Kyjev 9. októbra 2023 (HSP/Washingtonpost/Foto:TASR/AP-Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix, Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin, Evan Vucci)
Zatiaľ čo ukrajinské sily pokračujú v ostro sledovanej protiofenzíve, prebieha ďalší boj: boj o kontrolu nad príbehom a ovplyvnenie toho, ako svet vidí vojnu, píše o tejto téme The Washington Post
Po dlhých rečiach o pomalom postupe a pochmúrnych hodnoteniach vyhliadok Ukrajiny v lete sa ukrajinskí a západní predstavitelia v posledných týždňoch zamerali na pretváranie príbehu, aby zvládli očakávania a podporili podporu počas zimy.
Štyri mesiace brutálnych bojov a veľké straty nepriniesli výsledky, v ktoré Kyjev a jeho západní podporovatelia dúfali. Napriek určitému ukrajinskému pokroku pri prekonávaní hustej ruskej obrany sa objavujú obavy zo zmrazenia konfliktu a z oslabenia medzinárodnej podpory.
Podľa The Washington Post, panujú tiež obavy, že po tom, čo Ukrajina dominovala vo vojne s verejnosťou, najmä vďaka impozantným schopnostiam prezidenta Volodymyra Zelenského, bývalého herca, stráca svoju výhodu, zatiaľ čo ruský prezident Vladimir Putin získava na sile, keď trvá na tom, že moskovské sily víťazia.
Vo štvrtok Putin povedal, že ak západné krajiny prestanú posielať zbrane do Kyjeva, “Ukrajine zostane len týždeň života”.
Ovládanie rozprávania je kľúčové pre udržanie podpory verejnosti pre boj Ukrajiny, ktorá začala v niektorých západných krajinách vrátane Spojených štátov klesať. Diskusia o vysokých výdavkoch na Ukrajinu sa už premietla do národných volebných kampaní v Poľsku a na Slovensku.
V snahe čeliť pocitu, že ukrajinská ofenzíva sa zastavuje, sa vysokí západní predstavitelia vrátane ministra zahraničných vecí USA Antonyho Blinkena a generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga snažili vyzdvihnúť ukrajinský pokrok, pričom prvý z nich vyzdvihol “významné” úspechy na bojisku.
Na nedávnych tlačových brífingoch vyjadrili západní predstavitelia nezvyčajnú mieru znepokojenia nad tým, ako sa vojna hodnotí a ako sa o nej informuje, pričom zvyčajne zdržanliví brífingári sa odklonili od svojich poznámok a vyzvali novinárov, aby sa pozreli ďalej ako na vývoj od zákopu k zákopu a aby namiesto toho zvážili “úplnejší obraz” vojny.
Podľa The Washington Post je však pre novinárov čoraz ťažšie overiť si tento úplnejší obraz osobne. V posledných týždňoch ukrajinskí vojaci zaviedli výrazne prísnejšie obmedzenia prístupu k frontovej línii.
Existujú skutočné obavy, že preprava novinárov na front priláka pozornosť nepriateľských prieskumných dronov. Obmedzenia však znamenajú, že keď ukrajinskí predstavitelia tvrdia, že sa im podarilo znovu dobyť niektoré kľúčové dediny na juhu, novinári len zriedkakedy mohli vidieť a zdokumentovať tento vývoj zblízka – čo je v ostrom kontraste s minulým rokom, keď novinári rýchlo nasledovali ukrajinské sily do oblastí oslobodených od ruskej okupácie.
V posledných dňoch obavy z chaosu v Kongrese dodali kampani na informovanie verejnosti novú naliehavosť, pokračuje The Washington Post.
V utorok prezident Biden zvolal telefonický míting s kľúčovými spojencami, aby ich ubezpečil, že Spojené štáty ich naďalej neochvejne podporujú napriek tomu, že Kongres prijal návrh zákona o financovaní vlády, ktorý vylúčil pomoc pre Ukrajinu.
Ukrajina a jej európski podporovatelia verejne zdôrazňujú, že dôverujú Spojeným štátom, ale v súkromí sú znepokojení – tento pocit bol citeľný na stretnutí európskych lídrov tento týždeň v španielskej Granade.
Podľa The Washington Post, ruskí propagandisti – vrátane štátom kontrolovaných médií a vojnových blogerov, ktorí sú pod čoraz väčším tlakom, aby dodržiavali líniu Kremľa – využili tento moment na to, aby posilnili tvrdenia Kremľa, že protiofenzíva zlyhala a že časom podpora Kyjeva oslabne.
Niektorí prominentní kritici Ukrajiny zo strany USA, najmä Elon Musk, sa pridali a hrubo zosmiešnili naliehavé výzvy Ukrajiny na pomoc.
Podľa The Washington Post, v mnohých ohľadoch nie je tento boj správ spravodlivý. V Rusku je v súčasnosti nezákonné kritizovať armádu alebo vojnu. Mnohí nezávislí novinári a predstavitelia politickej opozície utiekli z krajiny. Niektorí boli uväznení. Dokonca aj jastrabí vojenskí blogeri, ktorí podporujú Putinovu túžbu dobyť ukrajinské územie, sa dostali pod tlak, aby nekritizovali armádu alebo sa nesústredili na jej neúspechy.
Oveľa väčšie slobody tlače na Ukrajine a na Západe znamenajú, že Kyjev a jeho podporovatelia majú niekedy problém hovoriť jedným hlasom.
Zelenskyj sa občas ohradil voči západnej kritike pomalého tempa protiofenzívy, čo možno naznačuje, že ukrajinský problém nie je otázkou PR, ale zložitých skutočností v teréne.
