Na Ukrajine sa boja vojenského konfliktu s Ruskom, pritom krajine hrozí niečo omnoho horšie

❚❚

Moskva 15. februára 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Vadim Ghirda, Pavel Golovkin, Sputnik-Stringer)

 

Spojená štáty situáciu okolo Ukrajiny v posledných týždňoch vyšpičkovali tvrdiac, že Rusko sa chystá na túto krajinu zaútočiť. V skutočnosti však Ukrajine hrozí úplne iná katastrofa. Článok vznikol na základe materiálov Komsomolská pravda, RIA Novosti, Vzgľad a Argumenty a fakty

Ukrajina Rusko
Ilustračné foto

 

.
Dôvod prvý – Rozkol medzi Západom a Východom

Ukrajina zostáva krajinou prakticky rozdelenou na dve časti. Priepasť medzi západnou a východnou Ukrajinou sa za roky nezávislosti nezmenšila ani o kúsok.

Východ mal dlhú dobu možnosť úspešne sa rozvíjať ako súčasť Ruskej ríše a potom Sovietskeho zväzu. Pričom si zachoval svoju kultúrnu autonómiu, jazyk a tradície. Západ bol ale nútený brániť sa pohlteniu väčšinou štátov, kde dlho patrili západoukrajinské oblasti. V dôsledku toho sa na západnej Ukrajine vytvorila filozofia útočného národovectva. To neprijíma na svojom území akúkoľvek inú národnosť.

.

Ani zjednotenie východnej a západnej Ukrajiny v rámci Ukrajinskej socialistickej republiky neviedlo k vytvoreniu stabilných väzieb medzi Východom a Západom. Západoukrajinskí politici začali v postsovietskom období aktívne presadzovať svojich ideológov ako napríklad Stepana Banderu. Tým narazili na kategorické odmietnutie Východu vychovávaného v duchu medzinárodnej spolupráce.

To nie je len vec vkusu, je to spoločenský a kultúrny konflikt. V ňom jedna strana vníma druhú ako možného nepriateľa.

 

Dôvod druhý – Chýbajúca jednotiaca sila

Za roky nezávislosti sa na Ukrajine neobjavil žiaden politik, ktorý by si dal za úlohu zjednotiť ukrajinský ľud nie len z hľadiska celistvosti územia, ale i sociálno-kultúrne.

Politické sily Ukrajiny sú rozdelené do dvoch táborov. Jedni sú voliči Západu a druhí zasa Východu. Takéto prísne delenie vedie len k radikalizácii politických procesov v krajine. Terajšia Ukrajina nemá takých vodcov ako Rurika, Vladimíra Červené slnko či Jaroslava Múdreho. Dnešní politici sa naďalej hrajú na rozpory medzi rôznymi regiónmi krajiny. Bez toho, aby premýšľali o tom, k čomu to povedie.

.

 

Dôvod tretí – Veľká podpora radikálnych síl

Z histórie je dobre známe, že rastúca obľuba radikálnych síl znamená veľké otrasy. Na Ukrajine, najmä vzhľadom na zhoršujúcu sa ekonomickú situáciu, počet prívržencov radikálnych síl neustále rastie.

rusko ukrajina
Ilustračné foto

Platí to najmä pre západnú Ukrajinu, kde do ulíc vychádzajú desaťtisíce prívržencov hnutia Sloboda a iných nacionalistických združení.

Treba si uvedomiť, že to nie je len o občianskych aktivistoch. Tieto hnutia majú aj bojové organizácie, ktoré sú hocikedy pripravené na vojenskú akciu. Pôsobia nielen v Kyjeve počas politických kríz, ale vykonávajú akcie aj na území východnej Ukrajiny.

V plánoch radikálov je rozsiahla ukrajinizácia Východu. Mala by sa dotknúť nielen proruských Ukrajincov, ale aj etnických Rusov. Tých tam žije približne 10 miliónov.

.

Niet pochýb o tom, že ak prídu k moci v Kyjeve tí najkrajnejší nacionalisti, vyvolá to odpor na Východe. Ten sa iste nezmieri s premenou krajiny na „územie čistokrvných Ukrajincov“.

 

Dôvod štvrtý – Krym

Polostrov Krym je pre oficiálny Kyjev skutočným bolehlavom. Tak silným, že niektorí nacionalisti ho navrhujú riešiť tak, že tam presídlia tých „správnych Ukrajincov“.

krym
Ilustračné foto

Terajšia vláda v Kyjeve sa nikdy nezmierila s tým, že sa Krym vrátil na vlastnú žiadosť späť domov do Ruskej federácie. Na uzde ho ale drží ruská Čiernomorská flotila v Sevastopole.

Na Kryme pritom dlhodobo pôsobí aj tretia sila. Sú to Krymskí Tatári. Tí tiež vystupujú z krajne nacionalistických pozícií. Najradšej by boli, keby práve oni boli hlavnou národnostnou skupinou teraz už opäť „ruského polostrova“.

