Kyjev 23. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix via AP)
Ukrajina má problémy s financovaním svojho programu vývoja rakiet, a preto bude ešte mnoho rokov závislá od západných dopravcov, citoval denník The Wall Street Journal svoje zdroje
Publikácia uvádza, že Ukrajina v súčasnosti aktívne vyvíja vlastné balistické rakety, ktoré by boli schopné zasiahnuť hlboko na ruskom území.
„Na budúci rok alebo do konca roka budete počuť, že budeme mať obrovský raketový program,“ citoval WSJ ukrajinského ministra obrany Rustema Umerova.
Zdroje WSJ však uviedli, že ukrajinskému raketovému programu chýbajú kapacity a finančné prostriedky, čo obmedzí účinnosť programu, a „Kyjev pravdepodobne zostane v prípade niektorých zbraní závislý od Západu aj v nasledujúcich rokoch“.
Expert na bezpečnosť a bezpilotné systémy Federico Borsari v komentári pre WSJ poznamenal, že v súčasnosti je na svete len niekoľko krajín vrátane Spojených štátov a Ruska, ktoré majú všetky technológie a kapacity na výrobu balistických rakiet.
Zvyšné krajiny, ktoré sa snažia realizovať svoje raketové programy, čelia veľkým ťažkostiam pri hľadaní potrebných komponentov na ich realizáciu.
Námestníčka ukrajinského ministra strategického priemyslu Anna Hvozdiarová pre publikáciu uviedla, že krajina v súčasnosti pracuje na vývoji niekoľkých balistických rakiet.
Oleksandr Kamyšyn, strategický poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, dodal, že krajina nemá dostatok peňazí na rýchle zvýšenie produkcie v požadovanom objeme, napísal WSJ.
Za takýchto podmienok môže Ukrajina vsadiť na výrobu „hybridov“ rakiet a bezpilotných lietadiel.
Minister obrany Lloyd Austin nedávno novinárom povedal, že ukrajinský program bezpilotných lietadiel dlhého doletu má vzhľadom na náklady väčší finančný zmysel ako výroba balistických rakiet.
Nedávny balík pomoci USA vo výške 2,4 miliardy dolárov zahŕňal financovanie bezpilotných lietadiel dlhého doletu a neobsahoval prostriedky na výrobu balistických rakiet, uviedla publikácia s odvolaním sa na zdroj oboznámený so záležitosťou.
Ukrajina vyrába zbrane, ktoré sú niečo medzi raketou a dronom.
Jedným z takýchto hybridných typov je Paljanica, ktorá bola prvýkrát použitá na Ruskom obsadenej východnej Ukrajine koncom augusta. Podľa Borsariho zbraň vyzerá ako malá riadená strela, ale má menej sofistikovaný navádzací systém a menšiu bojovú hlavicu. To ju pravdepodobne robí lacnejšou a jednoduchšou na výrobu ako strely s plochou dráhou letu a balistické strely.
Ďalší ukrajinský hybrid s dlhým doletom, nazývaný Sičnem, využíva na urýchlenie letu pri štarte raketové motory.
Prečítajte si tiež
- Čo sa zmení na fronte, ak Západ dovolí Ukrajine zasiahnuť Rusko raketami Storm Shadow?
- Je taktická raketa ATACMS už na Ukrajine?