Bratislava 4. apríla 2020 (HSP/Foto: HSP)
Kultúra sa podľa umelcov a ľudí, ktorí sa pri umení živia, spamätá z vírusovej krízy ako posledná. Zo dňa na deň prišli o príjem najmä tí, ktorí v oblasti kultúry pracujú na voľnej nohe
Keď prosili vládu o pomoc, časť verejnosti protestovala. Teraz strádajú, žijú v strese a prežívajú náročné chvíle, pretože v prvom vládnom balíčku pomoci sa nenašli. Čakajú, čo prinesie nový, ktorý má ešte ministerka kultúry Natália Milanová vyrokovať. Viacerí dotknutí umelci sa k tejto téme vyjadrili v denníku SME.
Podľa organizátora festivalu Pohoda Michala Kaščáka by pomoc mala byť čo najrýchlejšia a čo najjednoduchšia, bez zbytočných formalít. Tvrdí, že nie je prívržencom závislosti umeleckej scény od politikov, ale v tomto prípade, keď ide o príjmy umelcov v tejto špeciálnej situácii, to vidí inak a pomoc štátu považuje za nevyhnutnú.
Za posledných 10 rokov sa však umelci vždy hlasno ozývali, keď vláda chystala nejaké sociálne opatrenie a kritizovali ju, že rozdáva naše peniaze, aby si kúpila jednoduchších voličov.
Keď teda Kaščák dostal túto záludnú otázku, odkiaľ ma štát na to vziať, odpovedal, že ak sa zdroje nenájdu teraz, významne narastie nezamestnanosť a znovu zamestnať desaťtisíce ľudí bude nákladnejšie. Základom je preplatenie miezd vo výške 80%. „Od toho, ako sa ako spoločenstvo postavíme k spoluobčanom závisí, ako sa z pandémie zotavíme“, uviedol Kaščák.
Spisovateľ Michal Hvorecký navrhuje garantovaný minimálny príjem na dobu určitú pre skupinu obyvateľov, ktorých postihla kríza. “Keď pomocná ruka nezasiahne bleskovo, hrozí rozpad celých štruktúr, nielen kultúrnej prevádzky. Súrne potrebujeme záchranný balíček pre kultúrne inštitúcie v centre aj v regiónoch, ako aj pre jednotlivcov,” uviedol a dodal: „Kultúra prispieva ku kritickému mysleniu, tolerancii, učí nás rozumieť druhým a sebe. Bez nej bude ešte horšie a naša demokracia bude ďalej zomierať.“
Umelcom by podľa neho pomohlo, keby sa im odpustila, či odložila platba daní a sociálneho poistenia. Riešením je bezúročná pôžička na prežitie krízy. Rezervy vidí v eurofondoch.
Umelcom určite treba pomôcť. Boli zvyknutí na nadštandardné príjmy a nie je pre nich teraz jednoduché ekonomicky fungovať. Vláda by mala prijať účinné opatrenia.
Rozdávanie peňazí umelcom však medzi také nepatrí. Aj keď to teraz niektorí navrhujú, išlo by o dehonestáciu ich osobnosti. Úplne by to mohlo oslabiť nezávislosť umelcov, ktorí si svoju slobodu a hlavne slobodu politických názorov určite nebudú chcieť dať zobrať. Doteraz boli umelci vždy v prvej línií protivládnych protestov a rôznych politických aktivít, a preto je úplne jasné, že väčšina z nich by finančnú pomoc od vlády vnímala ako oklieštenie tejto slobody a určite by ju odmietla prijať.
Každopádne, umelci nemôžu zostať bez pomoci. Vláda by mohla pouvažovať napríklad o pomoci v podobe rekvalifikačných kurzov. V súčasnej dobe sú niektoré povolania veľmi vyťažené, či už sa jedná o ľudí pracujúcich vo veľkopredajniach potravín, donáškových službách, ako aj vo výrobe a distribúcii niektorých druhov tovaru. Dá sa predpokladať, že neskôr bude rovnako vyťažený napríklad aj pomocný personál v nemocniciach. Tu vzniká pre umelcov príležitosť, pretože na tieto práce by sa dokázali ľahko rekvalifikovať.
Tiež pracujúcim v týchto dnes veľmi vyťažených odvetviach sťažuje situáciu zatvorenie škôl, keď im k ich pracovným povinnostiam pribudli aj starosti okolo svojich školopovinných detí, starosti o zabezpečenie stravy pre ne a podobne. Tu by mohli umelci tiež pomôcť.
Ministri, keď sa zamyslia, určite prídu aj na ďalšie spôsoby ako umelcom pomôcť. Vláda by však mala začať konať urýchlene, lebo rekvalifikácia trvá nejakú dobu a umelci sú už tri týždne bez zárobkov.
Pavol Novak