Bratislava 9. apríla 2023 (HSP/Foto:Pixabay)
Maďarsko zachytilo kontaminovanú kukuricu z Ukrajiny a ani s ukrajinským obilím to nie je úplne v poriadku. Podľa oznámenia maďarského ministerstva pôdohospodárstva bolo ukrajinské dovážané obilie podrobené prísnej kontrole a vo viacerých prípadoch bola zistená kontaminácia toxínmi a GMO. Dovezená ukrajinská kukurica bola taktiež kontaminovaná a bola nájdená v Békešskej župe, kde aj bolo vydané nariadenie na jej likvidáciu. Má sa jednať o viac ako 29 ton tejto komodity
Viac ako 29 ton kukurice obmedzili v obehu alebo nariadili zlikvidovať odborníci na bezpečnosť potravinového reťazca, uvádza maďarské ministerstvo pôdohospodárstva vo svojom oznámení.
„Ešte vo februári ministerstvo prisľúbilo, že ukrajinské dovážané obilie podrobí prísnej kontrole a výsledkom podľa oznámenia bolo, že vo viacerých prípadoch (číselne po troch) bola zistená kontaminácia toxínmi a GMO,” uvádza maďarský hvg.hu. Podľa maďarského portálu, špecialisti skontrolovali aj podmienky skladovania, prípadný výskyt skladových škodcov a vysledovateľnosť. Dovezená ukrajinská kukurica kontaminovaná lúpanými semenami kukurice bola nájdená v Békešskej župe a tam bolo tiež nariadené zlikvidovať ju.
Okrem toho sa vyskytli námietky proti kvalite ukrajinskej pšeničnej múky, ktorú úrady testovali aj na obsah popola v sušine, vlhkosť, skupinu hodnôt pre pekárenský priemysel, obsah pesticídov a radiáciu.
Situáciu s ukrajinským dovozom poľnohospodárskych komodít, má na Slovensku preverovať štátny potravinový dozor a Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky. Má ísť o 24 hodinové kontroly, ktorých cieľom je preveriť zdravotnú neškodnosť pšenice, repky, kukurice či slnečnice, ktoré idú k slovenským odberateľom na potravinárske účely, alebo sú určené ako krmivo či na osevné účely.
Ďalším z avizovaných opatrení má byť plombovanie všetkých zásielok tranzitovaného ukrajinského obilia Finančnou správou priamo na hranici.
Podľa viacerých slovenských poľnohospodárov, obilninárska produkcia z Ukrajiny nespĺňa štandardy, ktoré musia splniť slovenské obilniny, kukurica, alebo olejniny. Predmetom kontroly majú byť preto aj možné zvyšky pesticídov či iných látok, ktoré sa môžu nachádzať v obilí a olejninách. Posudzovať sa má aj kvalitatívna trieda, ktorá musí spĺňať úroveň, aká sa požaduje od domácich pestovateľov.
Vývoz ukrajinského obilia cez susediace štáty spôsobuje nemalý rad problémov. Obilie totižto nekončí v severnej Afrike (kde má byť adresované), ale na vnútornom trhu EÚ. Európska únia zrušila clá a kvóty na ukrajinské poľnohospodárske produkty ako napríklad na pšenicu a repku a tie následne namiesto na Blízkom východe „zakotvili” u rôznych odberateľov v EÚ a tlačia cenu poľnohospodárskych komodít strmhlav dolu. Čo je problémom pre domácich výrobcov.
Ukrajinské obilniny spôsobili problémy aj na Slovensku. Kukurica a repka z Ukrajiny začali postupne vytláčať slovenské zrno z Poľska, Českej republiky, Rakúska, Nemecka a Talianska, kde ho slovenskí poľnohospodári roky vyvážali.
Expanzia ukrajinskej pšenice spôsobuje slovenským farmárom enormné škody. Niektorí slovenskí farmári už teraz hlásia škody v státisícoch Eur. „Zaujímavým” spôsobom začal situáciu okolo ukrajinského obilia riešiť dočasne poverený premiér Eduard Heger. Ten na poslednom stretnutí s prezidentom Ukrajiny Zelenským, (ktorý mu poďakoval za dodávku slovenského bojového letectva), otvoril otázku vývozu ukrajinského obilia. Konkrétne to, aby ukrajinská pšenica nekončila na vnútorných trhoch EÚ, ale putovala tam, kam má – do Afriky. A čo na to Zelensky? Sľúbil, že sa o tom porozpráva s ukrajinskými obchodníkmi…