Medvedcuk

NAŽIVO

Hokejisti HK Spišská Nová Ves v nedeľňajšom 37. kole Tipos extraligy otočili zápas na ľade HK Dukla Ingema Michalovce, v ktorom prehrávali už 0:3, no nakoniec sa tešili z víťazstva 4:3 po predĺžení. Pripísali si druhý triumf za sebou a na vedúce Košice, ktoré doma zdolali Poprad 4:3 po predĺžení a nájazdoch, strácajú dva body.

HK Dukla Ingema Michalovce - HK Spišská Nová Ves
Na snímke vľavo Adam Rockwood a vpravo Patrik Gabriel (obaja Michalovce), uprostred Oleksij Myklucha (HK Spišská Nová Ves) počas zápasu 37. kola hokejovej Tipos extraligy HK Dukla Ingema Michalovce – HK Spišská Nová Ves / Foto: TASR-Roman Hanc
Čítať viac | Včera 20:20

Americkí meteorológovia v nedeľu opäť varujú pred silnými poryvmi vetra v meste Los Angeles, ktoré už niekoľko dní sužujú rozsiahle požiare.

Včera 20:10

Súčasný chorvátsky prezident Zoran Milanovič bol opätovne zvolený do funkcie hlavy štátu. V nedeľňajšom druhom kole volieb s prehľadom zvíťazil nad Draganom Primoracom, vyplýva z odhadov.

Včera 20:10

Novozvolený americký prezident Donald Trump v nedeľu zostril svoju kritiku postupu štátu Kalifornia v súvislosti s lesnými požiarmi v okolí mesta Los Angeles, zatiaľ čo tamojší guvernér ho vyzval, aby sa prišiel osobne pozrieť na vzniknuté škody.

Včera 20:09

Najmenej traja ľudia zahynuli a 27 ďalších utrpelo zranenia pri nehode autobusu, ku ktorej došlo na ruskými silami okupovanom východe Ukrajiny, oznámili v nedeľu ruské úrady.

Včera 19:27

Líderka nemeckej opozičnej strany Aliancia Sahry Wagenknechtovej (BSW) v nedeľu vyzvala na obnovenie dodávok ruského zemného plynu.

Včera 19:24

Väčšina účastníkov referenda o veternej energii v rakúskej spolkovej krajine Korutánsko sa v nedeľu vyslovila za zákaz veterných turbín.

Včera 19:24

Alternatíva pre Nemecko (AfD) odhlasovala v nedeľu výmenu svojej kontroverznej mládežníckej organizácie, ktorú spravodajské služby klasifikujú ako pravicovo-extrémistickú skupinu, za novú.

Včera 17:41

Švédsko prispeje k posilneniu prítomnosti NATO v Baltickom mori až tromi vojenskými loďami. Účelom zvýšenej prítomnosti je snaha zamedziť sabotážam podmorskej infraštruktúry, uviedla v nedeľu švédska vláda.

Včera 17:41

V roku 2024 Čína vyviezla do zahraničia približne 400.000 ojazdených automobilov, čo je o 45 % viac ako v predchádzajúcom roku. Zároveň ide o najvyššie číslo v histórii takýchto dodávok, napísal v nedeľu japonský denník Nikkei, ktorý analyzoval údaje o čínskom exporte.

Včera 17:40

Demolácia veterných turbín v Nemecku by spôsobila veľké hospodárske škody. Varovanie zverejnilo v nedeľu Spolkové združenie pre veternú energiu na mori (Bundesverband Windenergie Offshore, BWO) v reakcii na vyjadrenia šéfky opozičnej strany Aliancia pre Nemecko (AfD).

veterné turbíny
Na archívnej snímke z 18. júla 2024 veterné turbíny v meste Bützow v spolkovej krajine Meklenbursko-Predpomoransko na severe Nemecka / Foto: TASR/DPA-Jens BĂĽttner
Včera 17:26

Predstavenstvo spoločnosti Apple odporučilo investorom hlasovať proti návrhu časti akcionárov na zrušenie jej programov v oblasti diverzity, rovnosti a inklúzie (DEI).

Včera 16:33

Švédsky premiér Ulf Kristersson v nedeľu vyhlásil, že jeho krajina nie je vo vojne, ale nežije ani v mierových časoch, pričom poukázal na hybridné útoky, podozrenie zo sabotáže v Baltskom mori a zástupnú vojnu.

Ulf Kristersson
Na archívnej snímke zo 17. decembra 2024 švédsky premiér Ulf Kristersson / Foto: TASR/AP-Sergei Grits
Včera 16:32

Tri obete na životoch si v nedeľu vyžiadal zosuv lavíny v severotalianskom regióne Piemont.

Včera 16:29

Smrteľná nehoda autobusu, pri ktorej v sobotu na diaľnici na severovýchode Nemecka zahynuli dvaja ľudia a ďalších 11 sa zranilo, je vyšetrovaná ako nehoda spojená s počasím, uviedla v nedeľu nemecká polícia.

Nemecko Autobus Nehoda
Na snímke príslušníci záchranných zložiek zasahujú pri nehode autobusu spoločnosti Flixbus na diaľnici A11 v spolkovej krajine Brandenbursko na severovýchode Nemecka v sobotu 11. januára 2025 / Foto: TASR/AP-Michael Ukas/dpa via AP
Včera 16:29

Priame letové spojenie medzi talianskou metropolou Rím a líbyjským hlavným mestom Tripolis obnovili v nedeľu prvýkrát po desiatich rokoch. Podľa talianskeho ministerstva zahraničných vecí ide o “koncentrované úsilie” o posilnenie väzieb so svojou bývalou kolóniou Líbyou.

