Ukrajina vyčerpáva svoje vojnové zdroje

❚❚

Kyjev 20. júla 2023 (HSP/Responsible Statecraft/Foto:TASR/AP )

 

Počas všetkých rozhovorov na samite NATO tento týždeň o jednote aliancie a podpore Ukrajiny sa ignoroval dôležitejší problém: Americká stratégia pre alianciu zlyháva. Ukrajina vyčerpáva svoje vojnové zdroje a Západ ich nedokáže doplniť dostatočne rýchlo na to, aby v dohľadnom čase zmenil túto trajektóriu, píše americký časopis “Responsible Statecraft

Joe Biden
Na snímke americký prezident Joe Biden a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Dlho očakávaná protiofenzíva Ukrajiny – jej snaha prinútiť Kremeľ ku kapitulácii tým, že vytlačí ruské sily z Donbasu a Krymu – stroskotáva na masívnych obranných opevneniach Ruska, veľkom počte doplnených jednotiek a rastúcej dominancii na oblohe v blízkosti frontovej línie vojny.

.

Ukrajina rýchlo vyčerpáva svoje zásoby vojakov, delostreleckých granátov a rakiet protivzdušnej obrany a Západ nedokáže vycvičiť dostatok vojakov ani vyrobiť dostatok zbraní, aby tento bezútešný obraz v dohľadnom čase zmenil. Ani Spojené štáty nemôžu pokračovať v znižovaní svojich existujúcich vojenských zásob bez toho, aby ohrozili svoju schopnosť riešiť prípadnú krízu s Čínou. V dôsledku toho sa stratégia NATO na ukončenie vojny, ktorá je založená na úspechu protiofenzívy, javí ako čoraz kiksovejšia.

Zlyháva aj širšia americká stratégia v Európe. Pôvodným cieľom NATO bolo zabrániť vzniku európskeho hegemóna, ktorý by mohol ohroziť americkú bezpečnosť a hospodársku prosperitu. Jeho cieľom bolo uistiť amerických partnerov, že Washington ich neopustí tvárou v tvár sovietskej agresii, ani nenechá Nemecku voľnú ruku pri obnove nezávislej armády a oživení starých snáh o ovládnutie kontinentu. Výmenou za ochranu pod americkým vojenským dáždnikom sa západná Európa mohla sústrediť na hospodársky rast, vďaka ktorému bola čoraz menej náchylná na komunistický rozvrat, a zároveň získala čas, aby sovietsky systém chradol a hnil. Táto stará stratégia bola veľmi úspešná.

.

Po páde Berlínskeho múru však americké zahraničnopolitické elity zmenili svoj pohľad: namiesto toho, aby bránili vzostupu konkurenčného hegemóna, ktorý by mohol ovládnuť Európu, Spojené štáty manévrovali tak, aby sa stali najvyššou mocnosťou kontinentu a usilovali sa premeniť celú východnú Európu na americký protektorát.

Dvojnásobné rozšírenie NATO a Európskej únie rozšírilo prosperitu na celom kontinente, ale spôsobilo, že Európa je takmer neschopná vytvoriť autonómnu vojenskú kapacitu alebo viesť zahraničnú politiku nezávislú od Washingtonu, a Rusko zostalo mimo kľúčových európskych inštitúcií, pričom je čoraz viac motivované ich podkopávať, a nie podporovať.

Tento prístup by mohol byť úspešný len vtedy, ak by Rusi súhlasili. Každý vodca Kremľa od čias Gorbačova však odmietal predstavu Európy sústredenej na NATO, v ktorej má Moskva malý alebo žiadny hlas pri kľúčových rozhodnutiach ovplyvňujúcich jej bezpečnosť.

Medzitým je samotná Európa čoraz viac rozdelená, pokiaľ ide o predpoklady stratégie Washingtonu. Nemecká prosperita – motor širšieho európskeho rastu – bola dlhé roky založená na nízkych výdavkoch na obranu a prístupe k lacnej ruskej energii, ktorá poháňala jeho hospodárstvo založené na exporte. Ruská špeciálna vojenská operácia na Ukrajine tento prístup účinne ukončila, čím sa zvýšila závislosť Nemecka od drahej americkej energie.

A aby sa Washington vyrovnal s dvojitým nebezpečenstvom, ktoré predstavujú Rusko a Čína, vyvíja čoraz väčší tlak na Nemecko a ďalšie časti “starej Európy”, aby zvýšili svoje výdavky na obranu a obmedzili obchod a investície v Číne. Pomalé tempo nemeckých dodávok zbraní na Ukrajinu a prominentná obchodná návšteva kancelára Scholza v Číne na jeseň minulého roka sú znamením, že “míňať viac a zarábať menej” pravdepodobne nebude pre Berlín atraktívnym obchodom.

.

