Vo videu, ktoré bolo natočené koncom októbra v Jemene v prístave Aden, ktorý ovláda saudskoarabská koalícia, je vidieť príjem zásielky nových zbraní pre koalíciu vrátane známeho amerického obrneného vozidla Oshkosh, známeho tiež pod značkou MRAP.
Zatiaľ čo americkí zákonodarcovia vyzvali prezidenta Trumpa, aby zastavil pomoc saudskej koalícii, úsilie politikov sa nepremietlo do reálnej zahraničnej politiky a nebolo ani súčasťou nedávnej vojenskej rezolúcie Kongresu “War Powers Resolution”, ktorá bola vetovaná v apríli.
RT dodáva, že televízia CNN vo februári odhalila, že americké zbrane dodávané koalícii pod vedením Saudskej Arábie skončili nakoniec u miestnych militantných skupín vrátane tvrdých džihádistických frakcií spojených s al-Káidou.
Nové zábery, ktoré získala CNN, by mohli byť ďalším dôkazom toho, že napriek mnohým správam o nezákonných transportoch zbraní sa v praxi zmenilo len málo.
Nedávno USA dodali zbrane do Spojených arabských emirátov – významného partnera saudskej koalície. Zistilo sa, že tiež boli následne doručené separatistickým frakciám bojujúcim na juhu Jemenu.
I keď južní separatisti nie sú na americkom zozname teroristických skupín, dodávané zbrane v skutočnosti komplikujú dlhoročný krvavý konflikt poznačený nerešpektovaním vojenských zákonov všetkými zúčastnenými stranami.
Americký obchod zbraní so Saudskou Arábiou a SAE podlieha dohodám, ktoré zakazujú distribúciu zbraní tretím stranám bez špeciálneho povolenia. Pentagon však trvá na tom, že takého povolenie nebolo udelené ani jednej krajine.
Plavidlo Saudskej Arábie prepravujúce novú dodávku zbraní sa v polovici septembra zastavilo v Sudáne, no krátko po odchode z prístavu vyplo svoj lokalizátor GPS, a znova sa objavilo až v Adene koncom októbra, v čase keď vznikol uniknutý video záznam.
Pentagon odmietol potvrdiť, či sú zábery autentické. “Nemôžeme komentovať žiadne potenciálne ani prebiehajúce vyšetrovanie o porušení článkov a dohôd v oblasti obrany, ktoré sa vzťahujú na našich spojencov a partnerov,” uviedol hovorca Pentagonu.
Saudská koalícia viedla v marci 2015 kampaň bombardovania na podporu jemenského prezidenta Mansoura Hadiho, keď ho povstalecké hnutie vyhnalo z hlavného mesta. Spojené štáty poskytli koalícii dôležitú podporu – vrátane zbraní, údržby vozidiel, logistiky, a podporu pred medzinárodnými orgánmi – napriek opakovaným obvineniam z vojnových zločinov, zločinov proti ľudskosti a dokonca aj genocídy voči koalícii Saudskej Arábie.