dovoľoval na Gedru. Na oplátku dostal poriadny náklad
Totálny úpadok morálky: Denník SME propaguje polyamoriu
VOJNY A KONFLIKTY
Na humanitárnu pomoc Ukrajine vyčlení Nórsko ďalšie tri miliardy nórskych korún
Ukrajina repatriovala telá 909 padlých vojakov
Trump sa odkláňa od sľubov, že do 100 dní ukončí vojnu na Ukrajine
Putin chce s USA diskutovať o prechodnej vláde na Ukrajine
Zelenskyj predpovedá, že Putin čoskoro zomrie a bude po všetkom
Vagón číslo 1984: Kto odmieta digitalizáciu, bude platiť. Môže ísť o diskrimináciu
Železnice slovenskej republiky začali pokutovať cestujúcich, ktorí si nezakúpia cestovný lístok online. ŽSSK sa stávajú vlajkovou loďou násilnej digitalizácie. Ľudia,…
Počet obetí zemetrasenia Mjanmarsku a Thajsku stúpol nad tisíc
Počet obetí silného zemetrasenia, ktoré zasiahlo Mjanmarsko a Thajsko, stúpol v sobotu nad tisíc. Záchranári prehrabávajú trosky zrútených budov a…
Pri poslednej výmene Rusi odovzdali Ukrajine 20x viac mŕtvych tiel vojakov, ako naopak. Čo z toho možno vyvodiť
Počas včerajšej výmeny mŕtvych odovzdala Ukrajina Rusku telá 43 ruských vojakov
Je ukrajinská armáda mimo kontroly?
Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov uviedol, že „ukrajinské orgány stratili kontrolu nad procesmi v krajine, pričom nacionalistické a nacistické organizácie…
Správa, ktorá rozčúlila nielen Britov: “Skladáme sa im na vojenské výdavky a Ukrajinci zatiaľ stavajú luxusný rezort”
Zatiaľ čo Ukrajina na svojom východnom fronte bojuje za peniaze spojencov, ktoré im vyjednal prezident Volodymyr Zelenskyj, na druhej strane…
Johnson v tom má jasno. Dal Európanom recept, ako prestať byť príživníkmi
Bývalý britský premiér Boris Johnson vyzval Európu, aby znížila sociálne výdavky a úroveň sociálnych záruk pre obyvateľstvo s cieľom zvýšiť…
Ukrajina vraj dohodu o surovinách nepodpíše. Hrozí otvorený konflikt medzi oboma štátmi
Uviedol, že Kyjev dostal od USA návrh novej dohody o kritických nerastných surovinách, ktorý sa „úplne líši od predchádzajúceho rámcového…
To najdôležitejšie z Ukrajiny: Rusi sa chystajú spustiť novú ofenzívu
V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…
Takto sa používa naklíčený cesnak. Celá rodina bude nadšená
29.3.2025 Redakcia Vášeň v tebe Cesnak je už po stáročia cenený nielen v kuchyni, ale aj v medicíne. Starí Egypťania…
Trump si to odskákal, no vina leží na EÚ – Kto za to naozaj môže?
29.3.2025 Redakcia Auto trendy . Nové clá na automobily vyvolali na oboch stranách Atlantiku vlnu kritiky a nespokojnosti. Automobilky aj…
Ustojí to? Putin o skúške pre Trumpa
Putin považuje zrušenie sankcií na ruský poľnohospodársky vývoz za skúšku pre Trumpa – či dokáže ovplyvniť Európu, píše agentúra Bloomberg
Týmto ľuďom chýba šťastie tak, ako ešte nikdy nikomu predtým
Týmto ľuďom chýba šťastie, ako ešte nikdy nikomu predtým: Niekedy sa vám jednoducho nedarí. Buďte vďační, že sa váš deň…
Kto vydal rozkaz poslať 60-tonový M88 Hercules do močiara? Otázky pre velenie cvičení v Litve
Litva, 29. Marec 2025 - Litovský prezident Gitanas Nauseda bol nútený komentovať incident, ku ktorému došlo počas cvičení NATO na…
Európska komisia vyzvala Európanov, aby si urobili zásoby potravín aspoň na tri dni. Maďari si mysleli, že je to trolling
V stratégii pripravenosti EÚ sa uvádzajú ďalšie možné krízy, od kybernetických útokov po smrteľné choroby a záplavy spôsobené zmenou klímy
Táto obľúbená zelenina odpudzuje slimáky a vošky. Už ich vo svojej záhrade neuvidíte
29.03.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Slimáky aj vošky môžu v záhrade napáchať veľa škody. Ohlodané listy, zvädnuté rastliny a…
Škrípanie motora? Neignoruj varovanie, ktoré ti môže zachrániť auto!
29.3.2025 Redakcia Auto trendy . Počul si pri štarte motora neobvyklé škrípanie? Tento zvuk môže signalizovať problém, ktorý sa dá…
Rusko a Ukrajina si vymenili telá mŕtvych v pomere 1 ku 21. Kyjevské straty sú kolosálne
Ukrajina, 28. Marec 2025 - Rusko a Ukrajina uskutočnili ďalšiu výmenu tiel mŕtvych vojakov. Oznámil to Vladimir Rogov, predseda Komisie…
Donald Trump „pohŕda“ Volodymyrom Zelenskym a je „presvedčený o slabosti Ukrajiny“
Takto sa vyjadril denník Times v článku o novom návrhu USA na kontrolu ukrajinských zdrojov nerastných surovín
Rusko ponúka Elonovi Muskovi malú jadrovú elektráreň pre jeho misiu na Mars
Rusko ponúka Elonovi Muskovi malú jadrovú elektráreň pre jeho misiu na Mars, uviedol Putinov osobitný vyslanec pre investície a hospodársku…
Realitný trh občas prináša aj takéto bizarne nehnuteľnosti
Ak ste už niekedy riešili nákup nehnuteľnosti, určite ste sa stretli s mnohými bizarnosťami. Svet nehnuteľností je rozsiahly a rozmanitý,…
To najdôležitejšie z Ukrajiny – Za posledné tri dni dosiahla ruská armáda vrchol ofenzívnej aktivity v tomto roku
V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…