Mnohí noví členovia aliancie na čele s Poľskom a pobaltskými štátmi medzitým vyvíjajú tlak na Spojené štáty, aby podporili bezpečnostné záruky, ktoré poskytli, ale nikdy ich nechceli presadzovať. Vnímajú “ruskú inváziu” na Ukrajinu ako bezprostrednú hrozbu pre svoju bezpečnosť a zároveň ako nepriamy test zmluvného záväzku Washingtonu prísť na ich obranu. Vyzývajú na masívne kvalitatívne a kvantitatívne zvýšenie západnej vojenskej pomoci Ukrajine a tvrdia, že je veľmi nepravdepodobné, že by Rusko v reakcii na to riskovalo priamy stret s NATO.

A trvajú na tom, aby sa Ukrajine čo najskôr poskytlo členstvo v NATO, pričom tvrdia, že takýto bezpečnostný záväzok skôr vylúči, než vyprovokuje ďalšiu ruskú agresiu. Washington sa teda snaží vyhnúť ťažkým rozhodnutiam, ktoré si tieto protichodné tlaky vyžadujú.

Nová americká stratégia už dávno mala prísť. Naším bezprostredným cieľom by malo byť prekaziť Rusku schopnosť znovu dobyť Ukrajinu, čo je dosiahnuteľné bez hlbšieho zapojenia NATO do vojny, a nie vyhnať ruské sily z Donbasu a Krymu, čo nie je možné.

Namiesto ďalšieho rozširovania zoznamu NATO a prijímania nových misií mimo územia by sme mali vrátiť NATO k jeho pôvodnému obrannému účelu, zvýšiť úlohu Európy pri vyzbrojovaní a vedení aliancie a podporovať väčšiu európsku autonómiu vo svete, čo by znížilo riziká a záťaž pre Ameriku pri rokovaniach s Ruskom a Čínou.

Vo Vilniuse sme takýto posun nezaznamenali, uzatvára americký časopis “Responsible Statecraft”.

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

20:27

Na najmenej 29 mŕtvych stúpol počet obetí sobotného útoku izraelských síl v centre libanonského hlavného mesta Bejrút. Ďalších 67 osôb utrpelo pri tomto útoku zranenia, oznámilo v nedeľu libanonské ministerstvo zdravotníctva.

20:08

Hokejisti HK Dukla Ingema Michalovce zvíťazili v nedeľňajšom zápase 22. kola Tipos extraligy nad HK Spišská Nová Ves 5:4 po predĺžení a samostatných nájazdoch. O ich triumfe rozhodol Renars Krastenbergs.

HK Dukla Ingema Michalovce– HK Spišská Nová Ves
Na snímke vpravo brankár Julian Henri Miguel Junca (Michalovce) inkasuje gól počas zápasu 22. kola hokejovej Tipos extraligy HK Dukla Ingema Michalovce – HK Spišská Nová Ves
19:41

V Tbilisi opozícia opäť protestovala. Protestujúci sa vydali k parlamentu a plánujú zostať pod jeho budovou celú noc. Pripomenieme, že opozícia neuznáva výsledky parlamentných volieb, ktoré vyhrala vládnuca strana Gruzínsky sen.

19:41

Poľskí demonštranti odblokovali prejazd nákladných áut cez kontrolné stanovište Shehyni-Medyca. Informuje o tom colná služba Ukrajiny.

„Dnes večer poľskí štrajkujúci ukončili blokovanie kontrolného stanovišťa „Šehyni – Medyca“ na ukrajinsko-poľskom úseku hranice“, – uvádza sa v správe rezortu. Neuvádza sa, na ako dlho je kontrolné stanovište odblokované. Predtým Štátna colná služba oznámila tieto protesty do konca roka.

19:34

Hlavná poľská opozičná strana Právo a spravodlivosť (PiS) si v nedeľu vybrala historika Karola Nawrockého za svojho prezidentského kandidáta do budúcoročných volieb. Oznámil to v nedeľu predseda konzervatívnej PiS Jaroslaw Kaczyňski na straníckom zjazde v meste Krakov na juhu Poľska.

Karol Nawrocki
Na snímke Karol Nawrocki
19:24

Voliči vo švajčiarskom meste Bazilej v nedeľňajšom referende súhlasili s tým, aby sa peniaze z daní použili na spolufinancovanie pesničkovej súťaže Eurovízia, ktorá sa vo Švajčiarsku uskutoční na budúci rok v máji. Vo Švajčiarsku sa okrem toho v nedeľu konali aj celoštátne referendá o posilnení práv prenajímateľov bytov, rozšírení diaľničných úsekov a zmene spôsobu financovania zdravotnej starostlivosti. Informovali o tom agentúry DPA a AFP.

18:29

Turecko má záujem o rozšírenie obchodovania s Ruskom. Počas nedeľňajšieho telefonického rozhovoru so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom to povedal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke korytnačka žltočierna počas podujatia AkvaTera v Košiciach

Autor: TASR–František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Dušan Hirjak

Viktor Pondělík

Erik Majercak

Marek Brna

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali