Bratislava 26. októbra 2023 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
O slovenských novovymenovaných ministroch sa v ukrajinskej tlači veľa pozitívneho nedozvieme. Dôvodom nie príliš konštruktívnej kritiky členov slovenskej vlády ukrajinskými médiami sú práve suverénne postoje predsedu vlády R. Fica a očakávaný zvrat v dodávkach vojenskej pomoci Ukrajine. Prívlastky ako odiózny (nenávidený, protivný, odporný), toxický, škandalózny schytali od Ukrajincov viacerí ministri
Okrem kandidáta na ministra životného prostredia Huliaka si ukrajinská tlač zobrala na paškál aj novovymenovanú ministerku kultúry Šimkovičovú, ktorú označila ukrajinská European Pravda ako nemenej odióznu osobu ako Huliak.
Martina Šimkovičová bola ako bývalá poslankyňa parlamentu z populistickej strany Sme rodina vylúčená za hlasovanie proti straníckej línii. Predtým pracovala ako televízna moderátorka, kde sa zapísala do pamäti svojimi protiimigrantskými výrokmi, ktoré viedli k jej odvolaniu. Neskôr sa stala moderátorkou internetovej televízie Slovan TV, ktorá vysiela otvorene proruskú propagandu, píše EP.
Ukrajinská EP banuje tiež nad tým, že pre Ukrajinu najdôležitejšie ministerské posty obsadila strana Smer -SSD (obrana, poľnohospodárstvo, zahraničie).
„Najdôležitejšie (aspoň pre Ukrajinu) ministerské posty však pripadli Smeru-SD. Ide o šéfa ministerstva zahraničných vecí a ministra obrany a v rámci sporu o obilie je pre nás dôležitý aj budúci minister pôdohospodárstva,” sťažuje sa EP.
Kandidáta (teraz už ministra) na rezort obrany Kaliňáka ukrajinská tlač opisuje ako mimoriadne toxickú postavu, ktorá bola podpredsedom vlády a ministrom vnútra v predchádzajúcej Ficovej vláde, a čo je podľa EP najdôležitejšie, proti ktorej je v súčasnosti otvorených niekoľko trestných konaní.
Na adresu Kaliňáka, ako novovymenovaného ministra obrany sa vyjadril aj ukrajinský portál RBK- UKRAINA, ktorý ho označil za škandalózneho bývalého šéfa rezortu vnútra, ktorý je známy bitkou s expremiérom Slovenska Igorom Matovičom.
Kritiku obdržal aj Juraj Blanár (minister zahraničia SR), ktorému RBK-Ukraina vyčíta, že vraj mal počas občianskej vojny na Ukrajine (2014) odporučiť Kyjevu, aby sa zameral na „zabezpečenie práv rusky hovoriacich obyvateľov”.
Predsedu slovenskej vlády Fica označujú ukrajinské noviny ako protiukrajinského a zároveň proruského politika.
Údery v zahraničnom mainstreame voči novej slovenskej vláde budú určite pribúdať. Dôležité však je iba jedno — a to je to, čo si želá väčšina slovenskej spoločnosti. Tá svojim hlasom vyslovila rozhodný nesúhlas s vojnou a dodávkami zbraní, kolenačkovej zahraničnej politike a vláde chaosu. Ak sa zamyslíme nad nemiestnou kritikou ukrajinských médií, dôjdeme k jednoduchému záveru. Slovensko začína kráčať za svojimi vlastnými národnoštátnymi záujmami a to sa mnohým krajinám (vrátane Ukrajiny) určite nepáči.
Jednoducho povedané – pri kritike zo zahraničia platí priama úmera – ak chrániš slovenské záujmy dostaneš údery, a ak obhajuješ záujmy cudzích, budú ťa hladkať po hlave.
Prečítajte si tiež:
- Poslanci zvolili za podpredsedov parlamentu Blahu, Žigu, Danka a Šimečku
- Prezidentka vymenovala novú vládu, povedie ju Robert Fico
- Začala sa ustanovujúca schôdza. Dve poslankyne nezložia v stredu sľub