Včera 16:28

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková varovala v nedeľu pred dôsledkami zredukovania finančnej pomoci určenej na dodávky zbraní pre Ukrajinu zo strany Nemecka.

Včera 16:28

Najmenej 15 obetí a 67 zranených, z toho 40 vážne, si vyžiadal v sobotu výbuch čerpacej stanice v centrálnej časti Jemenu, po ktorom vypukol veľký požiar. V nedeľu to uviedli predstavitelia jemenského rezortu zdravotníctva ovládaného húsíjmi.

Včera 16:26

V nedeľu do Krasnodarskej oblasti na juhu Ruska dorazil krízový štáb, ktorého úlohou je riešiť únik ropy z dvoch ruských tankerov, ktoré pred mesiacom v Kerčskom prielive poškodila búrka.

Včera 16:09
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Ukrajinský syndróm. Anatómia modernej vojenskej konfrontácie – prvý rozhovor s Medvedčukom

Portál Izvestija uverejnil článok Viktora Medvedčuka, predsedu politickej rady na Ukrajine Zelenským zakázanej Opozičnej strany za život, ktorý vám v skrátenej verzii prinášame vrátane komentára ukrajinského portálu Strana.ua. Ukrajinská Verchovna rada 13. januára, teda ešte pred konfliktom, zbavila Medvedčuka, Kozaka, Derkača a Kuzmina mandátov poslancov.

Medvedcuk
Na snímke predseda politickej Opozičnej strany za život Viktor Medvedčuk
❚❚
.

Ak počúvate mnohých západných politikov, vôbec nemôžete pochopiť význam a mechanizmy konfliktu na súčasnej Ukrajine. Americký prezident Biden popiera akúkoľvek priamu účasť americkej armády v konflikte, ale zároveň na každom rohu informuje, že USA dodávajú zbrane v hodnote miliárd dolárov. Ak sa na vojenské potreby Ukrajiny vynakladajú miliardy dolárov, zdá sa, že ukrajinské záujmy sú pre USA mimoriadne dôležité. Ale ak tam americká armáda nechce bojovať, potom možno nie je až taká dôležitá. A čo potom znamenajú tie dodávky v hodnote niekoľkých miliárd dolárov? Bezdôvodná pomoc? Výnosné podnikanie? Investícia? Nejaká politická kalkulácia? Neexistujú jasné odpovede, len hmla.

Alebo nedávne odhalenia bývalej nemeckej kancelárky Merkelovej, že dohody z Minska boli pre Ukrajinu len odkladom, z čoho vyplýva, že žiadny mier ani neplánovali nastoliť. Potom sa ukázalo, že Rusko bolo oklamané. Ale za akým účelom? Chrániť Ukrajinu alebo vyprovokovať útok na ňu? Začnime teda našu analýzu od počiatku udalostí.

 

.
Ako sa skončila studená vojna?

Začiatok každej novej vojny sa zvyčajne odvíja od konca tej predchádzajúcej. Ukrajinskému konfliktu predchádzala studená vojna. Odpoveď na otázku, ako sa vlastne skončila, nás priblíži k pochopeniu významu súčasného konfliktu, ktorý sa neobmedzuje len na Ukrajinu, ale zasahuje mnohé krajiny. Faktom je, že západné a postsovietske krajiny, predovšetkým Rusko, vnímajú výsledky tejto vojny odlišne.

Západ si jednoznačne pripisuje víťazstvo v tejto vojne, zatiaľ čo Rusko je považované za porazeného. A keďže Rusko bolo údajne porazenou stranou, územie bývalého Sovietskeho zväzu a socialistického tábora sa stalo legitímnou korisťou Spojených štátov a NATO, ktoré na princípe „beda porazeným“ preberá Západ. Preto je podľa nich Ukrajina územím vplyvu USA, NATO a nie Ruska. Preto sú všetky pretenzie Ruska na akýkoľvek vplyv na ukrajinskú politiku a na obranu jeho záujmov v tomto regióne „neopodstatnené“, a je to považované za jasný útok na záujmy USA a NATO. „Na svet sa už nemusíme pozerať cez prizmu vzťahov medzi Východom a Západom. Studená vojna sa skončila,“ vyhlásila Margaret Thatcherová začiatkom 90. rokov. To znamená, že pozícia Ruska na východe už nie je dôležitá. Existuje jeden vektor, jeden pán sveta, jeden víťaz.

Rusko sa na tento proces pozeralo úplne inak. V žiadnom prípade sa nepovažovalo za porazeného. Demokratické reformy v politike a hospodárstve viedli k ukončeniu studenej vojny v Rusku a vojenskú konfrontáciu nahradil obchod a integrácia so Západom. Ak sa teda váš bývalý nepriateľ stal vaším priateľom, nie je to víťazstvo? Cieľom ZSSR a neskôr Ruskej federácie nebolo vyhrať studenú vojnu, ale dostať sa z vojenskej konfrontácie medzi Východom a Západom, ktorá sa mohla skončiť jadrovou katastrofou. Moskva spolu s Washingtonom našla toto východisko a dosiahla ho ani nie tak pre svoje vlastné dobro, ale pre dobro sveta.

Pri odchode nešlo o ovládnutie Východu Západom alebo o hospodárske, právne a kultúrne podmanenie postsovietskeho priestoru. Išlo o rovnocennú spoluprácu a spoločné budovanie novej politickej a hospodárskej reality. Takže jasne vidíme dva prístupy ku koncu studenej vojny: triumf víťazov na jednej strane a budovanie nového sveta, civilizácie, na strane druhej. Na základe týchto prístupov sa následne odvíjali udalosti.

