Kyjev 20. júna 2023 (HSP/unherd/Foto:TASR/AP-Roman Chop)
Krajina zatiaľ dosiahla len okrajové úspechy, informuje UnHerd
Od 4. júna, keď Ukrajina začala svoju očakávanú ofenzívu, dosahuje relatívne malé úspechy proti tomu, čo Volodymr Zelenskyj označil za “veľmi tvrdý odpor”. To sa dalo do istej miery očakávať: Rusi strávili mesiace budovaním ťažkých, viacvrstvových obranných línií v rámci príprav na dlho pripravovanú operáciu. Okrem toho sa ruská armáda takticky zdokonalila, pričom jej mobilizačné a náborové kampane do veľkej miery riešili nedostatok pracovných síl.
Ukrajina útočí vo viacerých oblastiach, napríklad v Záporožskej a Doneckej ľudovej republike, pričom boje pokračujú pozdĺž línie vedúcej na sever. Údery sú vedené aj proti skladom zbraní a logistickým centrám hlboko na území kontrolovanom Ruskom.
Napriek tvrdeniam námestníčky ukrajinského ministra obrany Hanny Maliar, že ukrajinská armáda zaznamenala “taktické úspechy” na každom mieste útoku, však tieto zisky neboli výrazné. Vezmime si ako príklad Bachmut: existuje možnosť, že Rusi mesto opustia, ak sa Ukrajine podarí úspešne stiahnuť boky. Ale koncentrácia síl v oblasti z toho robí náročnú úlohu.
Keď sa pozrieme na mapy územnej kontroly, Ukrajina dosiahla menšie úspechy za cenu značného množstva mužov, výzbroje a techniky. Americký minister obrany Lloyd Austin sa snažil túto skutočnosť bagatelizovať, keď tvrdil, že “Rusi nám [tých] istých päť vozidiel ukázali asi 1000-krát z desiatich rôznych uhlov”. Rozsah zničenia bol však dobre zdokumentovaný na Twitteri aj na Telegrame.
Pred ofenzívou spustilo Rusko intenzívnu, niekoľko týždňov trvajúcu strategickú leteckú kampaň zameranú na systémy protivzdušnej obrany, sklady zbraní, delostrelectvo, radarové zariadenia, letectvo, koncentrácie vojsk, veliteľské centrá a ďalšie. To môže mať vplyv na nedostatok dostatočného krytia pre vystavené ukrajinské kontingenty, ktoré sa rútia prevažne rovinatou a otvorenou stepnou krajinou na juhu. Ruská vzdušná prevaha takisto zohráva významnú úlohu pri vytváraní ťažkostí pre postupujúce ukrajinské sily.
Treba poznamenať, že táto operácia je ešte mladá a Ukrajine zostáva veľa personálu, techniky a výzbroje. Zostávajúce ofenzívne kapacity by sa mohli veľmi dobre skončiť rozdrvením a prerazením tvrdohlavej ruskej obrany. Dokonca aj ruský prezident Vladimir Putin priznal, že Ukrajina má ešte veľa rezervy, keď povedal: “Nemôžem povedať, že ofenzíva sa zastavila. Môžem len povedať, že doterajšie pokusy o protiofenzívu zlyhali. Ale ofenzívny potenciál kyjevského režimu tu stále je”.
Keďže protiofenzíva vstupuje do tretieho týždňa, Ukrajina je v časovej tiesni. Keďže 11. júla sa vo Vilniuse uskutoční ďalší samit NATO, Zelenskyj musí spojencom dokázať, že Ukrajina si počína dostatočne dobre na to, aby ospravedlnila súčasnú úroveň pomoci. Okrem toho existuje obmedzený časový priestor, do ktorého je možné prerušiť alebo hlboko prerezať ruský pozemný most na Krym, a vzhľadom na pokračujúce ťažké straty sa to ukazuje ako čoraz ťažšie.