Keď sa ho minulý mesiac pýtali na pomalé tempo protiofenzívy, Zelenskyj sa dôrazne ohradil nielen voči Rusku, ale aj voči jeho podporovateľom. “Toto nie je hraný film, keď sa všetko môže stať za hodinu a pol,” povedal. “Niektorí partneri sa pýtajú, ako je to s protiofenzívou, aké sú ďalšie kroky,” pokračoval. “Moja súčasná odpoveď znie: Naše kroky sú rýchlejšie ako vaše sankčné balíčky.”
Podľa The Washington Post, západní predstavitelia sa pokúsili prerámcovať rozhovor. Na jednom brífingu minulý mesiac začal západný predstaviteľ nezvyčajne priamym nabádaním, keď novinárom povedal, aby “trochu pozdvihli úroveň rozhovoru”.
Úradník varoval, že sústredenie sa na každodenný vývoj protiofenzívy predstavuje riziko, že “chýba úplnejší obraz”.
“Úplnejší obraz, ktorý naďalej vidíme,” povedal úradník, “je Rusko, ktoré urobilo katastrofálnu chybu.”
Podľa The Washington Post, na tom istom brífingu sa však úradník snažil znížiť očakávania. V rozsiahlejšej odpovedi na otázku sa úradník zameral na myšlienku, že víťazstvo Ukrajiny by znamenalo vyhnať Rusko “z každého kúska územia do dátumu X” – hoci Zelenskyj vyhlásil, že Ukrajina musí získať späť celé svoje územie.
Vzhľadom na to, že Fínsko a Švédsko vstúpili do NATO a Ukrajina je na ceste k európskej integrácii, je definovanie víťazstva v týchto pojmoch “šialené”, povedal úradník podráždene.
Na inom brífingu vysokopostavený predstaviteľ NATO vyjadril ľútosť nad “pondelkovým ranným rozohňovaním” analytikov, ktorí majú osobne málo na rováši.
“Je ľahké sedieť niekde ako analytik, pozrieť sa na to a povedať si, no, ja by som to urobil inak,” povedal úradník. “Nuž, to je skvelé, ale nemáte doslova pištoľ v tvári. Vaša rodina nebola vyhladená. Nie je to vaša krajina, ktorá bola napadnutá.”
Predstaviteľ NATO tvrdí, že novinári nepochopili, čomu ukrajinskí vojaci čelia. Niektorí novinári, povedal úradník, “hovoria veci ako, no viete, ‘vidíte nedostatočnú hodnotu západného výcviku, pretože nebojujú so západnými kombinovanými zbraňami’”.
“Kombinované zbrane, kombinovaný manéver, je výzvou aj pre západné armády, ktoré ho neustále praktizujú a majú ho ako základný prvok svojej doktríny,” povedal úradník. “Koľko mesiacov výcviku absolvovali Ukrajinci?”
Obaja predstavitelia, ktorí hovorili pod podmienkou zachovania anonymity, aby opísali citlivý vývoj na bojisku, zdôraznili, že Ukrajinci robia pomalý, metodický pokrok za veľmi ťažkých podmienok.
Podľa The Washington Post, ukrajinskí vojenskí predstavitelia sa od začiatku protiofenzívy na mieste usilujú obmedziť viditeľnosť ukrajinských strát.
Toto úsilie do veľkej miery zabezpečujú vojenskí tlačoví dôstojníci, uniformovaný personál zodpovedný za vybavovanie žiadostí o informácie a prístup a za sprevádzanie novinárov pri návštevách jednotiek a rozhovoroch s vojakmi.
Podľa The Washington Post, sa mnohí novinári radi podelia o príbehy ukrajinských jednotiek, ktoré pracujú dlhé hodiny často v rovnakých ťažkých podmienkach ako jednotky, ktoré podporujú.
V niektorých prípadoch však citlivé témy obmedzujú. O počte zabitých a zranených Ukrajincov sa takmer nikdy nehovorí. V mnohých prípadoch stoja na dosluch, aby si vypočuli rozhovory príslušníkov služby s médiami.
Denník Washington Post sa snažil získať prístup do oblastí v blízkosti frontovej línie, ale novinári sa často snažia nasmerovať reportérov do výcvikových priestorov alebo k jednotkám, ktoré nie sú zapojené do aktívnych bojov, pričom sa odvolávajú na obavy o bezpečnosť.
Vojaci a policajti, ktorí obsluhujú kontrolné stanovištia na cestách, odmietajú reportérov, ktorí nemajú povolenie od tlačového dôstojníka, aj keď majú povolenie od veliteľa na návštevu jednotky.
Obmedzenia týkajúce sa toho, čo môžu novinári vo vojnových zónach vidieť a o čom môžu informovať, nie sú nové. Napriek tomu sú niektoré nedávne usmernenia zmätočné. Po tom, čo vojak vo východnej časti Doneckej oblasti povedal denníku The Post o bojoch pri slabom osvetlení, tlačový dôstojník sa ozval, že novinári nemôžu opisovať dennú dobu, ktorú spomínal, hoci vojaci po stáročia bojovali v ktorúkoľvek dennú a nočnú hodinu.
V Rusku televízne kanály neustále vysielajú správy o tom, ako ruské jednotky získavajú novú západnú techniku. Urobili aj segmenty o Muskovej kritike. “Je tu pocit,” povedala v jednom z nedávnych segmentov Olga Skabejevová, moderátorka hlavnej politickej spravodajskej a diskusnej relácie Rossija 24, “že sa snažia úplne odpísať Ukrajinu.”