 

.
Nový svet alebo nové kolónie Západu?

V roku 1991 sa rozpadol Sovietsky zväz, ale zároveň sa začala rozširovať Európska únia, do ktorej postsovietsky priestor vrátane Ruska vkladal veľké nádeje. Zdalo sa, že vzniká nový svet, nový nadnárodný útvar a nový obrat v dejinách európskej civilizácie. Rusko sa spolu s ďalšími krajinami bývalého socialistického tábora a ZSSR v budúcnosti videlo ako rovnocenný člen tejto únii a vypracovávala sa doktrína „Európa od Lisabonu po Vladivostok“.

V tejto situácii Rusko víta nielen zjednotenie Nemecka, ale aj vstup svojich bývalých spojencov a dokonca aj bývalých republík ZSSR do EÚ. Pre Rusko bola v 90. rokoch 20. storočia na prvom mieste hospodárska integrácia so Západom, ktorú Moskva považovala za kľúč k svojmu úspechu ako moderného štátu. Ruské vedenie zároveň nemalo osobitnú snahu pripútať k sebe bývalé sovietske republiky vrátane Ukrajiny. Väčšina sovietskych republík existovala z dotácií z centra, t. j. z Ruska. Vedenie týchto krajín ich priateľsky potľapkávalo po pleci, ale Rusko sa snažilo čo najskôr zbaviť ich ekonomického bremena.

Rusko sa začalo integrovať do európskeho trhu rýchlejšie ako Ukrajina. Veď Rusko malo obrovské množstvo energetických zdrojov, po ktorých bol v Európe dopyt, zatiaľ čo Ukrajina, naopak, nebola schopná nakupovať energetické zdroje za európske ceny. Nezávislosť Ukrajiny by sa možno skončila hospodárskym kolapsom, keby nebolo juhovýchodu, kde sa teraz odohrávajú prudké boje. Juhovýchod Ukrajiny sa svojimi obrovskými výrobnými kapacitami a rozvinutým priemyslom zaradil do medzinárodnej deľby práce. Nie je zvykom to hovoriť, ale v 90. rokoch to bol práve rusky hovoriaci juhovýchod, ktorý zachránil hospodársku a s ňou aj politickú nezávislosť Ukrajiny.

Venujme teraz pozornosť niečomu inému: od 90. rokov minulého storočia sa v Európe a na jej hraniciach začal objavovať rad vážnych etnických konfliktov a vojen, do ktorých boli zapojené milióny ľudí. Pred rokom 1991 tu nebolo toľko etnických stretov. To všetko viedlo k rozpadu Juhoslávie, strate integrity Gruzínska, Moldavska a Sýrie. Z hľadiska paradigmy európskeho zjednotenia to postrádalo zmysel. Veď cieľom tohto zjednotenia nebolo rozbiť Európu na množstvo malých štátov, ale vytvoriť obrovský nadnárodný zväzok národov, pričom tieto národy nemali navzájom bojovať, vytvárať nové hranice, ale naopak mali budovať nový spoločný svet. Čo je na tom zlé? Teda ak vychádzame z koncepcie, ktorú predtým zastávalo Rusko. Ale ak vychádzame z koncepcie víťazstva Západu v studenej vojne, etnické konflikty mali úplne iný význam. A tento význam bol vyslovený mnohokrát – napríklad na zasadnutí Zboru náčelníkov štábov 24. októbra 1995 americký prezident Bill Clinton povedal: „Pomocou chýb sovietskej diplomacie, prílišnej sebadôvere Gorbačova a jeho vnútorného kruhu, vrátane tých, ktorí otvorene zaujali proamerický postoj, sme dosiahli to, čo chcel prezident Truman urobiť Sovietskemu zväzu atómovou bombou“.

Z toho môžeme usúdiť, že nie všetci západní politici chceli vytvoriť nový a spravodlivý svet. Ich úlohou bolo zničiť nepriateľa – ZSSR, Juhosláviu a ďalšie krajiny. A v tomto svetle je vyostrovanie medzietnických konfliktov celkom logické, oslabujú nepriateľa a v prípade víťazstva pomáhajú rozkúskovať jeho krajinu, aby ju víťaz ľahko absorboval.

.

Za takýchto okolností je skutočný stav vecí nepodstatný. Situácia je zámerne rozkolísaná. Príslušníci národnostnej menšiny žijúci kompaktne v určitých častiach krajiny sú vyhlásení za separatistov a hrozbu pre štát. Táto taktika je známa už od staroveku a používal ju už staroveký Rím. Ale teraz sa už nehovorí o budovaní novej otrokárskej ríše, však? Alebo je to tak a napríklad vo Washingtone sa postsovietsky priestor považuje za akési provincie veľkého impéria, ktoré už majú svoju metropolu a treba ich chrániť pred vpádmi barbarov, ktorí sa nechcú tomuto impériu podriadiť?

Máme teda dve politické stratégie: hospodársku a politickú integráciu krajín, ktorá uprednostňuje vzájomné zisky, a prevzatie jednej krajiny inou, ktorá neberie do úvahy záujmy cieľových krajín. A tieto krajiny môžu byť rozkúskované, vyhlásené za vyvrheľov a dobyté.

