Kyjev 18. mája 2019 (HSP/Strana.ua/Foto: Facebook)
Ukrajinské média komentujú zaujímavé novinky spojené s vypuknutím kauzy „Ukrajinagate“. Na americkej ambasáde v Kyjeve je to, ako v mravenisku, novinári zaregistrovali viaceré rošády. Po tom, ako veľvyslankyňu Marie Yovanovitchovú rýchlo odvolali z Kyjeva, naspäť sa už nevrátila, aj keď sa pôvodne mala vrátiť 11. mája
Zatiaľ ju nahradil radca Joseph Pennington a koncom mája do Kyjeva namiesto Yovanovitchovej príde Christine Quyenová, v súčasnosti hospodárska konzulka vo Francúzsku.
Ukrajinskí analytici a média predčasné odvolanie veľvyslankyne spájajú s kauzou miešania sa niektorých ukrajinských politikov do amerických prezidentských volieb v roku 2016 a „pomocou“ americkej ambasády v Kyjeve.
Zamestnanec veľvyslanectva USA v Kyjeve porozprával pre redaktora denníka Strana, že na ambasáde momentálne panuje menší chaos a neistota: „Dozvedeli sme sa, že veľvyslankyni dočasne zakázali vycestovať z USA. Zatiaľ je veľvyslanectvo v neistote. Nevieme, kedy vymenujú nového veľvyslanca. Ale je jasné, že dôjde k veľkým zmenám a to cítime už teraz. Vydávanie víz takmer pozastavili. Grantové programy sú úplne pozastavené,“ podčiarkol.
Ukrajinské média zverejnili výroky experta amerického centra Atlantic Council Andersa Aslunda, že odvolanie Yovanovitchovej zariadil Trumpov advokát Rudolf Giuliani. V rozhovore pre „Hlas Ameriky“ Anders Aslund uviedol: „Rudolf Giuliani prostredníctvom rôznych intríg dosiahol odvolanie Marie Yovanovitchovej.“
Viacerí novinári komentovali skutočnosť, že Trumpov advokát zrušil svoju návštevu Kyjeva 14. mája a stretnutie so Zelenským. Najčastejšie opakovali vysvetlenia Rudolfa Giulianiho, takpovediac, bez servítky: svoje odmietnutie stretnúť sa s novým prezidentom vysvetlil tým, že v jeho okolí je veľa nepriateľov Donalda Trumpa. Medzi ostatnými menoval aj poslanca ukrajinského parlamentu Sergeja Leščenka, ktorý v roku 2016 zaútočil na Trumpovho „politického technológa“ Paula Manaforta.
Redaktor denníka Strana zverejnil ďalšie informácie, ktoré mu poskytol zdroj z americkej ambasády v Kyjeve: „Ukrajinské protikorupčné štruktúry a organizácie vytvorené počas vládnutia Demokratov a pôsobenia Marie Yovanovitchovej na ambasáde v Kyjeve, ktoré dostávajú granty, odteraz budú zažívať ťažké časy. Celá koncepcia práce sa bude meniť,“ prezradil zdroj.
Ukrajinské média prízvukujú, že pozícia Washingtonu voči Kyjevu sa začala razantne meniť. Namiesto falošnej kauzy „Russiagate“ je tu nová – Ukrajinagate“. Donald Trump citlivo reaguje na fakty, že ukrajinskí politici a zamestnanci americkej ambasády v Kyjeve sa miešali do prezidentských volieb v roku 2016 a otvorene sa postavili na stranu Hillary Clintonovej. Novinári podotýkajú: tak, ako niekto roztočil obrovský škandál okolo údajného miešania sa Kremľa do amerických volieb, v podobnom duchu Trumpovi ľudia teraz roztočia „Ukrajinagate“ – bude to čiastočne aj pomsta domácim Demokratom.
Ukrajinskí slniečkari sa preto cítia oveľa horšie, ako slovenskí. Stratili veľkého patróna spoza oceánu a minimálne dva roky nebudú dostávať rozsiahlu podporu, ako predtým. So žiadnou podporou Bieleho domu už nemôže počítať bývalý prezident Petro Porošenko, ale, ako nasvedčujú udalosti ostatných dní, ani nový prezident to nemá isté.
Trumpovi ľudia žiadajú, aby sa Zelenskij očistil od tých ľudí, ktorí pred dvoma roky „hrali na strane Demokratov a Clintonovej“. Lenže takých ľudí je v tábore Zelenského viac ako dosť. Určite nedokáže vymeniť takmer celý svoj štáb, všetkých ľudí, ktorí ho usadili do prezidentského kresla. Je to patová situácia a nik nevie, ako sa skončí táto šachová partia na Ukrajine.
Eugen Rusnák