Kyjev 12. novembra 2023 (HSP/Washingtonpost/Foto:X/Ulfh3dnar)
Roman Červinskij, plukovník ukrajinských síl pre špeciálne operácie, bol neoddeliteľnou súčasťou drzej sabotážnej operácie, tvrdia ľudia oboznámení s plánovaním
Podľa úradníkov na Ukrajine a inde v Európe, ako aj ďalších osôb oboznámených s podrobnosťami tejto tajnej operácie, zohral v minulom roku hlavnú úlohu pri bombardovaní plynovodov Nord Stream vysoký ukrajinský vojenský dôstojník s hlbokými väzbami na spravodajské služby krajiny.
Podľa The Washington Post, úloha tohto dôstojníka poskytuje doteraz najpriamejšie dôkazy, ktoré spájajú ukrajinské vojenské a bezpečnostné vedenie s kontroverzným sabotážnym činom, ktorý vyvolal viacero trestných vyšetrovaní a ktorý predstavitelia USA a Západu označili za nebezpečný útok na európsku energetickú infraštruktúru.
Roman Červinskij, vyznamenaný 48-ročný plukovník, ktorý slúžil v ukrajinských silách pre špeciálne operácie, bol “koordinátorom” operácie Nord Stream, uviedli ľudia oboznámení s jeho úlohou, pričom údajne riadil logistiku a podporu pre šesťčlenný tím, ktorý si pod falošnou identitou prenajal plachetnicu a na umiestnenie výbušných náloží na plynovody použil hlbinné potápačské vybavenie. Dňa 26. septembra 2022 spôsobili tri výbuchy masívne úniky na plynovodoch Nord Stream 1 a 2, ktoré vedú z Ruska do Nemecka pod Baltským morom. Po útoku zostalo s blížiacou sa zimou neporušené len jedno zo štyroch plynovodných spojení siete.
Rozkazy od Zalužného
Podľa ľudí oboznámených s jeho úlohou, o ktorej sa predtým neinformovalo, Červinskij nekonal sám a operáciu neplánoval. Dôstojník prijímal rozkazy od vyššie postavených ukrajinských predstaviteľov, ktorí nakoniec podliehali generálovi Valerijovi Zalužnému, najvyššiemu ukrajinskému vojenskému dôstojníkovi, uviedli ľudia oboznámení s priebehom operácie. Pre The Washington Post hovorili pod podmienkou zachovania anonymity, aby mohli hovoriť o citlivých detailoch bombardovania, ktoré naštrbilo diplomatické vzťahy s Ukrajinou a vyvolalo námietky predstaviteľov USA.
Ukrajina uskutočnila mnoho odvážnych a tajných operácií proti ruským silám. Útok na Nord Stream sa však zameral na civilnú infraštruktúru vybudovanú na zásobovanie energiou miliónov ľudí v Európe. Zatiaľ čo ruský štátny plynárenský konglomerát Gazprom vlastní 51 % Nord Stream, západné energetické spoločnosti vrátane nemeckých, francúzskych a holandských sú partnermi a do projektu investovali miliardy. Ukrajina sa dlho sťažovala, že Nord Stream umožní Rusku obchádzať ukrajinské potrubia, čím Kyjev príde o obrovské príjmy z tranzitu.
Prostredníctvom svojho advokáta Červinskij poprel akúkoľvek úlohu pri sabotáži plynovodov. “Všetky špekulácie o mojej účasti na útoku na Nord Stream sú šírené ruskou propagandou bez akéhokoľvek základu,” uviedol Červinskij v písomnom vyhlásení pre denník The Washington Post a Der Spiegel, ktoré viedli spoločné vyšetrovanie jeho úlohy.
Hovorcovia ukrajinskej vlády neodpovedali na zoznam otázok týkajúcich sa Červinského účasti.
Podľa The Washington Post, úloha Červinského ilustruje zložitú dynamiku a vnútornú rivalitu vojnovej vlády v Kyjeve, kde sú ukrajinské spravodajské a vojenské zložky často v napätí s politickým vedením.
Od ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 slúžil Červinskij v jednotke ukrajinských síl pre špeciálne operácie a zameriaval sa na odbojovú činnosť v oblastiach krajiny okupovaných Ruskom, uviedli ľudia oboznámení s jeho úlohami. Podliehal generálmajorovi Viktorovi Hanuščakovi, skúsenému a rešpektovanému dôstojníkovi, ktorý komunikoval priamo so Zalužným.