Pokiaľ ide o Ruskú federáciu, v čase, keď sa dostáva z krízy spôsobenej dramatickou zmenou politického a hospodárskeho kurzu, je čoraz viac konfrontovaná s jasnou snahou oslabiť ju, ponížiť a znevýhodniť, čoraz častejšie je vyhlasovaná za darebácky štát, a to napriek tomu, že jej hospodársky potenciál rastie. Rast ekonomického potenciálu by mal zvýšiť vplyv krajiny, čo by mal západný svet privítať. Deje sa však pravý opak. Vplyv Ruska nielenže nie je vítaný, ale je vyhlásený za nesprávny, zločinecký a skorumpovaný.

Tu by sme to mali upresniť. Rusko si teda berie príklad zo západnej demokracie, uskutočňuje reformy a začína sa integrovať do západného sveta. Z hľadiska budovania spoločného európskeho domova by sme to mali privítať a podporiť. Európa získa mierového a hospodársky bohatého partnera, jeho trhy, jeho zdroje, čo ju nepochybne rádovo posilní. Ak sa však riadime koloniálnym myslením, nemôžeme predsa tolerovať hospodársky rast a autonómiu vzdialenej kolónie. Provincie nesmú finančne, politicky ani kultúrne predbehnúť metropolu.

Je tu EÚ, ktorá sa zapojila do budovania novej hospodárskej reality. A potom je tu NATO, založené v roku 1949, ktoré konfrontovalo východ, predovšetkým ZSSR, s Ruskom. Pripomeňme si slová prvého generálneho tajomníka NATO Hastingsa Ismaya: „NATO vzniklo s cieľom udržať Sovietsky zväz mimo (Európy), Američanov vo vnútri a Nemcov v podriadenom postavení“ (Purpose of NATO was to keep the Soviet Union out, the Americans in, and the Germans down). To znamená, že ideológiou NATO sú Spojené štáty v Európe, a to v dominantnom postavení, a Rusko mimo nej.

A ako to malo vnímať Rusko? Napokon, ono poctivo ukončilo studenú vojnu, ale Spojené štáty a NATO zjavne nie. Ukázalo sa, že spojenectvo so Západom, ktoré sa pripravovalo, nebolo na báze rovnosti, ale na báze ekonomického a politického pohltenia Ruska. Preto Moskva požadovala, aby sa prestali približovať k ruským hraniciam a aby prehodnotili svoje pozície a dohody. A následne vidíme, že koncepcia NATO nielenže zničila integráciu Ruska do Európy, ale aj ukončila jej rozširovanie a rozvoj.

 

Rusko a Ukrajina – tragédia vzťahov

Prejdime od všeobecného obrazu k vzťahom medzi Ruskom a Ukrajinou. Začnime tým, že vzťahy medzi týmito krajinami majú svoju špecifickú históriu. Tieto vzťahy sú užšie ako vzťahy medzi Anglickom a Škótskom alebo medzi severnými a južnými štátmi. Ukrajina je súčasťou Ruska už viac ako 300 rokov, čo ovplyvnilo jej kultúru, etnické zloženie a mentalitu. V roku 1991 získala Ukrajina nezávislosť nie ako výsledok národnooslobodzovacieho boja, ale po dohode s Moskvou. Nová ekonomická a politická realita prinútila ruskú elitu nielen udeliť Ukrajine nezávislosť, ale aj na ňu tlačiť. V tom čase nikto nevidel ozbrojený stret medzi dvoma novými štátmi ani v tých najhorších nočných morách. Ukrajinci vnímali Rusko ako priateľskú mocnosť a ruský ľud ako bratský a sympatie boli vzájomné.

V Rusku vo vzťahu k Ukrajine už dlho prevládala koncepcia „ďalšieho Ruska“, ktorá naznačovala oveľa užší vzťah ako napríklad medzi Britániou a Kanadou. V každodennom živote bolo populárne príslovie: „Máme tých istých ľudí, ale rôzne štáty“. Ukrajinci aj Rusi sa veľmi zaujímali o politický život svojich susedov, na čo sa možno opýtať napríklad aj súčasného ukrajinského prezidenta Zelenského, ktorý sa živil politickou satirou, zvyčajne týkajúcou sa politiky oboch krajín.

Práve príklad Ukrajiny však jasne ukazuje, ako bola koncepcia vytvorenia spoločného politického a hospodárskeho priestoru porazená koncepciou vytlačenia Ruska z Európy. Od prvého Majdanu v roku 2005 Ukrajina budovala protiruskú politiku na úrovni štátnej ideológie. Zároveň bolo jasne vidieť, že táto politika má podobu studenej vojny. To znamená, že Ukrajinci boli psychologicky nastavení proti Rusom podporou niektorých politikov, zmenami vo vzdelávacom programe, kultúre a celonárodnom mediálnom vysielaní. A všetko sa to dialo pod zámienkou demokratických reforiem, pozitívnych zmien podporovaných rôznymi západnými a medzinárodnými organizáciami.

.

Bolo ťažké nazvať to demokratickým procesom. Bol to jednoducho diktát prozápadných síl v politike, v médiách, v hospodárstve a v občianskej spoločnosti. Západná demokracia bola nastolená úplne nedemokratickými prostriedkami. A dnes je otázka dôležitejšia ako kedykoľvek predtým: je ukrajinský politický režim demokraciou?

Vnútri samotnej Ukrajiny od roku 1991 existovali dve krajiny – jedna ako Antirusko a druhá ako druhé Rusko. Jedna si nevedela predstaviť svoju existenciu bez Ruska a tá druhá s Ruskom. Takéto rozdelenie však bolo umelé. Ukrajina bola väčšinu svojej histórie spojená s Ruskom a je s ním kultúrne a mentálne spätá.

