Moskva 15. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-RIA Novosti, Alexei Druzhinin,Moscow City Court)
Prezidenti Ruska a Spojených štátov Vladimír Putin a Joe Biden budú v Ženeve diskutovať o otázkach strategickej stability, boji proti covidu–19, boji proti počítačovej kriminalite, ako aj o regionálnych problémoch vrátane situácie na Blízkom východe, na Ukrajine a v Náhornom Karabachu. Novinárom to uviedol poradca ruského prezidenta Jurij Ušakov
“Stav a vyhliadky na rozvoj rusko–amerických vzťahov, hlavné otázky strategickej stability, otázky informačnej bezpečnosti, otázky boja s počítačovou kriminalitou. Zvlášť budú prerokované konkrétne nevyriešené otázky bilaterálnych vzťahov, ďalej potom témy ekonomickej spolupráce, klíma, Arktída a samozrejme boj proti koronavírusu,“ povedal Ušakov.
.
Prezidentov poradca dodal, že po prerokovaní týchto otázok “budú v rámci dezertu ponechané regionálne problémy“. V tejto časti uviedol témy ako vysporiadanie na Blízkom východe, situáciu v Sýrii, Líbyi, Afganistane, situáciu na Kórejskom polostrove a iránsky jadrový program. V pláne je udeliť osobitná pozornosť Náhornému Karabachu, ukrajinskej kríze a situácii v Bielorusku, dodal Ušakov.
Diskusia o Ukrajine
Podľa neho je medzi regionálnymi problémami plánovaná diskusia o situácii na Ukrajine, ak sa jedna zo strán nedotkne tejto témy počas schôdzky skôr, čo je však celkom možné. Záleží na tom, ako bude diskusia prebiehať, vysvetlil.
“Toto sú témy, ktoré boli dohodnuté, ale iste chápete, že sa prezidenti môžu dotknúť ľubovoľnej témy podľa svojho uváženia. Možno tiež prerokovať problémy, ktoré neboli vopred dohodnuté a neboli na programe rokovania uvedené,” uviedol.
Ušakov zmienil, že strategická stabilita sa stane jednou z kľúčových tém samitu. Poznamenal, že “v posledných rokoch sa v tejto oblasti nazhromaždilo mnoho vážnych problémov spôsobených radom jednostranných krokov zo strany USA“. K takýmto krokom Ušakov priradil odstúpenie od zmluvy ABM (zmluva o protiraketovej obrane), zmluvy INF (zmluva o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu) a Zmluvy o otvorenom nebi. Podľa jeho slov je teraz obzvlášť aktuálna úloha týkajúca sa začatia systémového dialógu o otázkach strategickej stability.
“Rusko vychádza z predpokladu, že účelom takéhoto dialógu by mal byť spoločný vývoj novej bezpečnostnej rovnice, ktorá zohľadní všetky faktory ovplyvňujúce globálnu stabilitu,“ uviedol.
Očakáva sa, že sa schôdzka dotkne aj otázok informačnej bezpečnosti. “V poslednej dobe zaznievajú v Spojených štátoch čoraz častejšie absurdné obvinenia smerom k Rusku zo znášanie počítačovej kriminality. Naša krajina pritom opakovane Spojeným štátom ponúkala obnovenie dialógu o otázkach informačnej bezpečnosti – pre zmysluplné a konštruktívne prerokovanie všetkých súčasných otázok,” pripomenul prezidentský poradca.
Jedným z dôležitých bodov programu bude ekológia a klíma, dodal Ušakov. Poukázal na to, že otázky životného prostredia sú jednou z tých oblastí, kde majú obe krajiny spoločné záujmy a podobné prístupy.
Vzájomné vzťahy
Tiež nevyriešené otázky v rusko–amerických vzťahoch, vrátane praxe zatýkania Rusov v tretích krajinách a zhoršovanie pracovných podmienok ruských diplomatických misií, budú prerokované na ženevskom samite. Ak sa podarí aspoň niektoré problémy vyriešiť, bude to podľa Ušakova dobre.
Poznamenal, že počas týchto rokovaní sa plánujú prerokovať “problémy spojené so vzájomnou nervozitou v bilaterálnych vzťahoch“.
“Budeme hovoriť najmä o nezákonnom zabavení ruského diplomatického majetku v Spojených štátoch a zhoršujúcich sa podmienkach pre fungovanie našich zahraničných misií. Diskutovať sa bude tiež o otázke nezákonného zatýkania našich občanov na americké žiadosti v tretích krajinách. Od roku 2008 ich bolo asi 60,” uviedol.
.
Téma Navaľnyj
“Povedal som: prezidenti môžu nastoliť akúkoľvek tému. Vy aj ja chápeme, že americká strana túto tému pravdepodobne nastolí. Svedčí o tom veľa signálov, dokonca aj z Veľkej Británie, Bruselu. Budú samozrejme nastolené, “konštatoval, keď hovoril o tom, či sa na programe rokovania objaví téma zadržania opozičného blogera Alexeja Navaľného.
Poznamenal tiež, že ruský prezident o tom v poslednej dobe tiež niekoľkokrát hovoril, okrem iného v nedávnom rozhovore s americkou televíznou spoločnosťou NBC.
V súčasnej dobe je Navaľnyj vo väzení, keď jeho podmienečný trest v prípade sprenevery finančných prostriedkov od spoločnosti Yves Rocher bol kvôli porušeniu podmienky nahradený nepodmieneným.
Ušakov tiež odpovedal na otázku, či by na samite v Ženeve mohli byť nastolené otázky týkajúce sa situácie v Bielorusku. “Prezidenti môžu nastoliť akúkoľvek tému, vrátane Bieloruska. Ale opäť nevylučujem, že sa Američania tejto témy chytia. O to viac, keď o tom všetkom diskutovali so svojimi spojencami,” odpovedal.
Pripomeňme, že 16. júna sa v Ženeve stretne ruský prezident Vladimír Putin so svojím americkým náprotivkom Joeom Bidenom. Očakáva sa, že lídri prerokujú otázky strategickej stability, boj s pandémiou, medzinárodné problémy a regionálne konflikty.