Kyjev 26. augusta 2023 (HSP/asiatimes/Foto:TASR/AP-Evan Vucci, Efrem Lukatsky)
Vojna na Ukrajine sa skončí ako najdrahšia a možno aj najkorupčnejšia zahraničná operácia, akú kedy Spojené štáty uskutočnili, píše Stephen Bryen pre Asia Times
Ak by sa vojna na Ukrajine skončila zajtra, Spojené štáty by stále museli posielať tejto krajine pomoc v hodnote stoviek miliárd. Návrh zákona zahŕňa pokračovanie vojenskej pomoci, rozpočtovú podporu pre ukrajinskú vládu a pomoc na obnovu.
Prezident Biden práve požiadal o ďalších 24 miliárd USD na podporu Ukrajiny, predovšetkým na vojenské vybavenie, ale aj na rozpočtovú podporu (7,3 miliardy USD). Hoci je Kongres čoraz skeptickejší voči ďalšiemu obrovskému balíku peňazí na financovanie nekonečného konfliktu, ide o drobné v porovnaní s tým, čo sa bude žiadať po skončení vojny.
Svetová banka vypracovala revidovaný odhad potrieb na obnovu na základe údajov z prvého roka vojny (február 2022 až február 2023). Banka uvádza, že Ukrajina potrebuje na obnovu počas desiatich rokov 411 miliárd dolárov.
Tento odhad bude potrebné výrazne zvýšiť, aby sa zohľadnil február až august 2023 a ďalšie roky. Dávalo by zmysel myslieť si, že aj keby sa vojna zastavila zajtra, pomoc na obnovu by dosiahla 600 miliárd dolárov alebo viac, teda viac ako pol bilióna dolárov.
Na porovnanie, vojna v Iraku zahŕňala program rekonštrukcie vo výške 60 miliárd dolárov. USA tiež vynaložili 90 miliárd dolárov počas dvanástich rokov na podporu Afganistanu (hoci vojna v tejto krajine pokračovala).
Niet pochýb o tom, že väčšina americkej pomoci Afganistanu bola pravdepodobne ukradnutá alebo prešla k Talibanu. Okrem toho zostalo na mieste bojové vybavenie USA v hodnote miliárd, ktoré teraz používa Taliban.
V prípade Iraku bola väčšina pomoci premrhaná vďaka zlému riadeniu, korupcii a zlému plánovaniu.
USA a ich spojenci budú musieť na podporu Ukrajiny vyčleniť 60 miliárd dolárov ročne a očakávajú, že veľká časť z nich bude ukradnutá. Financovanie sa bude musieť udržať 10 rokov.
Uvážte, že Nemecko sa zaviazalo podporovať Ukrajinu “tak dlho, ako to bude potrebné”, sumou 5 miliárd dolárov ročne. Ale nemecká vláda, ktorá je pri moci, bude pravdepodobne čoskoro vymenená a tento záväzok je asi tak bezcenný ako Weimarská marka.
Podobne aj hospodárstvo Spojeného kráľovstva je veľmi pochybné a nájsť seriózne peniaze bude v budúcnosti skutočný problém. Podstatné je, že väčšina peňazí bude musieť prísť od strýčka Sama.
Je možné, že niektorí ľudia vo Washingtone si myslia, že najlepšie bude predĺžiť vojnu čo najdlhšie, pretože ak budú boje pokračovať, USA budú musieť poskytnúť len vojenskú pomoc a rozpočtovú podporu vláde, ale nie pomoc pri obnove.
To je v podstate politika Bidenovej administratívy. Bidenova vláda si myslí, že pokračovaním vo vojne presvedčí Kongres, aby pokračoval v platení, a že môže udržať Ukrajinu “pri živote” tým, že jej bude posielať zbrane a peniaze na platy a potrebné zásoby.
Bude však Kongres ochotný pokračovať vo výdavkoch na nekonečnú vojnu? Je pravdepodobné, že Kongres bude chcieť vedieť, kam peniaze idú, ako sa používajú a ako vláda USA účtuje svoje výdavky.
Väčšina Američanov je proti ďalšej pomoci Ukrajine. Vstupujeme do volebného obdobia a čoskoro sa uskutočnia prvé republikánske prezidentské debaty. Ukrajina bude určite jednou z tém a niektorí kandidáti, ako napríklad Robert Kennedy mladší, ktorý sa zatiaľ označuje za demokrata, sa už vyjadrili proti podpore vojny.
To by mohlo znamenať, že Biden bude mať veľký problém presvedčiť neistý Kongres, vrátane svojich demokratických kolegov, aby podpísali ďalšie výdavky na stratový návrh.
Už dlho sa vie, že Ukrajina je skorumpovaná krajina. Ukrajinskí politici vrátane Zelenského časť svojho majetku vyviezli do zahraničia (Zelenskyj má vilu v Toskánsku na brehu mora vo Forte dei Marmi, ktorú kúpil pred vstupom do politiky a teraz ju prenajíma ruským klientom za 12 000 eur mesačne).
Syn prezidenta Bidena Hunter je zapletený do vyšetrovania platieb a iných aktivít, ktoré sa čiastočne sústreďujú na ukrajinský energetický holding Burisma a čiastočne na transakcie v Číne. Výbor v Snemovni reprezentantov, v ktorom dominujú republikáni, sa snažil spojiť prezidenta s vyšetrovanými záležitosťami.
Keď začnú prúdiť “veľké” peniaze na obnovu, ak sa tak stane, politickí a vojenskí predstavitelia na Ukrajine budú nadšene pomáhať Spojeným štátom naplniť si vrecká.
Korupcia na Ukrajine bola tento mesiac veľmi viditeľná, keď prezident Zelenskyj prepustil všetkých vojenských náborárov v krajine, pretože predávali náborový preukaz mladým mužom, ktorí sa chceli vyhnúť vojne.
Ukrajina bude nakoniec najdrahšou operáciou, akú kedy Spojené štáty uskutočnili. Marshallov plán na obnovu Európy po druhej svetovej vojne stál Spojené štáty 13,3 miliardy dolárov. Táto suma by v roku 2023 v dolároch predstavovala 173 miliárd dolárov, čo je približne tretina toho, čo by stála rekonštrukcia Ukrajiny.
Niektoré americké spoločnosti, ktoré očakávajú, že sa obohatia na podpore Ukrajiny, budú vyvíjať silné lobistické úsilie (okrem obvyklých podozrivých v obrannom priemysle).
Videli sme ich už pri obnove Iraku. Tento lobing bude návnadou pre demokratov a republikánov, ktorí by inak mohli od vojny odstúpiť. Bude to však stačiť na to, aby išli proti vôli amerických voličov?
Američania sa môžu oprávnene pýtať: Čo dostaneme za tieto obrovské výdavky, ktoré vážne zaťažia amerických daňových poplatníkov? Politika USA voči Ukrajine je katastrofou z mnohých hľadísk, ale určite jedným z nich sú obrovské dolárové náklady na podporu tohto nekonečného nešťastia.
Prečítajte si tiež:
- Ukrajinská protiofenzíva nefunguje. Američania im posielajú odporúčania
- Ukrajina zvyšuje mobilizačné úsilie – ale nedarí sa jej