Integrácia s Ruskom je jednoznačne diktovaná ekonomikou. Veď ak je v blízkosti taký obrovský trh a zdroje, len veľmi neschopný režim to nedokáže využiť, nieto ešte zablokovať. Protiruské nálady priniesli Ukrajine len smútok a chudobu. Preto všetky prozápadné nacionalistické hnutia vedome či nevedome prinášajú ukrajinskému ľudu chudobu a biedu.

Už sme spomenuli, že práve juhovýchod pomohol krajine začleniť sa do globálnej deľby práce prostredníctvom svojej výroby. Ukázalo sa, že východ, veľký ruskojazyčný región, bol pre krajinu hlavným zdrojom valuty. To samozrejme nemohlo neovplyvniť politické zastúpenie v ukrajinskej vláde. Juhovýchod mal viac ľudských aj finančných zdrojov, čo nijako nezapadalo do prozápadného obrazu Ukrajiny. Žili tam príliš hrdí, príliš slobodní a príliš bohatí ľudia.

Prvý aj druhý Majdan boli namierené proti Viktorovi Janukovyčovi, bývalému doneckému gubernátorovi, lídrovi Donbasu a nenacionalistickým centristickým politickým silám. Volebná podpora týchto síl bola veľmi výrazná; Ukrajina už veľmi dlho nechcela byť protiruská. Prezident Juščenko, ktorý prišiel na vlne prvého Majdanu, veľmi rýchlo stratil dôveru ľudí, najmä kvôli svojej protiruskej politike.

.

A potom je tu zaujímavý trend v ukrajinskej politike. Voľby po druhom Majdane vyhráva prezident Porošenko, ktorý sľubuje mier s Ruskom do jedného týždňa. To znamená, že bol zvolený ako prezident mieru. Stal sa však vojnovým prezidentom, nedokázal implementovať minské dohody a ďalšie voľby s prehľadom prehral. Po ňom nastúpil Volodymyr Zelenskyj, ktorý tiež sľuboval mier, ale stal sa zosobnením vojny. To znamená, že ukrajinskému ľudu sa sľubuje mier, ale potom je oklamaný. Druhý ukrajinský líder, ktorý sa dostal k moci s rétorikou mierotvorca, teraz zastáva mimoriadne radikálny postoj. Keby mal takýto postoj na začiatku volebnej kampane, nikto by ho nezvolil.

Teraz sa vrátime k celkovej koncepcii tohto článku. Ak niekto hovorí, že vybuduje nový svet so svojimi susedmi, ale jednoducho presadzuje svoje záujmy bez ohľadu na čokoľvek, dokonca aj na vojnu, dokonca aj na jadrovú vojnu, potom zrejme nič nevybuduje. Takto sa správal bývalý ukrajinský prezident Porošenko, takto sa správa súčasný prezident Zelenskyj, ale nielen oni. Takto sa správa vedenie NATO a mnohí americkí a európski politici.

Pred ozbrojeným stretom Zelenskyj jednoducho potláčal akúkoľvek opozíciu presadzovaním záujmov svojej strany, žiadny mier nevytváral. Na Ukrajine boli politici, novinári a sociálni aktivisti, ktorí hovorili o mieri a dobrých susedských vzťahoch s Ruskom, pred vojenským stretom potlačení, ich médiá boli bez akéhokoľvek právneho základu zatvorené a ich majetok bol rozkradnutý. Keď ukrajinskej vláde vytýkali porušovanie zásad právneho štátu a slobody prejavu, odpoveďou bolo, že tí, čo presadzujú mier sú „zbierkou zradcov a propagandistov“. A demokratický Západ bol s touto odpoveďou spokojný.

V skutočnosti však situácia nebola taká jednoduchá a rovná. „Zradcovia a propagandisti“ predstavovali v parlamente nielen leví podiel voličov, ale aj základ hospodárskeho potenciálu krajiny. Úder tak smeroval nielen na demokraciu, ale aj na blaho občanov. Zelenského politika viedla k masovému odchodu z Ukrajiny kvôli ekonomickým a sociálnym podmienkam, represiám a politickému prenasledovaniu. Medzi nimi je množstvo ukrajinských politikov, novinárov, podnikateľov, kultúrnych činiteľov a členov cirkvi, ktorí pre túto krajinu veľa urobili. Týchto ľudí ukrajinské orgány vylúčili z politiky a verejného života, hoci na svoje postavenie majú minimálne rovnaké právo ako Zelenskyj a jeho tím.

Obchod na juhovýchode je do veľkej miery spojený s Ruskom a jeho záujmami, takže konflikt už nie je čisto vnútornou záležitosťou. Rusko muselo chrániť nielen svoje hospodárske záujmy, ale aj svoju medzinárodnú česť a dôstojnosť, čo mu bolo, ako sme ukázali vyššie, systematicky upierané. A nebolo nikoho, kto by situáciu riešil. Ukrajinci presadzujúci mier boli vyhlásení za zradcov a moci sa chopili vojnoví štváči. Konflikt sa posunul ďalej a stal sa medzinárodným.

.

Zdá sa, že ešte stále existuje európska politika, ktorá však masívne podporuje Zelenského a ťahá Európu do vojny a vlastnej hospodárskej krízy. Teraz to už nie je Európa, kto učí Ukrajinu politike, ale Ukrajina učí Európu, ako dospieť k hospodárskej recesii a chudobe prostredníctvom politiky nenávisti a neústupnosti. Ak bude Európa pokračovať v tejto politike, bude zatiahnutá do vojny, možno aj jadrovej.

