Kyjev 22. júna 2023 (HSP/europeanconservative/Foto:TASR/AP-Felipe Dana)
Ukrajinské sily začali začiatkom tohto mesiaca dlho očakávanú protiofenzívu proti Rusku, pričom na operáciách proti ruským silám sa zúčastňujú aj hlavné bojové tanky Leopard II nemeckej výroby, z ktorých mnohé už boli stratené, ale územné zisky sú zatiaľ len malé, píše The European Conservative
Americký think tank Institute for the Study of War (ISW) tento týždeň uviedol, že Ukrajina síce vedie ofenzívne operácie v najmenej štyroch sektoroch frontu, ale dosiahla “obmedzené územné zisky”.
“Ukrajinské sily možno dočasne pozastavujú protiofenzívne operácie, aby prehodnotili svoju taktiku pre budúce operácie,” uviedol ISW a dodal, že Ukrajina zatiaľ nenasadila väčšinu svojich síl na frontovú líniu.
“ISW už skôr uviedla, že Ukrajina zatiaľ nevyčlenila väčšinu svojich dostupných síl na protiofenzívne operácie a zatiaľ nezačala svoje hlavné úsilie. Operačné prestávky sú bežným znakom veľkých ofenzívnych akcií a táto prestávka neznamená koniec protiofenzívy Ukrajiny,” uvádza ISW.
Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že Ukrajina počas protiofenzívy utrpela vážne straty, pričom minulý týždeň uviedlo, že ruské delostrelectvo, letecké útoky a pechota zničili najmenej päť tankov a zabili približne 500 príslušníkov ukrajinskej armády, hoci ruské údaje ešte neboli nezávisle overené.
Britská vojenská rozviedka medzitým uviedla, že obe strany utrpeli v prebiehajúcich bojoch veľké straty.
Námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová vyhlásila, že Ukrajina oslobodila približne osem dedín a 113 km2 územia, a uviedla, že ruské sily zintenzívnili ostreľovanie v okolí mesta Bachmut, ktoré nedávno pripadlo Rusku, na čele so žoldnierskou skupinou PMC Wagner.
“Nepriateľ zvýšil svoje sily a vedie aktívnu ofenzívu v smere na Lyman a Kupjan a snaží sa od nás prevziať iniciatívu. Zaznamenávame vysokú aktivitu nepriateľského ostreľovania. Intenzívne boje pokračujú,” povedala Maljarová.
“Nepriateľ sa nevzdáva svojich plánov dosiahnuť hranice Doneckej a Luhanskej oblasti. V súčasnosti je to hlavná útočná línia nepriateľa. Preto na východe sústredil značný počet jednotiek, najmä výsadkových. Naše jednotky pôsobia odvážne tvárou v tvár nepriateľskej prevahe síl a prostriedkov a nedovoľujú nepriateľovi postupovať,” dodala.
Zdanlivo nevýrazná protiofenzíva prichádza v čase, keď ruský prezident Vladimir Putin odhalil dokument údajne vypracovaný v marci 2022 v Turecku, ktorý bol návrhom mierovej dohody s Ukrajinou.
Prezident Putin v sobotu ukázal dokument africkej delegácii a povedal: “Tento návrh dohody parafoval vedúci kyjevského rokovacieho tímu. Pridal tam svoj podpis. Tu je.”
Podľa ruského lídra Ukrajina odmietla dohodu dokončiť a povedala: “Kde sú záruky, že v budúcnosti nevypovie žiadne ďalšie dohody?” Ukrajina sa k obsahu dokumentu odmietla vyjadriť.
Africká delegácia predložila vlastný mierový plán pre rusko-ukrajinský konflikt, pričom na rokovaniach sa zúčastnil aj juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa.
“Táto vojna sa musí skončiť… Musí sa vyriešiť prostredníctvom rokovaní a diplomatickými prostriedkami,” povedal Ramaphosa a dodal: “Táto vojna má negatívny vplyv na africký kontinent a vlastne aj na mnohé iné krajiny na celom svete.”
Napriek určitému záujmu, ktorý prejavila Moskva, ani jedna strana nie je ochotná pristúpiť na desaťbodový plán, keďže Ukrajina požaduje, aby ruské sily úplne opustili krajinu skôr, ako sa začnú akékoľvek rokovania.
Viac sa dočítate
Ukrajinská protiofenzíva má problémy
Ako funguje Surovikinova linka na Ukrajine