Bratislava 30. októbra 2023 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
Ukrajina tajne dúfala, že pre ňu tri najdôležitejšie slovenské ministerstvá obsadia ľudia, ktorí by mohli byť pre ukrajinské záujmy viac prijateľnejší. Po tom, čo ministerstvo obrany, pôdohospodárstva a zahraničia pripadli strane Smer – SD a prezidentka vymenovala do funkcie Kaliňáka, Takáča a Blanára, sa ukrajinskej kritike nevyhla ani samotná Čaputová. Ukrajinská tlač však najnovšie špekuluje o tom, kto obsadí post štátneho tajomníka zahraničia. Spomínajú sa dve mená. Jedno z nich by malo byť pre Ukrajinu prijateľnejšie
Po tom, čo prezidentka Čaputová zastavila plánovanú dodávku zbraní na Ukrajinu, ktorú chystala poslať Ódorova vláda a neskôr vymenovala novú vládu R. Fica, stala sa aj ona samotná a to aj napriek mnohým predošlým proukrajinským postojom, terčom kritiky ukrajinských médií. V intenciách vety: „Čo bolo to bolo, terazky už je inak” – bolo jej rozhodnutie vymenovať novú vládu a pritom nevyužiť jej právo veta „najprekvapivejším a najneuspokojivejším výsledkom,” sťažuje sa ukrajinská European Pravda, pričom novú slovenskú vládu označuje za „vládu pomsty a priateľstva s Orbánom”.
Podľa ukrajinských novín, prezidentka sľúbila, že využije svoje právo veta, aby zabránila menovaniu tých, ktorí si nemôžu plniť svoje ministerské povinnosti. Podľa tejto tézy mala prezidentka zakročiť hlavne proti trom nominantom na kľúčových ministerstvách pre Ukrajinu a to pri – ministerstve zahraničia, ministerstve pôdohospodárstva a ministerstve obrany.
„Konečný výsledok však takmer nikto nečakal – schválila všetkých navrhnutých kandidátov , okrem kandidáta na ministra životného prostredia Rudolfa Huliaka,” píše EP.
Napriek tomu, že sa ukrajinské noviny sťažujú na nomináciu Takáča na ministerstve pôdohospodárstva, kde je podľa EP vysoká pravdepodobnosť, že kompromis dosiahnutý medzi Ukrajinou a Slovenskom ohľadom vývozu obilia a iných poľnohospodárskych produktov nová vláda zruší, na druhej strane, ani slovkom nespomína kauzu ukrajinského obilia napusteného zakázaným a nebezpečným chlórpylosom, ktoré zachytili slovenské úrady v slovenskom mlyne.
Jedno z kľúčových slovenských ministerstiev pre ukrajinské záujmy je aj ministerstvo obrany. Podľa ukrajinských novín Fico zámerne ignoruje že Kaliňák je predmetom viacerých vyšetrovaní súvisiacich s jeho predchádzajúcimi vládnymi postmi a v predošlom článku ho dokonca označujú za „toxickú osobu”.
Napriek ponosovaniu sa na obsadenie postu ministerstva obrany SR Kaliňákom, ukrajinské noviny prinášajú aj pohľad „vysokého slovenského predstaviteľa”, ktorý pod pláštikom anonymity vyslovil názor, že Kaliňák je pragmatik a nie je zaujatý voči Ukrajine ako je tomu u mnohých členov Smeru a čo je podľa neho najdôležitejšie – Kaliňák „má záujem o priaznivé vzťahy s USA”.
Ukrajinskej strane asi najviac vŕta v hlave post ministra zahraničia, ktorý obsadil Juraj Blanár, keďže podľa EP neobsadenie postu kariérnym diplomatom, ale naopak „protiukrajinským” Blanárom – naznačuje, že Fico plánuje od prvých dní svojej vlády vstúpiť do konfliktu s Bruselom a, samozrejme, s Kyjevom.
Na druhej strane, ukrajinské noviny vidia šancu, ako sa dá vyhnúť pre nich tomu najhoršiemu scenáru. Nemenovaná osoba mala v rozhovore pre European Pravda potvrdiť možné vymenovanie Mareka Eštoka za námestníka ministra zahraničných vecí – profesionálneho diplomata, ktorý pôsobil aj na veľvyslanectve na Ukrajine.
„Predchádzajúce vyjadrenia Blanára boli hrozné, ale nemôžeme vylúčiť, že vzhľadom na nedostatok diplomatických skúseností sa spoľahne na svojho zástupcu. Dôležité je, že týmto poslancom je Eštok, ktorý pozná vašu krajinu a jasne chápe, kto je agresor.” a kto je obeťou,” vysvetľuje slovenský úradník pre EP.
Ukrajinské noviny, sa napriek vyhláseniu slovenského úradníka obávajú, že sa menovanie Eštoka nemusí naplniť a namiesto neho bude vymenovaný za štátneho tajomníka na ministerstve zahraničných vecí – známy politológ a publicista Eduard Chmelár.
„Veľa závisí od toho, či Blanár vymenuje svojho poradcu Eduarda Chmelára, neotrockistického politológa, ktorý vychvaľuje Putina a nenávidí Západ a Ukrajinu,” obáva sa EP.
Zjavná floskula ukrajinských novín o „neotrockistickom” Chmelárovi naznačuje, že osoby, ktoré sú na Slovensku dlhodobo konzistentné vo svojich názoroch a pri pohľade na vnútorné i zahraničné politické udalosti oplývajú konštruktívnou kritikou i rečou pragmatizmu a zároveň nezabúdajú na národnoštátny záujem, sú pre mnohých politických zahraničných hráčov (ale i niektorých domácich) neprijateľné. Aj keď sme si už na to na Slovensku zvykli, je načase to zmeniť.