Teraz sa vráťme na začiatok. Studená vojna sa skončila politickým rozhodnutím vybudovať nový svet bez vojen. Je dobre viditeľné, že takýto svet sa nepodarilo vybudovať, že súčasná svetová politika sa vrátila tam, kde sa začalo uvoľňovanie napätia – détente. A teraz sú len dve možnosti: skĺznuť do svetovej vojny a jadrového konfliktu alebo znovu začať proces uvoľňovania, pri ktorom sa musia zohľadniť záujmy všetkých strán. Na to však treba politicky uznať, že Rusko má záujmy, ktoré treba zohľadniť pri budovaní nového procesu uvoľňovania. A čo je najdôležitejšie, hrať férovo, nikoho nepodvádzať a nesnažiť sa profitovať z krvi iných ľudí. Ak však svetový politický systém nie je schopný elementárnej slušnosti, je zaslepený pýchou a vlastnými obchodnými záujmami, čakajú nás ešte ťažšie časy.

Ukrajinský konflikt sa buď ešte viac rozrastie a rozšíri sa do Európy a ďalších krajín, alebo sa lokalizuje a vyrieši. Ale ako sa to dá vyriešiť, keď na Ukrajine dominujú podporovatelia vojny, ktorí podnecujú vojnovú hystériu, ktorá sa už rozšírila za hranice krajiny, a Západ ju z nejakého dôvodu tvrdohlavo nazýva demokraciou? A títo podporovatelia vojny donekonečna vyhlasujú, že nepotrebujú mier a potrebujú viac zbraní a peňazí na vojnu. Títo ľudia postavili svoju politiku a podnikanie na vojne a výrazne si tým zvýšili medzinárodný rating. V Európe a Spojených štátoch sa stretávajú s potleskom, nemožno im klásť nepríjemné otázky a nemožno spochybňovať ich úprimnosť a pravdivosť. Ukrajinskí podporovatelia vojny získavajú jeden triumf za druhým, pričom vojenský prielom nie je na dohľad.

Naopak stúpenci mieru na Ukrajine sa netešia priazni ani v Európe, ani v USA. To je výrečný dôkaz toho, že väčšina amerických a európskych politikov nechce pre Ukrajinu mier. To však neznamená, že Ukrajinci nechcú mier a že Zelenského vojenský triumf je pre nich dôležitejší ako ich vlastné životy a zničené domovy. Ide jednoducho o to, že tí, ktorí sa zasadzovali za mier, boli na príkaz Západu klamaní, zastrašovaní a utláčaní. Ukrajinskí zástancovia mieru jednoducho nezapadali do západnej demokracie.

A tu sa vynára otázka: ak stúpenci mieru a občianskeho dialógu nezapadajú do nejakej demokracie, je to vôbec demokracia? A možno by Ukrajinci mali začať budovať vlastnú demokraciu, aby zachránili svoju krajinu a otvorili vlastný občiansky dialóg bez západných manipulátorov, ktorých výsledkom je škodlivé a deštruktívne riadenie. Ak Západ nechce počúvať iný názor Ukrajiny, je to jeho vec, ale pre Ukrajinu je tento názor dôležitý a potrebný, inak sa táto nočná mora nikdy neskončí. Preto je potrebné vytvoriť politické hnutie tých, ktorí sa nevzdali, ktorí sa nezriekli svojho presvedčenia pod hrozbou smrti a väzenia, ktorí nechcú, aby sa ich krajina stala miestom geopolitických bojov. Svet potrebuje počuť takýchto ľudí, bez ohľadu na to, ako veľmi Západ presadzuje svoj monopol na pravdu. Situácia na Ukrajine je katastrofálne zložitá a nebezpečná, ale to nemá nič spoločné s tým, čo Zelenskyj každý deň tvrdí.

Článkom Viktora Medvedčuka, ktorý prvýkrát od výmeny zajatcov, ktorá ho priviedla do Ruska, vystúpil na verejnosti v novinách Izvestija sa zaoberá aj ukrajiný portál Strana.ua v článku „Projekt ruský Guaidó“. Juan Guaidó bol vodca venezuelskej opozície, ktorého západné krajiny kedysi uznali za „legitímneho vládcu“ krajiny podobne ako Bielorusku Svetlanu Tichanovskú, ktorú v roku 2020 Západ akceptoval prakticky ako hlavu štátu. Za hlavnú myšlienku článku portál označil výzvu na vytvorenie nového ukrajinského politického hnutia stúpencov mieru a tých, ktorí nechcú, aby sa ich krajina stala miestom geopolitických sporov. V ruskej blogosfére bola táto výzva údajne interpretovaná ako Medvedčukov návrh na vytvorenie „exilovej vlády Ukrajiny“, ktorú by viedol on sám, a vyvolala prinajmenšom zmiešané reakcie. Variant, že ruské vedenie bude chcieť hrať takúto hru, však teoreticky existuje. A nie je to len kvôli Medvedčukovmu blízkemu vzťahu s Putinom, tvrdí kanál Strana politika.ru.

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

René Pavlík

Miroslav Iliaš

Marek Brna

Gustáv Murín

Zdeno Drdol

Pavel Jacz

.
.
.

Nedeľná debata s premiérom. Čo Fico povedal a čo tým myslel

V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike spovedal moderátor Braňo Král premiéra Roberta Fica. Spomínali sa všetky témy, ktoré momentálne hýbu našim…

12. 01. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov

.

