Predseda Politického výboru strany „Opozičná platforma – Za život“, poslanec Viktor Medvedčuk je presvedčený, že totálne otvorenie trhu s pôdou je obrovská chyba a tvrdí, že túto pôdu budú skupovať veľké korporácie, väčšinou zahraničné, pretože iba tie dokážu nakupovať pôdu v chudobnej a občianskou vojnou zmietanej krajine. A ani tú občiansku vojnu sa súčasné vedenie krajiny nesnaží zastaviť…
Viktor Medvedčuk zdôraznil, že aj tú pôdu, ktorú na začiatku nakúpia ukrajinské korporácie, neskôr so ziskom predajú zahraničným záujemcom. Uviedol to v priamom prenose v sociálno-politickej talkshow „Hlas ľudu“ domácej televíznej stanice 112 Ukrajina. Odvolal sa na prieskumy expertov, ktorí tiež tvrdia, že otvorenie trhu s pôdou – približne 42 miliónov hektárov – „zobudí“ domáce hospodárstvo iba na veľmi krátke obdobie.
„Efekt nárastu môže byť asi 1,5‒2%. Ale nepotrvá to dlho a bude to iba v tom roku, keď začnú rozpredávať pôdu. Vôbec to nepomôže. Po prvé, bude to krátkodobá a jednorazová akcia. Po druhé, treba si uvedomiť, kto trvá na predaji pôdy – Medzinárodný menový fond, Sorosove fondy a iné. Tieto organizácie nikdy nemali na Ukrajine veľký vplyv – ani v zákonodarnej, ani vo výkonnej moci. Doposiaľ nemali vplyv… Títo ľudia už veľmi dávno snívajú a chcú dostať podobný „darček“ – predaj ornej, poľnohospodárskej pôdy,“ zdôraznil v relácii televízie 112 Ukrajina.
„Navyše, ak si niekto myslí, že väčšina z tých, netvrdím, že všetci, ale väčšina, ktorí budú skupovať pôdu, budú na týchto pozemkoch vyrábať nejakú produkciu, budú pestovať, ten sa veľmi mýli. Pretože sa tieto pozemky budú nakupovať so špekulatívnym úmyslom,“ podotkol Viktor Medvedčuk. Zopakoval, že pôdu budú nakupovať veľké korporácie, ktoré ju o niekoľko rokov predajú 2-3 krát drahšie. Uviedol výpočty expertov, ktorí tvrdia, že cena 1 hektáru pôdy dosiahne 2 – 4 tisíc dolárov.
„Odkiaľ by ľudia vzali peniaze? Finančné prostriedky majú veľké štruktúry, ktoré vlastnia v skutočnosti seriózne peniaze. Áno, predstavitelia malého a stredného biznisu a farmári by tiež mohli nakupovať pôdu, keby si vzali pôžičky. Ale kto dokáže „prežiť“ pôžičku s 18 – 20 – 22 percentami? Kto to utiahne? Potom by mali dosahovať zisk 25 – 30 – 40 percent, aby splatili pôžičku. To nedokážu, a preto si títo ľudia sotva kúpia pôdu, ale veľké korporácie si to môžu dovoliť – ako domáce, tak aj zahraničné. Načo im bude? Kúpia si ju, nič na tejto pôde nebudú robiť, ani vyrábať a o rok – dva ju predajú za dvoj alebo aj trojnásobok starej ceny. Je to, takpovediac, „čistý biznis“, zdôraznil opozičný politik.
Ukrajinské médiá po tomto jeho rozhovore v televízii 112 Ukrajina pripomenuli, že Viktor Medvedčuk viackrát prízvukoval, že požiadavky Medzinárodného menového fondu, z ktorých hlavnou je predaj poľnohospodárskej pôdy, je poškodzovaním Ukrajiny a jej obyvateľstva.
Eugen Rusnák