Kyjev 18. apríla 2023 (HSP/Foto: Twitter)
Redakcii Newsweek sa podarilo získať viaceré tajné dokumenty, ktoré unikli z Pentagónu pred tromi týždňami a noviny ich zverejnili prvýkrát. V dokumentoch – označených ako „tajné” a „prísne tajné” sa okrem pohľadu na stav ozbrojeného konfliktu na Ukrajine, spomína i Slovensko
Dokumenty boli pripravené riaditeľstvom pre spravodajské služby náčelníka štábu a Agentúrou obranného spravodajstva a sú to denné brífingy s najnovšími informáciami. Väčšina sa zaoberá výlučne vojnou na Ukrajine. Takmer všetky boli napísané od 27. februára do 1. marca a poskytujú jedinečný pohľad, ako americké spravodajské služby vnímajú konflikt.
Americké spravodajské služby úzkostlivo sledujú boje okolo Bakhmutu, mapujú ruské jednotky až po jednotlivé zákopy a sledujú každú elektronickú komunikáciu, od jednotlivých mobilných telefónov až po radary. Správa poukazuje na fakt, že Bakhmut pomaly padá do ruských rúk. Jeho strata bude psychickou ranou, ale mesto nie je životne dôležité pre celkovú vojnu a Spojené štáty a ich spojenci sa pozerajú do budúcnosti a sú zaneprázdnení budovaním Ukrajiny na jarnú „protiofenzívu”, ktorá sa má začať. koncom apríla.
Tajný dokument obsahuje tiež informácie o amerických silách a aktivitách. Z dokumentu vyplýva, že USA majú na Ukrajine najmenej 100 príslušníkov, z čoho vyplýva, že 100 ich je na veľvyslanectve a zaoberajú sa diplomatickými otázkami a pomocou, pričom v krajine je ďalších 14 špeciálnych operátorov z celkového počtu 97 takýchto kománd, z ktorých polovicu tvoria Briti.
Dokument tiež poskytuje prehľad o spojeneckých prieskumných operáciách nad Poľskom, Rumunskom a Čiernym morom, ktoré predstavujú kombináciu lietadiel U-2, amerických a britských zberačov signálov RC-135, pozemných detektorov pohyblivých cieľov JSTARS [Joint Surveillance Target Attack Radar System], bezpilotných lietadiel Reaper a ARTEMIS CL-650, ktoré lietajú denne. Denne sa uskutočňuje približne 110 misií stíhačiek NATO, pričom USA v tichosti lietajú so stíhačkami z leteckých základní Lask a Powidz v Poľsku.
Dokument obsahuje zmienku o nikdy predtým neodhalenom výcviku „Phoenix Strike”, ktorý prebieha vo Francúzsku, Nemecku a Holandsku pre ukrajinské špeciálne jednotky.
V tajných dokumentoch sa nachádza aj zmienka o Slovensku. Konkrétne v dokumente, ktorý popisuje zmenšujúcu sa vôľu podporovať Ukrajinu, či už znížením vlastnej vojenskej schopnosti tak konať, alebo ochabujúcej politickej vôle.
V pokračujúcej podpore Ukrajiny zo strany Európy, dokument menuje deväť krajín – Belgicko, Bulharsko, Dánsko, Grécko, Luxembursko, Lotyšsko, Portugalsko, Slovensko a Slovinsko, ktoré čelia „znižovaniu vojenských schopností alebo politickej vôle” v súvislosti s budúcim znižovaním pomoci.
Na margo zaradenia Slovenska do zoznamu krajín, ktoré čelia „znižovaniu vojenských schopností alebo politickej vôle”, je potrebné dodať, že v prípade súčasnej dočasne poverenej vládnej garnitúry sa určite nejedná o zníženie politickej vôle dodávať na Ukrajinu zbrane. Jednoducho povedané – dočasne poverený minister obrany J. Naď odlifroval už skoro všetku možnú i nemožnú vojenskú techniku na Ukrajinu a niet už čo poslať. V prípade Slovenska sa teda jedná skôr o možnosť „znižovania vojenských schopností”. Ak sa však Naď ešte raz pozorne prejde po vojenských skladoch, možno vyvráti aj toto „top secret” tvrdenie Pentagónu, keď novoobjavenú vojenskú techniku, ktorá nebude priskrutkovaná či privarená k podzemnému bunkru odlifruje opäť na Ukrajinu.