Podľa The Washington Post, sa Červinskij hodil na to, aby pomohol uskutočniť tajnú misiu, ktorá mala zastrieť zodpovednosť Ukrajiny. Pôsobil na vysokých pozíciách vo vojenskej rozviedke krajiny, ako aj v Bezpečnostnej službe Ukrajiny, SBU, a je profesionálne aj osobne blízky kľúčovým vojenským a bezpečnostným predstaviteľom.
Pomáhal aj pri realizácii ďalších tajných operácií
V roku 2020 Červinskij dohliadal na zložitý plán, ktorého cieľom bolo nalákať bojovníkov ruskej žoldnierskej skupiny Wagner do Bieloruska s cieľom zajať ich a dopraviť na Ukrajinu, aby čelili obvineniam. Vo svojom vyhlásení pre The Post a Der Spiegel Červinskij uviedol, že “plánoval a realizoval” aj operácie na zabitie vodcov proruských separatistov na Ukrajine a na “únos svedka”, ktorý by mohol potvrdiť úlohu Ruska pri zostrelení letu Malaysia Airlines 17 nad východným Donbasom v roku 2014, pri ktorom zahynulo všetkých 298 cestujúcich a členov posádky na palube. Holandský súd vlani odsúdil dvoch Rusov a jedného Ukrajinca za vraždu v súvislosti so zostrelením lietadla, ktoré spôsobila ruská raketa zem-vzduch Buk.
Červinskij je zadržiavaný v kyjevskom väzení na základe obvinenia zo zneužitia právomocí, ktoré vyplynulo zo sprisahania s cieľom vylákať ruského pilota, aby v júli 2022 zbehol na Ukrajinu. Úrady tvrdia, že Červinskij, ktorý bol zatknutý v apríli, konal bez povolenia a že operácia prezradila súradnice ukrajinského letiska, čo vyvolalo ruský raketový útok, pri ktorom zahynul vojak a ďalších 17 osôb bolo zranených.
Hanuščak, ktorý už neslúži v silách pre špeciálne operácie, verejne vyhlásil, že operáciu schválili ozbrojené sily, a pre tento článok v The Washington Post sa odmietol vyjadriť.
Červinskij uviedol, že nie je zodpovedný za ruský útok a že pri snahe presvedčiť pilota, aby odletel na Ukrajinu a odovzdal lietadlo, konal na základe rozkazu. Svoje zatknutie a stíhanie označuje za politickú odplatu za kritiku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho administratívy.
Červinskij verejne vyhlásil, že podozrieva Andrija Jermaka, jedného z najbližších Zelenského poradcov, zo špionáže pre Rusko. Obvinil tiež Zelenského administratívu, že dostatočne nepripravila krajinu na ruskú inváziu.
“Do operácie naverbovania ruského pilota boli zapojené jednotky SBU, vzdušných síl a síl pre špeciálne operácie,” uviedol Červinskij vo svojom písomnom vyhlásení pre The Post a Der Spiegel. “Operáciu schválil hlavný veliteľ Valerij Zálužný.”
Vedel o akcii Zelenskyj?
Účasť Červinského na bombovom útoku na Nord Stream je v rozpore s tým, že Zelenskyj verejne popiera, že by sa na ňom jeho krajina podieľala. “Som prezident a podľa toho vydávam rozkazy,” povedal Zelenskyj v júnovom rozhovore pre tlač v reakcii na správu denníka The Post, že americká Ústredná spravodajská služba sa o ukrajinských plánoch dozvedela ešte pred útokom.
“Ukrajina nič také neurobila. Nikdy by som takto nekonal,” povedal Zelenskyj.
Ľudia oboznámení s operáciou Nord Stream však tvrdia, že jej cieľom bolo udržať Zelenského mimo hry.
“Všetci, ktorí sa podieľali na plánovaní a realizácii, podliehali priamo (šéfovi obrany) Zalužnému, takže Zelenskyj by o tom nevedel,” uvádza sa v spravodajských správach, ktoré získala CIA a ktoré údajne zdieľal Jack Teixeira, člen Massachusettskej národnej leteckej gardy, na chatovacej platforme Discord. Úradníci vo viacerých krajinách súkromne uviedli, že sú presvedčení, že Zelenskyj osobne útok na Nord Stream neschválil.
Aj ďalšie tajné ukrajinské operácie namierené proti ruským silám, vrátane tej s ruským lietadlom, boli navrhnuté tak, aby obišli ukrajinského prezidenta, uviedli ľudia oboznámení s ich plánovaním pre The Post.
Červinskij obvinil Jermaka a niekoľkých ďalších Zelenského poradcov zo zmarenia plánu v roku 2020 na zajatie Vagnerových bojovníkov po ich ceste do Bieloruska. Táto operácia zlyhala, uviedol Červinskij v rozhovore pre tlač v roku 2021, pretože došlo k úniku informácií zo Zelenského vnútorného kruhu.