Ako sa USA sami potrestali sankciami za Ukrajinu

Hongkonské Asia Times uvádzajú, že zmrazenie ruských rezerv viedlo k rastu vládneho dlhu USA. Potrestanie „agresora“ , bolo pre administratívu…

13. 01. 2025 | Ekonomika | 5 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2025 | Ekonomika | 5 min. čítania | 0 komentárov

Trump už stihol vystrašiť svojich priateľov aj nepriateľov. Čo reálne podnikne a kde je miesto Slovenska

Trump, Trump, Trump. Zovšadiaľ, kde sa pohneš zaznieva ďalšia hrozba, návrh, požiadavka, obvinenie ešte neiniugurovaného 47. prezidenta Spojených štátov amerických

13. 01. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

“Nôž do chrbta” nakoniec neprišiel od Huliaka: Migaľ sabotuje jednotu vlády

Robert Fico ešte ani poriadne neopustil štúdio TA3, kde bol na nedeľných dialógoch, a už mu aj ukázali niektorí koaličníci virtuálny…

13. 01. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
13. 01. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj si to od Fica nenechal a reaguje

Slovná prestrelka prezidenta Zelenského so slovenským premiérom Ficom v pokračuje

12. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

“Situácia sa vymyká z pod kontroly.” V USA dozrievajú ďalšie tragédie

Spojené štáty zasiali vo svete terorizmus a uvrhli krajiny do chaosu, tvrdí İsmet Özçelik v tureckých novinách Aydınlık. Teraz sa zmietajú…

12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Budú predčasné voľby? Fico sa vyjadril

Premiér Robert Fico dnes v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike vysvetlil, kedy budú predčasné voľby. Premiér povedal, že ak…

12. 01. 2025 | Aktualizované 12. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Aktualizované 12. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Poľsko je unavené z vojny na Ukrajine. “Ukrajinci tu žijú v päťhviezdičkových hoteloch”

Povedal poľský minister obrany krajiny Wladyslaw Kosiniak-Kamysz, ktorého citoval denník Financial Times

12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

USA sa vyhrážajú sankciami Srbsku

„Každá krajina má právo vybrať si, s kým sa chce priateliť,“ pekný demokratický princíp, len v poslednom čase akosi nefunguje

12. 01. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Dohodnú sa Trump a Putin ohľadne NATO? Čo bráni Putinovi zaútočiť na Alianciu?

Denník Financial Times včera informoval, že jednou z hlavných požiadaviek Putina počas rozhovorov s Trumpom bude, aby Ukrajina nevstúpila do…

12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Kaliňák prezradil, kedy by mali spúšťať v okresoch pracoviská katastrov

V nedeľnej diskusnej relácii STVR O 5 minúť 12 Robert Kaliňák prezradil, kedy by mali spúšťať v okresoch pracoviská katastrov.…

12. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Stretnutie Trumpa s Putinom sa už pripravuje

Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť Waltz uviedol, že stretnutie Trumpa s Putinom sa už pripravuje. Podľa neho by sa ich…

12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Forbes: Ako hromadná likvidácia Abramsov pri Sudži ohrozuje AFU

Zelenského západní partneri smutne sledujú, ako ich „od srdca odtrhnutá” technika horí v ukrajinských stepiach, píše Konstantin Olšanskij v ruských…

12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Delegácia národnej rady odcestovala do Moskvy, vedú ju Danko a Tibor Gašpar

Delegácia Národnej rady SR pod vedením podpredsedov parlamentu Andreja Danka (SNS) a Tibora Gašpara (Smer-SD) odcestovala v nedeľu predpoludním na…

12. 01. 2025 | Aktualizované 12. 01. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Aktualizované 12. 01. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Samuel Migaľ ako trójsky kôň sorošovcov

Skúsení šachisti zvyknú plánovať 3-4 ťahy dopredu. Súčasťou hry je snaha správne odhadnúť zámery protihráča, definovať ciele, identifikovať slabé miesto…

12. 01. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Poľský minister sa vyjadril k vyslaniu poľských vojakov na Ukrajinu

Poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz vyhlásil, že susedné krajiny by nemali posielať mierové sily na Ukrajinu a Poľsko tak neurobí

12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Pri výbuchu a následnom požiari v ČR zomrelo šesť ľudí. Ďalší sú zranení

Pri nočnom požiari reštaurácie U Kojota v českom meste Most zomrelo šesť ľudí. Ďalších osem ľudí je zranených, z toho…

12. 01. 2025 | Aktualizované 12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Aktualizované 12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Musk poriadne mieša karty. V Poľsku už bijú na poplach

Podľa tohto zanieteného a militantného atlantistu sa ho môžu pokúsiť zastaviť buď škandalóznymi právnymi krokmi, ktoré môžu viesť k národnej…

12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Rzeczpospolita: Plyn v Poľsku je 4-krát drahší ako v USA? No ale z Ruska ho kupujeme menej! Je tu však jedna nuansa

Európske médiá sa naďalej zamýšľajú nad novou „bezplynovou“ realitou. Najhoršie sú na tom zástancovia prerušenia plynových väzieb s Ruskom –…

12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Bystrosť na maximum! Nájdite rozdiel medzi chladničkami za 5 sekúnd!

12.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe Pozrime sa spoločne na zaujímavú výzvu! Dve takmer rovnaké chladničky, ale jedna z nich skrýva…

12. 01. 2025 | 0 komentárov

.

