Bratislava 24. januára 2024 (HSP/ Euronews/ Sky News/ Foto: Pixabay)
Euronews informuje o výskume, ktorý mal za úlohu zistiť, či a kedy bude schopná umelá inteligencia nahradiť človeka v zamestnaní. MMF nás varuje
Výskumníci z Massachusettského technologického inštitútu (MIT) skúmali, či je umelá inteligencia nákladovo efektívnejšia. Výskum robili pri 1 000 vizuálne asistovaných úlohách v 800 povolaniach.
“Počítačové videnie”
Výskum sa zaoberal praktickými možnosťami nahradenia ľudskej práce umelou inteligenciou v zamestnaniach v Spojených štátoch. Skúmali sa zamestnania, v ktorých sa využíva “počítačové videnie”- ako sú učitelia, pekári a odhadcovia nehnuteľností.
“Počítačové videnie” v umelej inteligencii umožňuje strojom získavať informácie z vizuálnych a digitálnych vstupov.
V hypotetickej pekárni, ktorá bola v štúdii použitá ako príklad, sa počítačové videnie používalo na kontrolu prísad a na kontrolu kvality. Táto úloha však tvorí len šesť percent ich práce. Jej inštalácia a prevádzka by stála viac, ako keby túto úlohu vykonával človek.
Je drahšia ako človek
Éra umelej inteligencie (UI) so sebou prináša rozruch, ako aj opätovne sa objavujúci stáročný strach z toho, že nám technológia vezme prácu. Podľa štúdie MIT je však umelá inteligencia zatiaľ stále príliš drahá na to, aby nahradila ľudí vo väčšine zamestnaní.
Zo štúdie vyplynulo, že umelou inteligenciou by sa dalo nákladovo efektívne nahradiť len 23 % mzdy pracovníkov.
Výskumníci tiež predpovedali, že bude trvať ešte desaťročia, kým sa úlohy počítačového videnia stanú pre spoločnosti finančne efektívnymi. A to aj pri 20-percentnom poklese nákladov ročne.
„Zistili sme, že len 23 % kompenzácií pracovníkov “vystavených” počítačovému videniu AI by bolo pre firmy nákladovo efektívne automatizovať z dôvodu veľkých počiatočných nákladov na systémy AI,“ uviedli výskumníci v správe.
Štúdia, ktorú financovalo laboratórium MIT-IBM Watson AI Lab, použila online prieskumy na získanie informácií o približne 1 000 úlohách s vizuálnou asistenciou v 800 povolaniach. Zistilo sa, že v mnohých prípadoch je inštalácia a údržba systémov umelej inteligencie drahšia ako vykonávanie tých istých úloh človekom.
„”Stroje nám ukradnú prácu” je názor , ktorý sa používa v časoch rýchlych technologických zmien. Takéto obavy sa opäť objavili v súvislosti s vytvorením veľkých jazykových modelov,“ uviedli výskumníci v 45-stranovom dokumente s názvom “Beyond AI Exposure”.
Odkedy v novembri 2022 na scénu vtrhla aplikácia OpenAI ChatGPT, vzrástli obavy z možnosti, že AI spôsobí stratu pracovných miest v odvetviach od umenia až po bankovníctvo. Správa spoločnosti Goldman Sachs z roku 2023 odhaduje, že generatívna AI by mohla ovplyvniť 18 % práce na celom svete.
„AGI zmení svet oveľa menej, ako si všetci myslíme. Zmení pracovné miesta oveľa menej, ako si všetci myslíme,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti OpenAI Sam Altman minulý týždeň v Davose.
MMF nás varuje
„Pracovné miesta, ktoré si vyžadujú diferencovaný úsudok, kreatívne riešenie problémov alebo zložitú interpretáciu údajov – tradične doména vysoko vzdelaných odborníkov – môžu byť v súčasnosti doplnené alebo dokonca nahradené pokročilými algoritmami umelej inteligencie,“ uvádza sa v novej správe interpretovanej v Sky News.
Vo vyspelých ekonomikách, ako je napríklad Spojené kráľovstvo, by sa tento počet mohol zvýšiť až na 60 % pracovných pozícií. Predpokladá sa však, že v polovici týchto prípadov bude umelá inteligencia pre pracovnú silu prínosom.
MMF v novej správe varoval : „Dôsledky umelej inteligencie pre spoločnosť je stále ťažké predvídať. Avšak táto technológia pravdepodobne prehĺbi nerovnosť v príjmoch a bohatstve.“
Je oveľa menej pravdepodobné, že rozvojové ekonomiky “využijú” výhody AI, čo podporí digitálnu priepasť a zvýši rozdiely v príjmoch medzi krajinami.
Kristalina Georgievová, výkonná riaditeľka MMF, uviedla : „Svet je na pokraji technologickej revolúcie. Tá by mohla naštartovať produktivitu, podporiť globálny rast a zvýšiť príjmy na celom svete.“
Niektorí by v dôsledku využívania umelej inteligencie mohli prísť o živobytie. „Umelá inteligencia ovplyvní až 40 % pracovných miest na celom svete,“varoval Medzinárodný menový fond (MMF).
„Zatiaľ čo automatizácia a IT často ovplyvňujú rutinné úlohy, umelá inteligencia je nezvyčajná, pretože môže ovplyvniť dobre platené povolania,“ vysvetlila Georgievová.
„Pracovné miesta, ktoré si vyžadujú diferencovaný úsudok, kreatívne riešenie problémov alebo zložitú interpretáciu údajov – tradične doména vysoko vzdelaných odborníkov – môžu byť teraz rozšírené alebo dokonca nahradené pokročilými algoritmami AI,“ uvádza sa v správe MMF.