Bratislava 5. februára 2023 (HSP/Tfiglobalnews/Foto:Pixabay)
Dôsledky podpory dávno zabudnutej kauzy Ukrajiny Európsku úniu ešte stále dobiehajú. Tentoraz sú poľnohospodári viacerých jej členských štátov rozzúrení hlúposťou svojich vlád, ktoré dovolili Ukrajine zaplavovať ich domáce trhy potravinárskym obilím, píše Pallak Kashyap pre TFI Global News
Poľskí poľnohospodári protestovali proti nekvalitným dodávkam ukrajinského obilia. Organizátori protestu uviedli, že poľnohospodári zablokovali cesty na hraničných priechodoch na poľsko-ukrajinskej hranici, aby zabránili vstupu nákladných áut s ukrajinským obilím do ich krajiny.
Demonštranti zdôraznili, že hlavnou príčinou protestu je nadmerný prílev obilnín pochybnej kvality.
Nie je to prvýkrát, čo sa ukrajinské potravinárske obilniny dostali do sporu. Skupina krajín EÚ predtým požiadala blok, aby pomohol zmierniť nadmernú ponuku obilia, keďže lacný dovoz z Ukrajiny zaplavuje ich trhy a spôsobuje obrovský pokles dopytu po domácej produkcii, čo vedie k protestom poľnohospodárov.
Počas stretnutia ministrov poľnohospodárstva európskych krajín šesť východných krajín EÚ na čele s Poľskom vyzvalo na prijatie opatrení vrátane kompenzácií pre svojich poľnohospodárov. Zdôraznili tiež, že tranzitné trasy musia byť uzavreté, aby sa obilie a iný tovar z Ukrajiny mohli dostať do tretích krajín bez toho, aby spôsobili narušenie v Európe.
V dôsledku rusko-ukrajinskej vojny Európa nakrátko zrušila kvóty, clá a spotrebné dane na poľnohospodárske výrobky z Ukrajiny v snahe uľahčiť tok obilia, ktorý bol zablokovaný ruskou vojenskou operáciou a blokádou prístavov tejto krajiny.
Poľský minister poľnohospodárstva Henryk Kowalczyk pre médiá uviedol, že orgánom EÚ tlmočil sťažnosti poľnohospodárov susedných krajín, a poznamenal, že časť ukrajinského obilia, ktoré malo smerovať do západnej Európy a Afriky, zostala v týchto krajinách.
Dovoz potravín z Ukrajiny do EÚ sa drasticky zvýšil. Podľa dokumentu, o ktorý sa krajiny podelili s ostatnými krajinami počas zasadnutia v Bruseli, dovoz kukurice do Poľska sa v období od januára do novembra 2022 prudko zvýšil na 1,6 milióna ton, čo predstavuje nárast o 25 000 % oproti roku 2021. Podobne v Maďarsku sa dovoz z Ukrajiny zvýšil na 900 000 ton z 5 000 a v Bulharsku dosiahol 16 742 z 361 ton.
Kyjev využíva ústretovosť Bruselu
Ukrajina premenila štedrosť EÚ na príležitosť pre svoje sebecké zámery. Keďže Zelenskyj neustále tlačí na európske krajiny, aby dodávali zbrane a inú finančnú pomoc Ukrajine, zároveň si z Európy urobil aj skládku poľnohospodárskych výrobkov Kyjeva, ktoré majú pochybnú kvalitu.
Zelenskyj využíva dočasné zrušenie ciel a kvót zo strany EÚ, naráža na bezradnú situáciu európskych štátov, ktoré okrem prudko rastúcej inflácie a energetickej krízy zápasia aj s nedostatkom potravín. Krajiny EÚ si konečne začínajú uvedomovať, že rozhodnutie postaviť sa na stranu Ukrajiny bolo chybou od samého začiatku vojny.
Najprv utrpeli bezprecedentný úder v podobe recesie a rastu cien a teraz nimi otriasol nadmerný dopyt po ukrajinskom obilí, ktorý má nepriaznivé dôsledky na domáci dopyt po produktoch ich poľnohospodárov.
Predtým sa príliš horlivé západné krajiny snažili získať energiu po svojom chybnom rozhodnutí uvaliť sankcie na Rusko a teraz sa snažia zastaviť prílev pochybného potravinárskeho obilia z Ukrajiny. Skúsenosti EÚ sú preto varovným príkladom pre všetky krajiny, ktoré si robia ilúzie, že podať pomocnú ruku Ukrajine sa rovná službe ušľachtilému cieľu.