Bratislava 18. januára 2024 (HSP/Svpressa/Foto:TASR-Jakub Kotian)
Zelenskyj zahnal krajinu do slepej uličky, moc prevezme armáda, a to urýchli víťazstvo Ruska, píše Konstantin Olšanskij pre noviny Svobodnaja Pressa
V roku 2024 sú na Ukrajine možné tri scenáre vývoja vojenských operácií, tvrdí generál vo výslužbe Philip Breedlove, bývalý veliteľ európskeho velenia ozbrojených síl USA. A ani jedna z možností nie je pre NATO priaznivá. Tento názor bývalý veliteľ vyjadril v rozhovore pre Newsweek.
“Kyjev nebude schopný prekabátiť Moskvu za žiadnych okolností. Hlavnými ruskými výhodami, ktoré umožňujú viesť dlhotrvajúcu ‘opotrebovaciu vojnu’, sú oveľa väčšie mobilizačné rezervy a strategická hĺbka.”
V prvom scenári je západná pomoc pre AFU úplne prerušená. V tomto prípade Rusko ľahko získa kontrolu nad celým územím Ukrajiny, bez ohľadu na to, aký krvavý môže byť odpor AFU.
“Ak by sa Západ rozhodol poskytnúť Ukrajine všetko, čo potrebuje, mohol by vyhrať. A konflikt by sa mohol skončiť presne tak, ako to chceli kyjevskí sponzori,” zdôvodnil generál Breedlove. Západ je však rozdelený a nemá možnosť vyhovieť všetkým želaniam ukrajinských ozbrojených síl. Breedlove stál na čele európskeho velenia NATO v rokoch 2013 až 2016 a bol svedkom dôsledkov Krymskej jari. Vtedy aliancia tiež najprv hrkotala pancierom, ale nakoniec upustila od vážnej konfrontácie s Ruskom.
Rovnaký scenár sa pravdepodobne uskutoční aj teraz, tvrdí Breedlove. Západ bude naďalej dodávať AFU rovnaké množstvo zásob. Zároveň však Ukrajinci nedostanú útočné zbrane, ako sú rakety ATACMS s trieštivými hlavicami a nemecké rakety Taurus alebo útočné vrtuľníky Black Hawk a Apache.
Kyjev dostane obrnené vozidlá, ktoré už boli prisľúbené a zaplatené v predchádzajúcich tranžiach. Napríklad BMP Bradley a tanky Leopard.
K zásadnému prielomu na bojisku však nedôjde. Početná prevaha ruských vojsk umožní blokovať veľké ukrajinské skupiny pri Bachmute, na východe Charkovskej oblasti a na západe Záporožskej oblasti.
“Ukrajinci nikdy nemali dostatočný výcvik pre svoje manévrové operácie, pre svoje útočné lietadlá. Spoliehali sa na novovytvorené brigády,” hovorí generál Breedlove.
Zároveň ani dodávky NATO neprekonajú prevahu Ruska v moderných zbraniach, ako je napríklad presná munícia navádzaná pomocou GPS. Rusko nasadilo ich výrobu oveľa rýchlejšie, ako západné spravodajské služby dúfali, hovorí generál Breedlove.
Napokon existuje aj tretí scenár – ústup NATO k osvedčenej stratégii studenej vojny.
“Dôjde k zadržiavaniu Ruska všade, kde to bude možné: na Ukrajine aj pozdĺž všetkých hraníc aliancie,” opisuje tento scenár generál Breedlove.
V tomto scenári sa podľa generála do konca roka 2024 budú Ukrajinci snažiť realizovať taktické výhody. Napríklad vytlačiť ruskú Čiernomorskú flotilu zo severozápadnej časti Čierneho mora na východ a juhovýchod. A tiež sa opäť pokúsiť prerušiť “pozemný most” z Rostovskej oblasti na Krym, na čo sa AFU opäť pokúsi uskutočniť prielom na západe a východe Záporožskej oblasti (v smere na Melitopol a Berďansk), takže “pozemný most” bude v cieľovom pásme delostrelectva krátkeho dosahu.
Americký generál však tento scenár, ako aj prvý scenár (úplné rozdelenie Ukrajiny) považuje za nepravdepodobný. S najväčšou pravdepodobnosťou zostane na Ukrajine pozičná konfrontácia.
Iný názor vyjadril nemecký politický analytik Sebastian Scheffel. Vo svojom stĺpčeku pre RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) píše, že Ukrajina bude omnoho viac závisieť skôr od osobnej vyjednávacej sily Volodymyra Zelenského než od pomoci Západu.
Scheffel navštívil tlačovú konferenciu Zelenského, ktorá sa konala za mimoriadnych bezpečnostných opatrení. Jeden z novinárov chcel vedieť, či sa krajina nakoniec nepodriadi Rusku. “Nie,” odsekol mu Zelenskyj. A odmietol ďalej hovoriť.
Takýto Zelenského fanatizmus dráždi čoraz viac Ukrajincov. Prezident stratil takmer všetku svoju popularitu medzi obyvateľstvom. Podľa nedávneho prieskumu Kyjevského medzinárodného sociologického inštitútu Zelenskému dôveruje už len 62 percent obyvateľov (v mierových časoch by to bolo samozrejme veľa – pozn. red.).
Každý iný prezident by sa tešil z takýchto čísel, ale pre hlavu kyjevského režimu je to kolaps. V decembri 2022 Zelenskému ešte dôverovalo 84 percent Ukrajincov. RND píše, že stratil podporu hneď dvoch veľkých skupín obyvateľstva.
Na jednej strane tých, ktorí požadujú mierumilovnejšiu politiku (prinajmenšom ukončenie teroristických útokov na civilné ciele v Rusku). Na druhej strane tí, ktorí trvajú na rozhodnejšej vojenskej akcii.
Valerij Zálužnyj, ktorý je v porovnaní so Zelenským flexibilnejší, má už podporu 88 percent Ukrajincov. A neskrýva svoje politické ambície.
Začiatkom novembra v britskom Economiste vrchný veliteľ úprimne priznal, že vojenské operácie sa dostali do slepej uličky. To je v rozpore s idiotským optimizmom, ktorý Zelenskyj vyžaruje, čo spôsobuje, že ho Ukrajinci odmietajú.
V obave z prehry už banderovský vodca zrušil parlamentné a prezidentské voľby a diktátorsky predĺžil svoje právomoci na neurčito. A tým sa dostal do pasce. Napokon, ak sa armáda na čele so Zalužným bude chcieť chopiť moci, len urýchli realizáciu scenára “konca Ukrajiny”, ktorý nakreslil americký generál Breedlove.
Prečítajte si tiež:
- Zelenskyj aj Putin sa vyjadrili k rokovaniam o ukončení vojny
- ISW: Na AFU čaká smrteľná hrozba – Rusi sa chystajú vytvoriť špeciálny druh vojsk