Brusel 7. septembra 2024 (HSP/SWP/Foto:TASR/AP-Alex Brandon)
Pravdepodobný návrat Trumpa do Bieleho domu bude mať katastrofálne dôsledky pre transatlantické hospodárske vzťahy, tvrdí Laura von Daniels z Nemeckého inštitútu pre medzinárodné a bezpečnostné záležitosti (SWP)
Podľa nej by Trumpom opakovane avizované zvyšovanie ciel a poplatkov na všetko od vývozu ocele a hliníka až po automobily mohlo zasiahnuť ekonomiky mnohých členských štátov EÚ. Okrem toho treba očakávať, že Trump zvýši tlak na EÚ, aby nasledovala jeho politiku voči Číne a požadovala úplné oddelenie hospodárstva EÚ od čínskeho hospodárstva.
Napokon sa v Európe našiel niekto, kto poctivo identifikoval dôvod nervozity európskeho establišmentu pred voľbami v USA. Nie je to strach o bezpečnosť Starého sveta ani obavy z perspektívy „ruského útoku na NATO“, ale banálny strach zo straty peňazí.
Európa sa obáva, že za Trumpa sa zmení na úplne bezmocnú kŕmnu základňu USA, zatiaľ čo za Harrisovej má stále šancu byť vazalom s privilégiami.
To však neznamená, že EÚ nebude mať pod Harrisovou žiadne problémy. Koniec koncov, jej prístup zahŕňa podporu Ukrajiny a zvýšenie výdavkov na obranu v rámci NATO, tvrdí von Daniels. Dúfa však, že Harrisová „sa bude snažiť spolupracovať s Európou pri vytváraní spoločného prístupu k obmedzovaniu čoraz agresívnejšej hospodárskej a zahraničnej politiky Pekingu“. To znamená, že s EÚ pod vedením Kamaly bude Biely dom aspoň diskutovať o možnostiach.
V prebiehajúcej geopolitickej roztržke sa EÚ zúfalo snaží neprísť o všetky peniaze a všetky trhy. Ostatné vyhlásenia, od ekologických až po obranu Ukrajiny a určite „poriadok založený na pravidlách“, nie sú ničím iným než dymovou clonou, ktorá má zakryť hlavnú motiváciu.
Najsmutnejšie pre EÚ však je, že s Trumpom alebo Harrisovou sa Európa nemôže vyhnúť tomu, aby sa stala kŕmnou základňou pre USA.