“Nie je to len jeden ‘krtko’ [v Zelenského administratíve], je to skupina ľudí,” povedal Červinský a menoval Jermaka, ako aj ďalších dvoch Zelenského poradcov. Obvinil predstaviteľov administratívy, že sa “boja spochybniť Rusko”.
Americkí predstavitelia občas súkromne pokarhali ukrajinských spravodajských a vojenských predstaviteľov za útoky, ktoré by mohli vyprovokovať Rusko k eskalácii vojny na Ukrajine. Podľa The Washington Post, znepokojenie Washingtonu však Kyjev vždy neodradilo.
V júni 2022 získala holandská vojenská spravodajská služba MIVD informácie, že Ukrajina možno plánuje útok na Nord Stream. Podľa ľudí oboznámených s týmito rozhovormi úradníci CIA prostredníctvom sprostredkovateľa Zalužnému tlmočili, že Spojené štáty sú proti takejto operácii.
Podľa The Washington Post, sa americkí predstavitelia domnievali, že útok bol odvolaný. Ukázalo sa však, že bol len odložený na o tri mesiace neskôr, pričom sa použil iný východiskový bod, ako sa pôvodne plánovalo. Kľúčové prvky plánu vrátane počtu ľudí v atentátnickom tíme, ako aj použitia prenajatého člna, potápačského vybavenia a falošných identít zostali nezmenené.
V júnovom rozhovore pre The Post Zalužný povedal, že CIA sa ho nikdy priamo nepýtala na žiadny útok na Nord Stream. Uviedol, že po výbuchoch, v septembri 2022, mu telefonoval generál Mark A. Milley, vtedajší predseda Zboru náčelníkov štábov. “Spýtal sa ma: ‘Mali ste s tým niečo spoločné? Odpovedal som: ‘Nie.’ Plánuje sa veľa operácií, veľa operácií prebieha, ale my s tým nemáme nič spoločné, vôbec nič.”
Zalužnyj v rozhovore naznačil, že ruskí propagandisti sa snažili spojiť jeho a ukrajinskú armádu s touto operáciou.
Holandská vojenská spravodajská služba tiež informovala Američanov, že Ukrajinci plánovali útok na ďalší ropovod v Čiernom mori s názvom TurkStream. Nie je jasné, prečo sa táto operácia nikdy neuskutočnila. V októbri 2022 ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že bezpečnostné služby jeho krajiny zabránili ukrajinskému útoku na TurkStream. Ruské orgány však poskytli len málo podrobností a nie je známe, že by v súvislosti s údajným sprisahaním niekoho obvinili.
Ruská tlačová agentúra Tass uviedla: “Je známe, že útok naplánoval agent Bezpečnostnej služby Ukrajiny (SBU) na príkaz ukrajinských špeciálnych služieb.”
Niektorí z tých, ktorí opísali Červinského účasť na útoku na Nord Stream, obhajovali spravodajského veterána, že konal v najlepšom záujme Ukrajiny. Tvrdili, že bombardovanie plynovodov pomohlo zabrániť Rusku naplniť svoju pokladnicu z predaja zemného plynu a pripravilo Putina o možnosť využiť tok zemného plynu na politický vplyv.
Podľa The Washington Post, ruský vodca ukázal, že je ochotný použiť energiu ako nástroj odvety. Takmer mesiac pred výbuchmi Gazprom zastavil tok v plynovode Nord Stream 1, niekoľko hodín po tom, ako skupina siedmich priemyselných krajín oznámila pripravovaný cenový strop na ruskú ropu, čo malo spôsobiť škrt cez pokladnicu Kremľa.
Nemecká vláda zadržala konečné povolenie plynovodu Nord Stream 2 niekoľko dní pred tým, ako Rusko napadlo Ukrajinu, po mesiacoch nátlaku zo strany Washingtonu. Nemecko pred vojnou získavalo polovicu zemného plynu z Ruska a dlho obhajovalo projekt Nord Stream napriek odporu ostatných európskych spojencov.
Červinského priaznivci sa objavili na súde, aby ho obhajovali; niekoľko z nich malo na sebe tričko s jeho tvárou a hashtagom #FREECHERVINSKY. Pre niektorých je symbolom ochoty ukrajinskej armády robiť ťažké rozhodnutia v boji o prežitie krajiny.
Vo svojom vyhlásení Červinskij uviedol: “Celý svoj život som zasvätil obrane Ukrajiny.” Obvinenia proti nemu súvisiace s operáciou ruského lietadla označil za “nepodložené a za vlasy pritiahnuté, čo určite dokážem na súde”.