V Taliansku bolo homosexuálom povolené stať sa katolíckymi kňazmi

V Taliansku bolo homosexuálom povolené stať sa katolíckymi kňazmi, informuje The Guardian

12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Panoráma: Ľudia, ktorí zničili dokonale dobrý záber

Panoráma: Fotografovanie nášho každodenného života a vytváranie viac či menej dôležitých spomienok je teraz jednoduchšie ako kedykoľvek predtým, najmä ak…

12. 01. 2025 | 0 komentárov

Prečo v amerických hypermarketoch panuje gigantománia

Američania majú vo zvyku nakupovať potraviny na niekoľko týždňov naraz a nemajú vo zvyku „chodiť si po chlieb“. Radšej kupujú…

12. 01. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Test osobnosti: Spôsob držania telefónu môže odhaliť vaše skryté osobnostné črty

Test osobnosti držania telefónu: S príchodom technológií je pravdepodobné, že používate mobilný telefón. Vedeli ste však, že spôsob, akým držíte…

12. 01. 2025 | 0 komentárov

.

Bývalý britský štátny tajomník Ministerstva obrany bol zatknutý pri pokuse o stretnutie s maloletým

Bývalý britský štátny tajomník Ministerstva obrany Ivor Caplin bol zatknutý pri pokuse o stretnutie s 15-ročným chlapcom, s ktorým sa…

12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Bezos vs. Musk: Gigantická vesmírna bitka sa začína!

12.1.2025 Redakcia Auto trendy . Jeff Bezos konečne odhalil svoju tajnú zbraň proti SpaceX. Jeho nová raketa New Glenn je…

12. 01. 2025 | 0 komentárov

Nikdo nám to neuvěří…

Přátelé, za deset let nikdo neuvěří, že jsme mohli mít za premiéra něco jako Fialu. Nikdo neuvěří tomu, že ministr…

12. 01. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov

Vracajú sa ako najhoršia nočná mora. Ako vyhnať krtkov zo záhrady?

12.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe - V krátkom čase dokážu zničiť starostlivo udržiavanú záhradu a zanechajú po sebe charakteristickú kopcovitú…

12. 01. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Hokejisti HK Spišská Nová Ves v nedeľňajšom 37. kole Tipos extraligy otočili zápas na ľade HK Dukla Ingema Michalovce, v ktorom prehrávali už 0:3, no nakoniec sa tešili z víťazstva 4:3 po predĺžení. Pripísali si druhý triumf za sebou a na vedúce Košice, ktoré doma zdolali Poprad 4:3 po predĺžení a nájazdoch, strácajú dva body.

HK Dukla Ingema Michalovce - HK Spišská Nová Ves
Na snímke vľavo Adam Rockwood a vpravo Patrik Gabriel (obaja Michalovce), uprostred Oleksij Myklucha (HK Spišská Nová Ves) počas zápasu 37. kola hokejovej Tipos extraligy HK Dukla Ingema Michalovce – HK Spišská Nová Ves / Foto: TASR-Roman Hanc
Čítať viac | Včera 20:20

Americkí meteorológovia v nedeľu opäť varujú pred silnými poryvmi vetra v meste Los Angeles, ktoré už niekoľko dní sužujú rozsiahle požiare.

Včera 20:10

Súčasný chorvátsky prezident Zoran Milanovič bol opätovne zvolený do funkcie hlavy štátu. V nedeľňajšom druhom kole volieb s prehľadom zvíťazil nad Draganom Primoracom, vyplýva z odhadov.

Včera 20:10

Novozvolený americký prezident Donald Trump v nedeľu zostril svoju kritiku postupu štátu Kalifornia v súvislosti s lesnými požiarmi v okolí mesta Los Angeles, zatiaľ čo tamojší guvernér ho vyzval, aby sa prišiel osobne pozrieť na vzniknuté škody.

Včera 20:09

.

Počet obetí izraelských útokov na pásmo Gazy prekročil už neuveriteľných 46 500

Počet obetí izraelských úderov na pásmo Gazy od začiatku súčasnej eskalácie palestínsko-izraelského konfliktu začiatkom októbra 2023 presiahol 46 500, pričom…

12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Motoristická senzácia: Elektrický motor, ktorý prekoná aj ťažkotonážne dieselové motory!

12.1.2025 Redakcia Auto trendy . Predstavte si motor, ktorý váži len 40 kilogramov, ale jeho výkon dosahuje neuveriteľných 856 koní.…

12. 01. 2025 | 0 komentárov

Prezident udelil štátne vyznamenania 18 osobnostiam

Prezident SR Peter Pellegrini ocenil v sobotu 18 osobností spoločenského, kultúrneho, ako aj športového života, deväť z nich in memoriam.…

12. 01. 2025 | Z domova | 35 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Z domova | 35 min. čítania | 0 komentárov

Počet prípadov cukrovky a srdcových chorôb prudko stúpa. Toto je kľúčový dôvod

Sladené nápoje sú v centre pozornosti lekárov. Podľa nového výskumu sú každý rok milióny nových prípadov cukrovky a  srdcových chorôb…

12. 01. 2025 | Zaujímavosti | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Zaujímavosti | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










K čemu Ukrajina potřebuje Trumpa

Jestliže Rusové postupují na všech frontách a NATO nemá žádné prostředky, jak je zastavit, jaký další vývoj lze očekávat?

12. 01. 2025 | Česky | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 01. 2025 | Česky | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

René Pavlík

Miroslav Iliaš

Marek Brna

Gustáv Murín

Zdeno Drdol

Pavel Jacz

.
.
.

Stiahnite si aplikáciu HS

ANDROID
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov