Kyjev 1. septembra 2023 (HSP/Theinteldrop/Foto:TASR/AP-Roman Chop via AP)
Vojna na Ukrajine je v súčasnosti vojnou o vyčerpanie, ktorá sa vedie za podmienok, ktoré sú čoraz priaznivejšie pre Moskvu. Kyjev sa doteraz obdivuhodne vyrovnal s nedostatkom západnej techniky, ale nedostatok pracovných síl, ktorému už musí čeliť, sa mu môže stať osudným, píše londýnsky The Telegraph
Ukrajinské sily nebojujú len proti masívnej obrane a delostreleckej paľbe. Bojujú aj s časom. Kyjev pred štyrmi týždňami prvýkrát prenikol cez hrozivé ruské mínové polia a zúfalo sa snaží využiť svoje prvé úspechy skôr, ako rastúce straty a jesenné dažde zničia jeho bojovú schopnosť.
Leto bolo vlhké a jesenné mesiace tradične prinášajú silné dažde, ktoré menia mäkkú pôdu východnej Európy na husté bahno, keď tanky, obrnené vozidlá a delostrelectvo rozrývajú bojisko. To môže takmer zastaviť zmysluplný postup, zablokovať armády na mieste a získať Rusom čas na doplnenie hlboko vykopaných zákopov a viacvrstvových mínových polí, ktoré spôsobili, že znovudobytie strateného územia bolo také ťažké.
Možno ešte dôležitejšie je však to, že boje si vyberajú veľkú daň na obyvateľoch Ukrajiny. Ruské ozbrojené sily začali vojnu s oficiálnym počtom jeden milión vojakov a skutočným počtom, ktorý niektorí analytici odhadujú na 700 000 až 800 000 vojakov.
Ďalšie dva milióny mužov – bývalých brancov a zmluvných vojakov – boli k dispozícii v zálohách a približne sedem miliónov mužov v brannom veku (18 – 26 rokov) zostalo na čerpanie ešte predtým, ako Kremeľ zvýšil vekovú hranicu na 31 rokov.
Ukrajina mala pred vojnou 44 miliónov obyvateľov. Do konca prvého roka vojny utieklo do zahraničia približne šesť miliónov. Ozbrojené sily majú približne 200 000 aktívnych príslušníkov, približne rovnaký počet opäť v zálohe a môžu čerpať z ďalších 1,5 milióna mužov v bojovom veku.
Kyjev prišiel o desaťtisíce vojakov
Je to brutálny, ale jednoduchý výpočet: Kyjevu dochádzajú muži. Americké zdroje vypočítali, že jeho ozbrojené sily stratili v bojoch až 70 000 padlých a ďalších 100 000 zranených.
Dobrovoľníci už neprichádzajú v počte, ktorý by stačil na udržanie bojovej sily armády: tí, ktorí sú najviac ochotní bojovať, sa prihlásili už pred rokmi. Najnovším náborovým heslom je “je v poriadku mať strach”, ale stále je veľa tých, ktorí sa snažia vyhnúť povolaniu do boja v prvej línii.
Pri všetkých ťažkostiach, s ktorými sa Kremeľ stretol pri nútených odvodoch, má stále k dispozícii státisíce mužov, z ktorých môže čerpať. To je zdroj, s ktorým sa Ukrajina jednoducho nemôže rovnať a ktorý Západ nemôže poskytnúť.
Pre Vladimíra Putina je víťazstvo možno konečne na dohľad, keďže podpora Západu začína slabnúť. Ak Kyjev nedokáže prelomiť ruské línie teraz, možno sa mu to nepodarí nikdy. Ak mu dôjdu ochotní muži, ktorých môže naverbovať, Západ mu nemôže pomôcť, uzatvára The Telegraph.