Bratislava 30. augusta 2023 (HSP/Bloomberg/Foto:TASR/AP)
Spojenci Ukrajiny sa teraz obávajú, že vojna sa pretiahne do dlhého boja, ktorý môže posilniť ruku Vladimira Putina, keďže nádej, že kyjevské sily dosiahnu tento rok definitívny prielom, sa vytráca, konštatuje agentúra Bloomberg
Po viac ako dvoch mesiacoch protiofenzívy sa Kyjevu zatiaľ podarilo dosiahnuť len taktické úspechy proti silne zakopaným ruským silám, a to napriek tomu, že do operácie nasadil mnohé jednotky vycvičené a vyzbrojené Spojenými štátmi a Európou. Čas na ďalšie veľké akcie sa zužuje, keďže na jeseň hrozí daždivé a chladné počasie.
Ukrajina a jej spojenci sľubujú, že budú pokračovať v boji tak dlho, ako to bude potrebné, ale predstavitelia pripúšťajú, že zopakovať úroveň masívnej podpory, ktorá umožnila súčasný postup, bude náročné. Najmä zásoby munície sú vyčerpané a výroba v USA a Európe sa nezvýši skôr ako koncom roka 2024. Stíhačky F-16 pravdepodobne tiež neprídu skôr ako na budúci rok.
Očakáva sa, že boj o schválenie ďalšieho zákona o financovaní Ukrajiny v Kongrese na jeseň bude zatiaľ najťažší a tohtotýždňová debata republikánskych prezidentských kandidátov zdôraznila rastúce nepriateľstvo v strane voči posielaniu zbraní a pomoci Kyjevu.
Ak sa boje cez zimu dostanú do slepej uličky, “bude to naozaj veľký problém, nastane únava z vojny,” povedala Samantha de Bendern, spolupracovníčka Kráľovského inštitútu pre medzinárodné záležitosti. “USA sa budú čoraz menej zaujímať o dianie na Ukrajine a pre Európanov bude čoraz ťažšie presvedčiť Američanov, že Ukrajina je americký problém.”
Začiatkom tohto roka USA a Európa optimisticky očakávali výrazný pokrok, keď na Ukrajinu nasypali obrnené vozidlá, raketové systémy a ďalšie zbrane a posielali celé jednotky na výcvik do krajín NATO. Túto nádej nahradilo neochotné uznanie, že ani moderné zbrane a taktika nestačia na rýchle porazenie masívnej a stále schopnej obrany Ruska.
USA by radšej uprednostnili, keby sa Ukrajina sústredila na prelomenie ruských línií. Ale bez dostatočnej leteckej podpory na potlačenie ruskej obrany by Ukrajina čelila ešte väčším stratám, ktoré by bolo ťažké udržať.
A Rusku sa darilo zvyšovať zásoby munície a ďalších materiálov. Má dostatok munície rôzneho druhu približne na rok, pretože sa im podarilo doviezť sankcionované komponenty alebo ich nahradiť, čo im umožnilo vyrábať rýchlejšie ako v Európe prispôsobením sa a skrátením času, uviedol jeden z predstaviteľov.
Prečítajte si tiež:
- Zelenskyj dostal poslednú šancu. NATO dosiahlo dohodu s Kyjevom o Rusku
- Medvedev: Ak je to pravda, ide o priamy právne relevantný dôkaz spoluúčasti Západu na vojne proti Rusku