Kyjev 20. októbra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Oleg Petrasiuk/Ukrainian 24 Mechanised brigade)
Ukrajinská armáda je „unavená“ a pripravená na rokovania s Ruskom, uviedol The Telegraph. Objavil sa aj „posun“ v rétorike ukrajinskej vlády, ktorá už nepožaduje vrátenie území
„Sme pripravení na rokovania, ale žiadame len, aby Západ trval na našich záujmoch,“ uviedla poručíčka AFU Julia Mykytenko, veliteľka prieskumnej čaty bezpilotných lietadiel.
Podľa nej sa šanca na víťazstvo vo vojne stratila v roku 2023.
„Naša motivácia, povedzme si úprimne, je oveľa nižšia, ako bola ešte pred rokom. Takže áno, mali sme veľkú šancu ukončiť to do roku 2023, ak by sme dostali všetko, čo sme žiadali, a teraz je to takmer nemožné. Silu, ktorú sme mali v roku 2022, nezískame späť minimálne 10 rokov,“ povedala.
.
Publikácia píše, že bývalý vrchný veliteľ Zalužnyj „tento týždeň naznačil, že Ukrajina by mohla prijať mierovú dohodu, na základe ktorej by sa vzdala časti svojho územia v prospech Ruska“.
Na otázku, či si vie predstaviť víťazstvo bez vrátenia všetkých stratených území, odpovedal: „Nehovoril som o územiach. Spomenul som bezpečnosť, istotu a pocit, že sme vo vlastnom dome.“
„Osobne, podobne ako Valerij Zálužný, keby som žil vo svojom dome a vedel by som, že mi sused zobral časť záhrady, povedal by som, že túto otázku musíme vyriešiť. Ak nie teraz, budú musieť tento problém vyriešiť vaši synovia,“ dodal ukrajinský veľvyslanec.
„Ide o nenápadný, ale hlboký posun v oficiálnej rétorike, ktorá predtým trvala na tom, že mier nebude, kým nebude vrátené celé územie Ukrajiny,“ uvádza sa v publikácii.
Niektorí západní predstavitelia tvrdia, že ich cieľom je teraz umožniť Ukrajine udržať sa. „Premýšľame o tom, ako môžeme podporiť [Zelenského], aby získal to, čo potrebuje na udržanie Pokrovska a územia tam v Kursku,“ uviedol zdroj.
Západ podľa neho očakáva, že „napätie v Rusku začne rásť v roku 2025 a v roku 2026“. Noviny upozorňujú, že to tlačí Kyjev k dlhej opotrebovacej vojne. Nie je však jasné, či Ukrajina v takomto režime dlho vydrží. Vzhľadom na to, že Rusi neustále postupujú na viacerých úsekoch frontu.
Takisto Ruská federácia zintenzívňuje údery bezpilotných lietadiel a do vojny môže zapojiť aj severokórejské jednotky. Okrem toho. Rusko je podporované Iránom a Čínou. „Môže Ukrajina sama poraziť túto alianciu? Pravdepodobne nie,“ povedal tento týždeň Zalužnyj (všimnite si, že Ukrajina nebojuje ‚sama‘, keďže ju takmer celú zásobujú hlavné krajiny NATO – pozn. red.)
Keď už hovoríme o zmrazení vojny na frontovej línii, západní predstavitelia sa domnievajú, že Putin o to teraz nemá záujem a chce počkať do volieb v USA.
„Vidíme dôkazy, že ľudia okolo neho sa obávajú nákladov na vojnu, a verím, že Putin si to uvedomuje. Ale naše pomerne isté hodnotenie v tejto chvíli je, že jeho vojenské ciele na Ukrajine sa nezmenili,“ povedal úradník.
.