 

Dôvod piaty – Vonkajší tlak

Je nepravdepodobné, že sa v Európskej únii alebo v Rusku nájde politik, ktorý so všetkou vážnosťou vyhlási, že má v úmysle vyvolať na Ukrajine občiansku vojnu. Nikto nechce problém v podobe vojenského konfliktu v tak veľkej krajine na svojich hraniciach.

Problém je však v tom, že ani EÚ, ani Rusko nie sú ochotné ustúpiť zo svojich geopolitických záujmov.

Vo veľkej politickej hre je „pretiahnutie Ukrajiny na svoju stranu“ príležitosťou posilniť sa a oslabiť konkurenta. Ukrajinským politikom sa zatiaľ darilo z takejto situácie ťažiť. Ale postupom času sa stávky zvýšili. Európska únia a Rusko už nie sú spokojné s neistotou v „ukrajinskej otázke“.

Výsledkom je, že obe strany aktívne využívajú svoj vplyv na zvrátenie situácie vo svoj prospech.

.

Požadovaním odpovede na otázku „byť či nebyť“ však Európska únia a Rusko čoraz viac prihrievajú kotol vnútorných ukrajinských rozporov, ktorý môže kedykoľvek vybuchnúť.

Dnes na Ukrajine prevládajú emócie, nie zdravý rozum. Za týchto podmienok stačí na prechod od dlhoročných sporov k občianskej vojne len jeden výstrel. A možno čo i len hlasný výkrik.

 

Vzájomne si pomáhame

Vážení čitatelia, ďakujeme Vám, že ste si prečítali článok a ak si myslíte, že si zaslúži, aby si ho prečítali viacerí, poprosíme Vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať, ktoré nájdete pod článkom. Pomôžete tak rozšíriť informačné pole o faktoch, ktoré sa z iných médií verejnosť nemá ako dozvedieť.

.

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

09:46

Prvé Slovensko-saudské obchodné fórum by malo domácim podnikateľom priniesť možnosti na expanziu na saudský trh. Pre subjekty z Blízkeho východu predstavuje fórum príležitosť nájsť partnerov pre nové projekty v rámci plánov diverzifikácie saudskej ekonomiky. Uviedli to v piatok predstavitelia Slovensko-Saudskej obchodnej komory, ktorí dodali, že ide o doposiaľ najväčšiu obchodnú misiu Saudskej Arábie na Slovensku.

09:45

Ceny zlata pokračujú v raste aj v piatok a za týždeň smerujú k najvýraznejšiemu rastu za posledný rok. Smerom nahor ich posúva eskalácia rusko-ukrajinského konfliktu a s ňou rastúce úsilie investorov o presun k bezpečnejším aktívam. Informovala o tom agentúra Reuters.

Spotová cena zlata vzrástla do 7.28 h SEČ o 0,7 % na 2687,87 USD (2553,55 eura) za troyskú uncu (31,1 g). Za ostatný týždeň sa tak cena kovu zvýšila už o takmer 5 % a ak sa situácia počas dňa nezmení, bude to najvýraznejší týždenný rast od októbra 2023.

09:44

Pohonné látky zaznamenali počas 46. týždňa viditeľný nárast cien. Prémiový 98-oktánový benzín a obľúbený 95-oktánový benzín dosiahli najvyššie hodnoty za uplynulé tri týždne, cena nafty bola najvyššia za minulých jedenásť týždňov, od konca letných prázdnin. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Spotrebitelia nakupovali v 46. týždni motorovú naftu za 1,441 eura za liter, čo bolo o dva centy viac ako v predchádzajúcom týždni.

09:43

Za obchodovanie s drogami obesili v Singapure 55-ročného muža, oznámili v piatok miestne úrady. Išlo už o tretiu popravu v súvislosti s drogovou trestnou činnosťou za posledný týždeň. OSN vyzýva Singapur na zrušenie takéhoto typu trestu, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

09:40

Maďarský premiér Viktor Orbán v piatok uviedol, že by pozval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua na návštevu Maďarska a garantoval by mu, že zatýkací rozkaz, ktorý na Netanjahua vydal Medzinárodný trestný súd (ICC) pre podozrenie z vojnových zločinov v Gaze, by “nebol dodržaný”. TASR informuje podľa agentúry Reuters.

Orbán, ktorého krajina v súčasnosti predsedá rotujúcemu predsedníctvu Európskej únie, pre maďarský štátny rozhlas uviedol, že zatykač vydaný ICC “nie je správny” a dodal, že Netanjahu bude môcť v Maďarsku vyjednávať “v primeranom bezpečí”, cituje Reuters.

09:11

Situácia na Kórejskom polostrove môže viesť k „najničivejšej termonukleárnej vojne“. Vyhlásil to šéf Severnej Kórey Kim Čong-un.

