Bratislava 14. novembra 2024 (HSP/ Facebook/pr článok/ Foto: TASR-Jaroslav Novák)
Vláda Igora Matoviča sa zaviazala zmeniť Slovensko na “skutočne právny štát“ schopný zaistiť rovnosť pred zákonom a ochranu práv. Dôležitou súčasťou konkrétnej snahy splniť tento záväzok bola tzv. reforma súdnej mapy. Bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) pri tvorbe a zavádzaní tejto reformy ignorovala hlasy odborníkov a volanie po komunikácii s tými, ktorých sa zmeny mali najviac dotknúť, pripomenula poslankyňa NR SR Zuzana Plevíková (SMER-SSD)
Cieľom reformy súdnej mapy je podľa oficiálnej stránky Ministerstva spravodlivosti SR “zvýšiť dôveryhodnosť súdnictva, jeho výkon a kvalitu, a zároveň zabezpečiť pre sudcov a zamestnancov súdov lepšie podmienky na prácu a rozhodovanie“. Nová súdna mapa priniesla od júna 2023 okrem iného vznik mestských súdov v Bratislave a Košiciach i troch správnych súdov. Zväčšenie obvodov súdov by malo vytvoriť lepšie predpoklady na špecializáciu sudcov na civilnú, obchodnú, trestnú a rodinnú agendu. V priebehu dvoch-troch rokov sa očakáva aj zrýchlenie konaní. Na reformu nadväzujú investície z plánu obnovy do súdnych budov.
Exministerka spravodlivosti a podpredsedníčka opozičnej SaS Mária Kolíková na stredajšej tlačovej konferencii vyzvala ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SD), aby pokračoval v reforme justície. Kolíková zároveň odmietla tvrdenia, že by jej reforma priniesla prieťahy v konaniach.
Poslankyňa NR SR Zuzana Plevíková vo svojom stanovisku na sociálnej sieti uviedla, že bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková(SaS) pri reforme súdnej mapy ignorovala hlasy odborníkov a volanie po komunikácii s tými, ktorých sa zmeny mali najviac dotknúť. „Už vtedy sme varovali, že nepremyslené zmeny prinesú veľa problémov, no Mária Kolíková nereagovala,“ uviedla poslankyňa.
Chaos
Dodala, že na chaos v praxi po zavedení “súdnej mapy“ upozorňujú sami sudcovia. Na nedávnom zhromaždení Združenia sudcov Slovenska (ZSS) zazneli výhrady, že reforma nepriniesla “žiadne pozitívum“. Plevíková uvádza, že namiesto toho podľa sudcov zavládol na súdoch chaos, prieťahy v konaniach, predlžovanie súdnych procesov… Minister spravodlivosti Boris Susko po minulotýždňovom hlavnom zhromaždení ZSS, ktoré sa konalo na Štrbskom Plese , avizoval, že rezort chystá zmeny.
„Nesystémová špecializácia sudcov spôsobuje, že účastníci musia často cestovať desiatky kilometrov do iného vzdialeného mesta, hoci majú súdy v blízkosti domova,“ zdôraznila Plevíková a uviedla, že sa tým vytvára zbytočná záťaž nielen pre občanov, ale aj pre justičných pracovníkov, sudcov a prokurátorov, ktorých produktívny pracovný čas je často zásadne skrátený o prekonávanie vzdialeností medzi pracoviskami.
„Keď sme viackrát dávali do pozornosti tieto vzniknuté problémy, ktoré sme aj predvídali, ihneď nás bývalá ministerka označila za klamárov a ohradzovala sa, že to nie je pravda. Teraz pre istotu nerozumie ani sudcom a vyhovára sa na to, že dáta ukazovali niečo iné,“ uviedla Plevíková.
Podľa jej slov bývalá ministerka spravodlivosti pri tvorení reformy súdnej mapy vôbec nepočúvala odborníkov a ani tých, ktorých sa táto reforma priamo dotýka.
„A teraz vidíme výsledok…. Kým M. Kolíková teda tvrdí, že “dáta ukazovali niečo iné“, každodenná prax na súdoch hovorí jasnou rečou – reforma bola zavedená rýchlo, nepripravene, neprofesionálne a bez ohľadu na skutočné potreby súdov,“ vytkla Plevíková.
Začiatkom roka súčasný minister spravodlivosti Boris Susko (SMER-SSD) uviedol : „Reforma súdnej mapy nie je efektívna ani hospodárna, mnohým občanom priniesla zhoršenú dostupnosť súdov a zvýšenie prieťahov v konaniach.“
„Ministerstvo, žiaľ, nemôže všetko vrátiť do pôvodného stavu,“ doplnila Plevíková a dodala, že minister spravodlivosti hovorí o určitých úpravách súdnych obvodov a potrebe systému, ktorý bude skutočne funkčný.
„Opäť sa ukázalo, že naši vládni ministri sa musia neustále zaoberať tým, čo spôsobili za tri a pol roka predchádzajúce vlády, a rýchlo hasiť problémy, za ktoré sú zodpovední bývalí ministri…,“ dodala politička v závere svojho stanoviska.
Prečítajte si tiež: