Okrem iných známych tvárí sa podujatia zúčastnili niekdajší predseda SNR František Mikloško, expodpredsedníčka vlády Katarína Tóthová, bývalý hokejista a tréner Jozef Golonka, výtvarníčka Milina Zimková, sochár Norbert Kelecsényi, kňaz Ján Košiar či novinár, pedagóg a bývalý ústredný riaditeľ STV Jozef Darmo. Akciu moderovala manželka autora, novinárka a exposlankyňa NR SR Eva Zelenayová.
Vyše stostranové dielo, doplnené o exkluzívne fotografie, uviedol do života najscestovanejší Slovák, riaditeľ cestovnej kancelárie Bubo Ľuboš Fellner. Knižka formou krátkych príbehov a glos reflektuje predovšetkým cestovateľské zážitky autorovho života i profesionálnej kariéry a v rámci nich stretnutia so zaujímavými ľuďmi.
O obsahovej pestrosti knižky svedčia titulky kapitol ako Las Vegas, Seychely, Bora Bora, Kjóto, Vďaka, súdruh prezident, Kapusta a Mrkva, Víno sa vyparilo, Vo vzduchu s Gottom, Vohľady áno, sobáš nie, Kováč verzus Mečiar, Schuster a Lolobrigida, Polnočná v Panteóne, Deň s premiérom či Skúsenosť s maláriou.
“Názov knihy napovedá, že som sa ju rozhodol na písať a vydať pri príležitosti môjho životného jubilea. Od roku 2002 ide o moju švrtú knihu. Dá sa povedať, že je takou antológiou predchádzajúcich troch – snažil som sa vybrať tie najzaujímavejšie momenty z môjho života. Vznikla v období koronavírusu – sám seba som dal do ‘tvorivej karantény’,” povedal pre portál napalete.sk Zelenay.
Ako dodal, udalosti mapuje nekompromisne pravdivo. “To, čo chýba na Slovensku, je ukázať veci také, aké naozaj boli a sú, toho sa držím. Knižka je umocnená tým, že dokumentuje dobu a ľudí autenticky a neskreslene. Nič som si nemusel vymýšľať, všetko, čo som opísal, som naozaj prežil.
Skladá sa z troch častí: mojich top 10 obľúbených destinácií, obdobie mojej dipomatickej služby a tretia chronologicky zachytáva celý môj doterajší život. Samozrejme, dôžitá je aj fotografická časť,” doplnil.
Diplomatická kariéra Rudolfa Zelenaya sa po štvrťstoročí žurnalistickej praxe začala v roku 1986 na federálnom ministertve zahraničných vecí v Prahe a absolvovaní Diplomatickej akadémie v Moskve.
Bol prvým tajomníkom československého veľvyslanectva v Bulharsku a slovenským veľvyslancom v Taliansku a Nigérii. Neskôr pôsobil ako riaditeľ Vojenskej informačnej a tlačovej agentúry Ministerstva obrany SR, riaditeľ vydavateľstva denníka Slovenská REPUBLIKA Salus i ako vysokoškolský padagóg.
Článok pôvodne vyšiel na napalete.sk