„Ešte nikdy sa strany konfliktu na Kórejskom polostrove nenachádzali v takej nebezpečnej a ostrej konfrontácii, v situácii, ktorá by mohla kedykoľvek prerásť do najničivejšej termonukleárnej vojny,“ povedal Kim na otvorení výstavy zbraní v Pchjongjangu.

Povedal, že USA nasadzujú svoje „hrozivé strategické prostriedky“ vrátane jadrových „v záujme udržania a posilnenia svojej nadvlády nad satelitmi“.

08:44

Pokles výroby a predaja automobilov v Európe o približne dva milióny vozidiel v porovnaní s predcovidovou úrovňou spolu s geopolitickými výzvami a čínskou konkurenciou predstavuje pre európske automobilky vážnu výzvu.

Na Slovensku je situácia stabilná, keďže automobilky majú na nasledujúce tri roky zabezpečenú produkciu, no na udržanie konkurencieschopnosti potrebujú nové produkty. Upozornil na to prezident Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) SR Alexander Matušek pri príležitosti tohtoročného podujatia CEE Automotive Supply Chain.

08:43

Ceny ropy pokračovali v piatok v raste, tempo rastu však bolo mierne, pričom cena Brentu sa pohybuje tesne nad 74,30 USD za barel (159 litrov). Za celý týždeň však smeruje k najvýraznejšiemu rastu za ostatné dva mesiace. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters a údajov agentúry Bloomberg.

08:40

Irán v piatok spustil sériu “nových a pokročilých” centrifúg slúžiacich na obohatenie uránu. Ide o reakciu na rezolúciu, ktorú prijala Medzinárodná organizácia pre atómovú energiu, ktorá Teheránu vyčíta, že s ňou dostatočne nespolupracuje. TASR informuje podľa agentúry AFP.

V nezverejnenej rezolúcii, ktorú navrhli západné štáty, sa podľa AFP uvádza, že je nevyhnutné, aby Irán “splnil svoje právne záväzky.” Rezolúcia tiež vyzýva Teherán, aby poskytol “technicky dôveryhodné vysvetlenie” na prítomnosť častíc uránu nájdených na dvoch miestach v Iráne. Západné mocnosti okrem toho žiadajú, aby MAAE najneskôr do jari 2025 vydala komplexnú správu o iránskom jadrovom programe.

07:19

Severokórejský vodca Kim Čong-un obvinil Spojené štáty zo zvyšovania napätia a provokácií. Dodal, že Kórejský polostrov nebol ešte nikdy vystavený takému riziku jadrovej vojny ako v súčasnosti. Predchádzajúce skúsenosti s rokovaniami s USA podľa neho len zdôraznili ich agresívnu a nepriateľskú politiku voči KĽDR. Uviedla to v piatok severokórejská agentúra KCNA, informuje TASR podľa agentúr Reuters a Jonhap.

07:18

Nórske úrady vo štvrtok oznámili, že zadržali pracovníka bezpečnostnej služby, ktorý pracoval na americkom veľvyslanectve v Osle, pre podozrenie zo špionáže v prospech Ruska a Iránu. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

Polícia zadržala nórskeho občana vo veku okolo 20 rokov ešte v stredu v jeho dome. Súd vo štvrtok rozhodol, že muž môže byť zadržaný po dobu štyroch týždňov, pričom prvý týždeň bude v izolácii.

07:04

Parkovisko neďaleko najväčšej turistickej atrakcie Islandu, geotermálnych prameňov Modrá lagúna, vo štvrtok zaplavila láva z neďalekej sopky. Kúpele už skôr evakuovali. TASR informuje podľa agentúry AFP a portálu Iceland Monitor.

Na zverejnených záberoch vidieť ako láva pohltila veľkú časť parkoviska s kapacitou pre 350 áut. Láva zasiahla aj obslužnú budovu, ktorá slúžila na uskladnenie batožiny návštevníkov. Bazény s termálnou vodou však nie sú ohrozené, keďže lávu zadržala ochranná stena.

Na polostrove Reykjanes na Islande sa opäť začala sopečná erupcia
Na polostrove Reykjanes na juhozápade Islandu došlo v stredu neskoro večer 20. novembra 2024 k sopečnej erupcii
07:02

Počet proiránskych bojovníkov, ktorí zahynuli pri stredajšom nálete izraelskej armády na sýrske mesto Palmýra, stúpol na 82. Oznámilo to vo štvrtok Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR). TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Šéf SOHR Rámí Abdal Rahmán uviedol, že ide o “najvyšší počet obetí v dôsledku izraelských leteckých útokoch na proiránske skupiny v Sýrii” od začiatku občianskej vojny v roku 2011.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke stánok s jedlom na Staromestských vianočných trhoch na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave vo štvrtok 21. novembra 2024

Autor: TASR - Pavol Zachar

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Erik Majercak

Marek Brna

Milan Šupa

Ivan Štubňa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali