Prešov 10. apríla 2024 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)
Gréckokatolícka cirkev si v stredu pripomína desiate výročie od úmrtia gréckokatolíckeho prešovského biskupa Jána Hirku. Zomrel 10. apríla 2014 vo veku 90 rokov. Jeho život bol úzko spätý s osudmi prenasledovanej Gréckokatolíckej cirkvi v totalitnom režime. Prežil prenasledovanie, väzenie a nútené práce v hlbinnej bani. TASR o tom informoval hovorca Prešovskej archieparchie Michal Pavlišinovič
Ako povedal, biskup Hirka mal po prepustení z väzenia zakázaný pobyt na východnom Slovensku. Pracoval na strednom Slovensku v manuálnych prácach. Do prešovského rodného kraja sa mohol vrátiť až v roku 1965. Po povolení činnosti Gréckokatolíckej cirkvi v roku 1968 ho pápež Pavol VI. vymenoval za ordinára Gréckokatolíckej cirkvi v Československu a túto službu biskup Hirka vykonával až do konca roku 1989.
“Biskup Hirka bol prvým vymenovaným a vysväteným biskupom po Nežnej revolúcii. Biskupskú vysviacku prijal z rúk kardinála Jozefa Tomka 17. februára 1990 v Prešove. Počas svojej biskupskej služby sa zosnulý biskup Ján Hirka zaslúžil o doriešenie majetkovoprávneho vysporiadania medzi Gréckokatolíckou a Pravoslávnou cirkvou,” uviedol Pavlišinovič.
Ako pokračoval, Hirka obnovil činnosť Gréckokatolíckej bohosloveckej fakulty a kňazského seminára, organizoval a zabezpečoval obnovu sakrálnych objektov a biskupskej rezidencie. Zosnulý biskup Ján Hirka obnovil pôsobenie Gréckokatolíckej charity.
“Počas jeho pôsobenia na prešovskom biskupskom stolci navštívil v roku 1995 sv. Ján Pavol II. Katedrálu sv. Jána Krstiteľa a na priestranstve pred mestskou športovou halou sa modlil s veriacimi akatist k Presvätej Bohorodičke. Biskup Hirka úspešne viedol proces blahorečenia biskupa Pavla Petra Gojdiča, ktorý bol blahorečený v Ríme 4. novembra 2001 a počas jeho pôsobenia bola ukončená aj diecézna fáza procesu blahorečenie prešovského pomocného biskupa Vasiľa Hopka,” doplnil Pavlišinovič.
Biskup Hirka je pochovaný vo svojom rodisku v Abranovciach pri Prešove.