Kyjev 17. októbra 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)
Aj po dočasnom pozastavení dovozu ukrajinského obilia Slovenskom, sa do popredia natíska otázka – či, a ako dlho mohli slovenskí občania konzumovať výrobky z ukrajinskej pšenice. Podľa zistení poľského Najvyššieho kontrolného úradu ohľadom dovozu obilnín a repky z Ukrajiny, sa v 73 vzorkách obilia nachádzala salmonela až 17 krát, v tom istom počte sa potvrdili i pesticídy. GMO sa objavilo v 11 prípadoch a mykotoxíny v šiestich. Iné vzorky zase obsahovali ortuť, kadmium, olovo a železo
Po vypuknutí škandálu s kontaminovanou ukrajinskou pšenicou, v ktorej sa potvrdili zvýšené množstvá rezíduí pesticídov, a ktorá sa našla v slovenskom mlyne, sa mnohí Slováci pýtali, ako dlho už na Slovensku konzumujeme kontaminované pekárenské výrobky. Slovenskými úradmi bola vtedy zachytených 1500 ton šarže kontaminovanej pšenice. Niektorí slovenskí farmári už vtedy upozorňovali, že sa jedná len o špičku ľadovca a ukrajinská pšenica mala byť aj ďalších slovenských mlynoch v podobnej kvalite.
Po Poľsku a Maďarsku sa k dočasnému pozastaveniu dovozu obilia a ďalších vybraných produktov z Ukrajiny pripojilo aj Slovensko. Naproti tomu, Česká republika k takémuto kroku nepristúpila a práve odtiaľ silnejú kritické hlasy voči dovozu obilia i iných komodít z Ukrajiny. Samotná Agrárna komora Českej republiky upozornila na sociálnej sieti, nielen na dovoz kontaminovaného kuracieho mäsa z Ukrajiny, ktoré sa prebaľuje na Slovensku, ale sprostredkovala aj nedávne zistenia poľského Najvyššieho kontrolného úradu. Zo 73 vzoriek obilnín dovezených z Ukrajiny u sedemnástich z nich zaznamenala baktériu salmonely, v sedemnástich prípadoch zakázané pesticídy, pri jedenástich vzorkách sa našla genetická modifikácia a pri šiestich vzorkách mykotoxíny.
„O závadnom kuracom mäse z Ukrajiny, ktoré sa prebaľuje na Slovensku a vozí k nám do Česka, sme vás niekoľkokrát informovali. U obilnín a olejnín je situácia podobná. Ukrajinskí pestovatelia nedodržiavajú prísne štandardy, aké sú v Európskej únii. Dokazuje to nedávny nález poľského Najvyššieho kontrolného úradu. Ten skontroloval 73 vzoriek obilnín dovezených z Ukrajiny. U sedemnástich z nich zaznamenal baktériu salmonely, v sedemnástich prípadoch tiež zakázané pesticídy, pri jedenástich vzorkách genetickej modifikácie a pri šiestich vzorkách mykotoxíny. A ešte jedna podstatná vec – kvôli ukrajinskému obiliu, ktoré sa dostane na európsky trh, klesá rentabilita produkcie v krajinách EÚ,” upozorňuje česká Agrárna komora.
Okrem spomínaných nálezov obsahovalo ukrajinské obilie aj stopy ortuti, kadmia, železa a olova. „Od januára do mája 2023 bola prítomnosť škodlivých látok zistená v 35 percentách odobraných vzoriek,” uvádza poľský Najvyšší kontrolný úrad. Poľský web Cenyrolnicze.pl. zároveň upozorňuje, že Inšpektori navyše odhadli, že len v minulom roku sa dovoz pšenice z Ukrajiny do Poľska zvýšil o viac ako 16 000 percent a kukurice až o takmer 30 000 percent.
To, že Slovensko musí ponechať v platnosti zákaz dovozu ukrajinského obilia i v budúcnosti, je určite jasné aj budúcej formujúcej sa slovenskej vláde. Predsavzatia budúcej vlády o ochrane národno – štátnych záujmov, kde určite patri nielen ochrana slovenských poľnohospodárov, ale aj ochrana zdravia vlastného obyvateľstva by sa mali preniesť do praktickej roviny aj zvýšenou kontrolou dovážaných agrokomodít na slovenský trh a to nielen tých z tzv. tretích krajín. Dvojakosť kvality potravín (iná pre Slováka a iná pre Nemca či Rakúšana), tak často diskutovaná vo verejnom priestore by sa už konečne mohla stať minulosťou. Dôležité však bude jedno. Pracovať pre občanov SR a hájiť slovenské záujmy – čo sa po bačovaní bývalej vládnej garnitúry a rozvrate verejných financií, či pilierov právneho štátu a taktiež aj výrokoch Hegera o tom, že Slovensko malo tú správnu proukrajinskú vládu, bude niektorým zdať ako fatamorgána.