Bratislava 26. apríla 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)
Slovákov čochvíľa pri kúpe pečiva, nemusí začať mátať len otázka prípadného pesticídu v jeho zložení, ale aj otázka či pečivo neobsahuje aj časť múky namletej z ukrajinskej technickej pšenice. Prípad, ktorý nastal v Poľsku a vyšetruje ho už poľská prokuratúra, mohol nastať aj na Slovensku. Ak sa voľným okom pozriete na pšenicu, medzi riadnou a tzv. technickou pšenicou neuvidíte žiadny rozdiel. Poliakom sa však podarilo odhaliť podvodné konanie ukrajinských priekupníkov, ktorí na hraniciach s Poľskom deklarovali v papieroch tranzit tzv. technickej pšenice – určenej na vykurovanie (pelety), ktorá nepodlieha žiadnej kontrole. Poľským mlynom ju však následne predali ako riadnu poľskú pšenicu
Pod titulkom – Obilie z Ukrajiny: Oklamané poľské mlyny, uvádzajú poľské noviny Rzeczpospolita svoje najnovšie zistenia ohľadom vyšetrovania podvodu s ukrajinským technickým obilím, ktoré sa predávalo ako poľská potravina najväčším výrobcom múky v krajine.
Vyšetrovanie rozsiahleho podvodu iniciovala Okresná prokuratúra v Zamośći po upovedomení Pokrajinského inšpektorátu kvality poľnohospodárstva a potravín v Lubline. Obeťami sú tri firmy zo skupiny najväčších poľských mlynov, ktoré nakupovali pšenicu deklarovanú ako poľskú od firiem pri Hrubieszówe. V skutočnosti sa im predávalo ukrajinské obilie, ktoré sa do Poľska dostalo ako technické, teda určené na pálenie alebo na pelety. Prokuratúra nám „kvôli vyšetrovaniu a ochrane obetí” zakázala zverejniť mená spoločností. Vieme, že jeden z nich ju nepoužíval na výrobu múky, uvádzajú poľské noviny rz.pl.
„Kupujeme iba poľskú pšenicu alebo malé množstvo od výrobcov z EÚ. Takéto obilie sme kúpili vlani na jeseň od dvoch firiem. Ukázalo sa, že pochádza z Ukrajiny. Boli sme oklamaní, požadovali sme od predajcu výmenu za poľskú pšenicu. Čakáme. Firmy sa dohodli na jej výmene, no uvidíme, ako to skončí,” uviedol pre rz.pl jeden z výrobcov múky.
Anna Rębacz, hovorkyňa Okresnej prokuratúry v Zamośći, upozorňuje: „Začalo sa konanie vo veci nevýhodného nakladania s majetkom troch subjektov s cieľom získať finančný prospech vo výške 1,5 milióna PLN. Stalo sa tak zavádzaním ľudí z obilných spoločností, pokiaľ ide o krajinu pôvodu pšenice – hovorí Rębacz a dodáva, že v rámci vyšetrovania doteraz neboli vznesené žiadne obvinenia. Od septembra do novembra 2022 firmy nakúpili až 1025 ton pšenice, pričom nevedeli, že pochádza z Ukrajiny.
Zistilo sa, že jeden z dovozcov obilnín z Ukrajiny, predal domácim výrobcom krmív 66 ton technického obilia. Ministerstvo pôdohospodárstva dodnes neoznámilo, koľko obilia z Ukrajiny sa dostalo na poľský trh od mája 2022, keď boli otvorené koridory pre poľnohospodársky tovar z tejto krajiny. Podľa Tomasza Obszańského, vedúceho NZSS RI Solidarność – 3 milióny ton. Malo ísť do Afriky, no tesne po prekročení hraníc si tovar vyzdvihli sprostredkovatelia. Mnohé spoločnosti využili situáciu na to, aby dosiahli niekoľkomiliónové zisky.
Mohla sa takáto prax diať aj na Slovensku?
Finta ukrajinských priekupníkov spočívala v jednoduchej veci. Hraničnej kontrole (hlavne súlad dokladov výrobcu s kvalitou tovaru) podlieha len kŕmne obilie (veterinárna kontrola) a konzumné obilie (poľnohospodárska a potravinárska kontrola). Obilie z Ukrajiny sa do poľských hraníc dostávalo najčastejšie ako „technické” obilie, ktoré nepodlieha žiadnej kontrole.
„Neexistuje nič také ako technické zrno. Niekto zaviedol tento koncept, pretože nemusí spĺňať žiadne kvalitatívne požiadavky,” hovorí Dr. Ing. Arkadiusz Artyszak, prof. SGGW, vedúci katedry agronómie.
„Tento termín vymysleli dovozcovia ukrajinského obilia, aby čo najrýchlejšie prekročilo hranicu, vláda to povolila, pretože sľúbila odbavenie vývozu z Ukrajiny. Problém je, že toto obilie malo tranzitovať cez Poľsko, ale ostalo u nás. Máme dôkazy, že dopravcovia z Ukrajiny mali na to, čo prevážali, niekoľko rôznych nákladných listov – iné ukazovali na hranici, iné na výkupnom mieste, upozorňuje poľský farmár Gryń.
Prax s ukrajinským technickým obilím, ktorým sa malo namiesto peliet vykurovať, no namiesto toho sa mlelo v poľských mlynoch, sa kľudne mohla udiať aj na Slovensku. Ukrajinskí priekupníci mohli na hraniciach so Slovenskom – deklarovať ukrajinskú pšenicu ako technickú – vyhnúť sa tak kontrole a následne ju predať slovenským mlynom ako pšenicu slovenskú. Pri časovom odstupe – od minulého roka, kedy sa na Slovensko doviezli tisícky ton obilia z Ukrajiny a praxi, na ktorú už minulý rok upozorňoval zemplínsky farmár, že všetky mlyny melú ukrajinskú pšenicu aj keď sa tvária, že nie, môže nájdenie pesticídu chlorpyrifos, byť len čerešničkou na torte, oveľa viac a nebezpečnejšieho rozmeru možného problému ochrany zdravia Slovákov ako sa nám snažia slovenské úrady navonok prezentovať.